Przytulna dekoracja: co to jest i jak ją zastosować?

Styl "cozy" ma na celu wprowadzenie spokoju i komfortu do wnętrz domu. Aby to osiągnąć, wybiera serię miękkich materiałów, naturalnych tekstyliów i neutralnych kolorów.
Przytulna dekoracja: co to jest i jak ją zastosować?

Napisany przez Jonatan Menguez

Ostatnia aktualizacja: 23 listopada, 2022

Wiele osób stara się udekorować swoje domy w sposób, który daje poczucie ciepła, naturalności i spokoju. Jednym z najodpowiedniejszych trendów, aby to osiągnąć, jest przytulna dekoracja, po angielsku “cozy”. Ten styl opiera się na wykorzystaniu ręcznie wykonanych elementów, naturalnego światła i delikatnych kolorów.

Przytulna dekoracja to styl wywodzący się z nurtu skandynawskiego lub nordyckiego. Wykorzystuje proste elementy, ale stara się je umieszczać w przestrzeni w określony sposób.

Paleta kolorów, tekstury i przejrzystość są niezbędne do uzyskania komfortowych, intymnych, ciepłych i przytulnych pomieszczeń. Jest to bardzo łatwy do wdrożenia styl dekoracyjny, chociaż należy przestrzegać szeregu podstawowych zasad.

Czym jest styl “cozy”, czyli przytulna dekoracja?

To trend wywodzący się ze stylu nordyckiego. Słowo przytulna odnosi się do komfortu i ciepła. Często używa się tych atrybutów w różnych dziedzinach mody.

Jeśli chodzi o styl dekoracyjny, przytulna dekoracja ma na celu stworzenie ciepłego, przyjemnego otoczenia poprzez zastosowanie delikatnych kolorów i naturalnych akcesoriów. Główną ideą jest przekazywanie ciszy, spokoju i dobrego samopoczucia, jednocześnie tworząc wygodną przestrzeń z dużą ilością światła.

W tym celu wykorzystuje się określone tekstury, takie jak jedwab lub aksamit, a także neutralną paletę kolorów. Przytulna dekoracja odmienia pokoje poprzez zastosowanie szeregu prostych i przystępnych modyfikacji.

Charakterystyka i zastosowanie przytulnej dekoracji

Wprowadzenie przytulnego trendu do Twojego domu może być prostym i bardzo oszczędnym zadaniem. Opiera się na zastosowaniu pewnych tekstyliów, naturalnych elementów, roślin, poduszek, koców i materiałów takich jak wiklina czy drewno.

Przytulna dekoracja i skandynawski styl
Przytulny styl to pochodna wystroju skandynawskiego. Przyjmuje pewne nordyckie elementy koncepcyjne, między innymi kolory i linie.

Paleta kolorów

Najbardziej efektywną gamą odcieni, które dają poczucie spokoju, są barwy neutralne. Zaliczają się do nich beże, jasne szarości, a także barwy brązowe i białe.

Aby uzyskać przytulną dekorację, zawsze należy jednak dodać pastelowe odcienie zieleni, różu lub niebieskiego. Uzuj różnych detali w tych kolorach. Ma to na celu dodanie poczucia ciepła.

Rośliny

Dobrym sposobem na włączenie koloru zielonego są rośliny domowe. Są to elementy, które zapewniają naturalny składnik przy jednoczesnej poprawie warunków powietrza i dodaniu delikatnej estetyki.

Przykładami roślin odpowiednich do tego stylu mogą być bluszcz angielski, gardenia lub dracena. Ważne jest, aby wydzielały przyjemny aromat i kwitły w określonych porach roku.

Oświetlenie zapewniające przytulny wystrój

Jednym z najistotniejszych szczegółów składających się na trend “cozy” jest obecność światła. Można to osiągnąć za pomocą naturalnego oświetlenia lub też ciepłych lamp. Ma to na celu wprowadzenie dobrego nastroju i radości.

Obecność ognia, czy to w postaci świec, czy kominków, również bardzo dobrze pasuje do przytulnej dekoracji. W tej linii szeroko stosuje się świece ozdobne, zarówno do rozjaśnienia mebli pomocniczych, jak i do dekoracji stołów.

Tekstury

Tak jak ważna jest gama kolorów, tak samo ważna jest faktura tkanin, które prezentujemy w domu. W przypadku pościeli, poduszek i akcesoriów do sof przytulna dekoracja obejmuje kombinacje aksamitu, jedwabiu, polaru lub wełny.

Obecność tych elementów wnosi do przestrzeni spokój i elegancję. Z drugiej strony umieszczenie lnianych zasłon współgra z uczuciem lekkości i ciepła. Chociaż materiał powinien być miękki, tekstura zasłony musi być gruba.

Materiały w przytulnej dekoracji

Innym aspektem realizacji tego trendu w sposób idealny jest wykorzystanie określonych materiałów. Powinniśmy kierować się założeniem wprowadzenia do przestrzeni odrobiny naturalności.

Na przykład drewno, wiklina lub kamień to świetne elementy do dekoracji przytulnego wnętrza. Są to materiały pochodzenia naturalnego, które można wykorzystać w ozdobach, meblach, półkach i innych akcesoriach.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Styl babci z wybrzeża: o co chodzi w tym trendzie?

Dywany lub chodniki

Kategorią, która zyskuje na znaczeniu w przytulnych dekoracjach, są dywany lub dywaniki. Służą do zapewnienia komfortu i ciepła na podłogach pomieszczeń.

Jednocześnie mogą być przydatne do wyznaczania przestrzeni i ustawianiania mebli. Ważne, aby dopasowywały się do neutralnej gamy kolorów.

Przytulna dekoracja
Wykładziny, których używasz, mogą mieć kolory zgodne ze stylem Twojej przestrzeni, ale prawdziwie przytulna dekoracja wyklucza mocne odcienie.

Tekstylia generujące ciepło

Bardzo prostym sposobem na dostosowanie swojej przestrzeni do przytulnej dekoracji jest dodanie różnych akcesoriów do sofy w salonie. W szczególności wypróbuj wełniane koce, które dają poczucie spokoju i ciepła. Dodatkowo w miesiącach zimowych stanowią cudownie grzejące okrycie.

Koce, zarówno na sofę, jak i na łóżko, to typowe przedmioty dla tego stylu dekoracyjnego, ale nie jedyne. Możliwe jest również dodanie poduszek i wałków w neutralnych kolorach, aby zwiększyć poczucie spokoju. To samo należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli. Warto zdecydować się na wygodne krzesła i sofy z okrągłymi krawędziami zamiast prostych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Balderrama Armendáriz, César Omar, Flores Figueroa, José de Jesús, Aguilera Ampudia, Germán,  El entorno cotidiano, la estética kitsch y su relación con los diseños. NÓESIS. REVISTA DE CIENCIAS SOCIALES [Internet]. 2016;25(49):98-120. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=85943066004
  • RODRÍGUEZ, MAURICIO BERMÚDEZ. “DISEÑO DE INTERIORES Y DECORACIÓN.” Anfitrión, como Deleitar a Sus Comensales. Universidad del Externado de Colombia, 2021. 101–122. Disponible en: https://doi.org/10.2307/j.ctv1ddcx02.8
  • del Olmo Barbero, Jesús,  El color como elemento comunicacional. Comunicar [Internet]. 2006; (26):112-116. Recuperado de: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=15802617

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.