Gardenia - podstawowe rodzaje i ich charakterystyka

Kwiaty gardenii są ulubieńcem wielu osób. Aromat, delikatność i właściwości tej rośliny czynią ją wyjątkową. Dowiedz się wszystkiego o różnych kwiatach gardenii tutaj!
Gardenia - podstawowe rodzaje i ich charakterystyka

Ostatnia aktualizacja: 16 września, 2022

Gardenia to kwiat, którego odmiany reprezentują piękno, elegancję, harmonię i dobrą energię. Te egzotyczne rośliny zdobią podwórka i ogrody oraz oferują wspaniałe korzyści. Walory ich kwiatów wyróżniają się w branży farmaceutycznej. Ze względu na wykwintny zapach, wiele gatunków znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym jako baza perfum, kremów, balsamów i innych kosmetyków.

Gardenia posiada szeroką klasyfikację. Jej nazwa jest hołdem dla szkockiego botanika, jakim był Alexander Garden. Zapraszamy do odkrycia magii tych krzewów.

Gardenia – o czym warto wiedzieć

Gardenie to rośliny, które wolą żyć na zewnątrz, chociaż nie lubią bezpośredniego światła słonecznego. Pochodzą z tropikalnej Azji i południowej Afryki, należą do rodziny Rubiaceae . Znamy ją również jako „kwiat Chin”. W rzeczywistości w tym kraju, gdzie takie krzewy są endemiczne, są uważane za symbol subtelności i kobiecości.

Przyrodnicy opisali ponad 200 rodzajów gardenii, ale tylko 134 rodzaje są obecnie akceptowane. Wygląd chińskiego kwiatu jest bardzo podobny do róż i jaśminu. Składa się z 5 działek kielicha oraz korony z płatków.

Przeczytaj również: Rośliny tropikalne – kilka propozycji dla dekoracji domu

Kolor liści jest jasny i ciemnozielony. Czasami odwrotnie jajowate lub połączenie odwrotnie jajowatego i eliptycznego. W uprawie gardenie rzadko przekraczają metr wysokości, ale na polach osiągają od 2 do 8 metrów. Jeśli masz je w domu, zostaw je w jednym miejscu, bo przeszkadzają im zmiany. Staraj się trzymać je w ciepłym otoczeniu, ponieważ nie lubią ekstremalnie niskich temperatur.

Są to rośliny samotne, którym przypisuje się znaczenia w zależności od odcienia kwiatów. Na przykład białe kwiaty wskazują na czystość i duchowe połączenie. Czerwone natomiast nawiązują do sekretnej miłości dwojga ludzi. Owoce wyrastające z gardenii były używane w Azji jako środki znieczulające, uspokajające i napary na niepokój i gorączkę.

Rodzaje gardenii i ich cechy

Każdy rodzaj gardenii ma cechy szczególne, które czynią go wyjątkowym. Oprócz fizycznych różnic odpowiadających liściom, płatkom, wysokości i zapachowi, rośliny te wyróżniają się użytecznością, którą eksponujemy poniżej.

1. Jaśminoidy

Są to najbardziej uprawiane gardenie. Zostały tak nazwane ze względu na ich podobieństwo do zapachu jaśminu. Są one często nazywane „jaśminem indyjskim”, „jaśminem przylądkowym” i „gardenia augusta”. Kwitnie od czerwca do września, z okazami o średnicy około 5 centymetrów.

Chińczycy stosują tę odmianę jako naturalny żółty barwnik. Jest to również część tradycyjnej medycyny ze względu na swoje właściwości biologiczne, jak wyjaśnia Journal of Food and Drug Analysis. Zgodnie z artykułem roślina zapewnia następujące korzyści:

  • Przeciwdziała stany zapalne.
  • Poprawia jakość snu.
  • Posiada właściwości antyoksydacyjne.
  • Powoduje efekt hipoglikemiczny.
  • Promuje działanie przeciwdepresyjne.
Białe kwiaty gardenii
Jaśminoidy

Wariant ten ma zastosowania w medycynie naturalnej znanej od czasów starożytnych.

2. Brighamii

To małe drzewo znamy również jako „gardenia hawajska ”. Dorasta do 5 metrów, ma owalne liście z białymi kwiatami o średnicy od 2 do 3 centymetrów. Płatki są rurkowate i mają do 6 białych lub różowych płatków. Chociaż pochodzą z wysp Oceanu Spokojnego, obecnie te gardenie można znaleźć tylko na Maui, Hawajach, Lanai, Molokai i Oahu.

3. Tahitensis

Jest to „kwiat Tahiti” i występuje na wyspach południowego Pacyfiku i Vanuatu. Są to gardenie o białych lub żółtych płatkach, które wznoszą się do 4 metrów i mają lśniące zielone liście. Kwitną od maja do września, a szczególną cechą tej klasyfikacji jest to, że polinezyjskie kobiety używają ich jako naszyjników lub akcesoriów upinanych za uszami.

Zalety tych roślin wyróżniają się estetyką. Pozyskuje się z nich mono olejek do włosów i inne odżywki do skóry. Międzynarodowa Nomenklatura Składników Kosmetycznych (INCI Beauty) wskazuje, że Gardenia tahitensis jest obecna w 0,49% kosmetyków, w tym w kremach przeciwsłonecznych i balsamach do opalania.

4. Latifolia

Latifolias są popularnie nazywane „bukszpanem indyjskim” i „bukszpanem cejlońskim”. Krzew liściasty z wysoką korą łodygi. Journal of Experimental Biology and Agricultural Sciences stwierdza, że rośliny te są korzystne w chorobach skóry. W tym samym wierszu publikacja Journal of Drug Delivery and Therapeutics dodaje, że te gardenie wchodzą w skład korzystnych produktów leczniczych, aby pomóc w cukrzycy.

5. Thunbergiana

Jest to gatunek pochodzący z Afryki, który ma od 5 do 6 metrów wysokości, a łodyga jest nieelastyczna. Liście są pogrupowane w węzły, gładkie i całe. Jeśli chodzi o kwitnienie, występuje pod koniec zimy lub wiosną. Płatki mają białe lub kremowe pigmenty o średnicy 7 centymetrów.

Inne nomenklatury to “gardia leśna”, “gardia dzika”, “gardia drzewna” lub “gardia biała”. Owoce, które wyłaniają się z tej różnorodności, są szare z białymi plamami, owalne i włókniste. Badanie opublikowane w biuletynie Natural Products Research sugeruje, że metanolowy ekstrakt z Thunbergiana wykazuje działanie przeciwplazmotyczne, co wspierałoby jego zastosowanie w leczeniu malarii.

6. Nitida

Gardenia nitida to gatunek, który kwitnie przez cały rok, ale sporadycznie. Wygląd jest gwiaździsty, cylindryczny, a jego liście są tak błyszczące, że wyglądają jak wosk. Pochodzą z afrykańskich tropików i są zagrożone wyginięciem. Ze względu na ten status Królewskie Ogrody Botaniczne w Kew, poprzez program Adopt-a-Seed, promują zbieranie i przechowywanie tego kwiatu w Banku Nasion Millennium.

7. Elata

Ten rodzaj gardenii wywodzi się z Filipin i Malezji. Z wyglądu jest podłużna i rurkowata. Znamy ją również jako “gardenia speciosa”, “gardenia lobi Craib” i “gardenia longiflora vidal”.

Zobacz też: Rośliny wiszące do wnętrz, które ozdobią Twój dom

Butelka z kosmetykiem
Wiele odmian gardenii wchodzi w skład produktów kosmetycznych sprzedawanych na całym świecie.

Uprawa i pielęgnacja różnych rodzajów gardenii

Gardenie są rozmnażane przez nasiona lub sadzonki. Dobrze rozwijają się w ciepłych środowiskach, co najmniej 18°C. Nawet jeśli jest młody, dobrze jest go przyciąć, aby usunąć zwiędłe części, aby zakwitł w pełnym rozkwicie. Ale nie odcinaj wszystkich liści, ponieważ odżywiają one korzenie.

Dodatkowe zalecenia są następujące:

  • Przeszczep na wiosnę.
  • Podlej ciepłą wodą i odrobiną octu.
  • Zwilż liście spryskiwaczem 3 razy w tygodniu.
  • Używaj ziemi doniczkowej o kwaśnym pH, wilgotnej i zawierającej żelazo.
  • Stosować nawóz do roślin kwaśnych, stosując się do zaleceń producenta.

Choroby, na które mogą cierpieć wszystkie rodzaje gardenii

Gałęzie nie powinny dotykać ziemi, ponieważ naraża je to na infekcje. Ten rodzaj rośliny wymaga umiarkowanej wilgotności. W przeciwnym razie rozmnaża się wełnowiec. Inną chorobą, na którą narażona jest gardenia, jest skażenie mączlikiem, zwłaszcza jeśli żyje na podwórkach i w ogrodach.

Zapobiegaj atakom roztoczy, mszyc i wełnowców poprzez spryskiwanie roślin środkiem dezynfekującym z mydłem. Jeśli kwiat chiński ma przedwczesne opadanie liści, jest to spowodowane nadmierną wilgocią, matowość wynika z braku światła, a gdy staje się żółtawy, jest to spowodowane podlewaniem wodą bez wapna.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.