Rośliny wiszące do wnętrz, które ozdobią Twój dom

Znajdziesz tutaj popularne rośliny wiszące, ale również te mniej znane. Najlepsze jest to, że niezależnie od wybranego gatunku, zawsze będą pięknie wyglądać w Twoim domu!
Rośliny wiszące do wnętrz, które ozdobią Twój dom

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rośliny wiszące do wnętrz ożywiają nasz dom. Oprócz roli dekoracyjnej służą do oczyszczania powietrza, odstraszania komarów i równoważenia temperatury w pomieszczeniu. Stworzenie zielonej oazy w domu jest bardzo łatwe.

Zieleń, zieleń i jeszcze więcej zieleni…W naszych domach i biurach coraz częściej pojawiają się rośliny naturalne. Ale nie martw się. Niektóre są bardzo łatwe w utrzymaniu.

Uważaj jednak zanim kupisz jakąkolwiek roślinę! Nie biegnij do szkółki po jakikolwiek kwiat lub warzywo. Powinieneś najpierw poznać najlepsze wiszące rośliny, o których tutaj porozmawiamy.

1. Oplątwa, roślina powietrzna

Oplątwa (Tillandsia) jest bardzo egzotyczną rośliną, ponieważ nie trzeba jej sadzić w doniczce, aby rosła. Tak, dobrze przeczytałeś: te rośliny wiszące są tak wyjątkowe, że możesz je posadzić na kamieniach, metalowych podporach, kawałkach drewna lub innym elemencie dekoracyjnym. Dzieje się tak, ponieważ ich korzenie nie rozwijają się w tradycyjny sposób.

Możesz nawet wprowadzić ten rodzaj rośliny do szklanej kuli. Jej piękny pęd pozwala na łączenie różnych kompozycji dekoracyjnych. Najlepsze jest to, że są przyjazne zwierzętom.

W rzeczywistości oplątwa nie wymaga podlewania, ale trzeba ją spryskiwać raz w tygodniu. Upewnij się, że jej liście są dokładnie namoczone.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Jak usunąć białą pleśń z gleby i roślin

2. Peperomia: klasyczna i piękna roślina doniczkowa

Peperomia, czyli pieprzówka nie pozostaje niezauważona w pokoju. Jej atrakcyjny kształt i intensywna zieleń niewątpliwie przyciągną uwagę większości ludzi, zwłaszcza gdy jej osobliwe okrągłe liście w pełni się rozwiną.

Jeśli chodzi o opiekę, to wymaga trochę dodatkowej pracy. Nie może rosnąć w bezpośrednim słońcu, ale wymaga oświetlenia i niewielkiej ilości wody. Dodatkowo pieprzówka jest godna ładnej doniczki, która podkreśli mięsiste liście.

Mięsiste kwiaty rośliny Peperomia idealnie nadają się do dekoracji wnętrza.

3. Zanokcica, bardzo osobliwa roślina

Ten rodzaj paproci ma obfite, faliste liście, które rozwijają się w koronę. Przy odpowiedniej pielęgnacji przypominają piękne ptasie gniazdo, osiągając nawet metr wysokości.

Dzięki swoim właściwościom zanokcica może rosnąć w pomieszczeniach o małej ilości światła. Najlepiej jednak zapewnić jej dobre oświetlenie, ale bez bezpośredniego słońca. Upewnij się również, że ma wysoką wilgotność.

Jej podłoże powinno być wilgotne, ale nie podmokłe. Zaleca się podlewanie rosliny dwa lub trzy razy w tygodniu, w zależności od temperatury.

4. Bluszcz, klasyka, jeśli chodzi o rośliny wiszące

Jest to roślina o zielonych liściach w kształcie serca. To chyba jedna z najlepszych roślin dla początkujących, ponieważ jest bardzo odporna na niekorzystne warunki.

Wymaga umiarkowanego podlewania, łatwo się rozmnaża i nie wymaga dużej ilości światła. Uważaj jednak: bluszcz nie jest zalecany, jeśli masz w domu psy lub koty.Bluszcz to dla nich toksyczna roślina.

5. Himalajska wieloletnia roślina liściasta

To prawdziwa rozkosz dla oka przy odpowiedniej pielęgnacji. Himalajska roślina ma piękne i wiecznie zielone, drobne listki, które tworzą bardzo bujną ozdobę.

Roślina himalajska nie powinna być wystawiana na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jeśli tak się stanie, jej liście mogą się spalić, dlatego zaleca się umieszczenie jej w półcieniu.

Poczekaj, aż gleba całkowicie wyschnie zanim ponownie ją podlejesz. Przytnij wyschnięte gałęzie i liście.

6. Paproć, bardzo popularna w domach

To roślina wisząca bezpieczna dla zwierząt i idealna do stworzenia nordyckiego stylu we wnętrzu domu. Trzymaj ją z dala od bezpośredniego słońca i zapewnij umiarkowane podlewanie. Od czasu do czasu czyść także liście paproci.

7. Trzykrotka, bardzo piękna wisząca roślina

Trzykrotka, czy też tradescancja wyróżnia się pięknymi tonami. Liście mają intensywnie purpurowy lub czerwonawy odcień. Ten rodzaj rośliny doniczkowej jest bardzo odporny, więc można go mieć również poza domem i nie zginie tak łatwo w rękach początkującego amatora.

Trzykrotkom należy zapewnić naturalne, pośrednie światło i podlewać te rośliny wiszące dwa razy w tygodniu w ciepłym klimacie i temperaturze nie niższej niż 12 stopni Celsjusza.

8. Grubosz, nie do pomylenia ze względu na swój kształt

Znany jest również jako „rubasznica” dzięki charakterystycznym gałęziom przypominającym zielone perły. W rzeczywistości są to rezerwy wodne rośliny, które pozwalają jej przetrwać przedłużające się susze. Aby zachować formę, potrzebuje jednak umiarkowanego podlewania.

Ta soczysta roślina wymaga minimalnej pielęgnacji, pomimo egzotycznego wyglądu. Tylko pamiętaj, aby trzymać go w pomieszczeniu, ponieważ nie radzi sobie dobrze z zimnem i przeciągami.

9. Scindapsus pstry, roślina ozdabiająca przestrzenie

Ta wisząca roślina doniczkowa ma ciemnozielone liście, które służą jako tło, na którym wyróżniają się uderzające srebrne plamki. Po prostu umieść go na półce , gdzie będzie miał naturalne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne.

Podlewanie powinno być umiarkowane. Wystarczy podlewać raz w tygodniu w ciepłe dni i co dwa tygodnie w okresie zimowym.

10. Zielistka Sternberga, kolejna dobrze znana roślina doniczkowa

Zielistka Sternberga to kolejny świetny wybór, jeśli chodzi o rośliny wiszące do pomieszczeń. Magazynuje zapasy wody w swoich korzeniach, aby wytrzymać niezamierzoną suszę. Jednak właściwe podlewanie powinno odbywać się dwa do trzech razy w tygodniu w lecie i raz w tygodniu zimą.

Zielistki są bardzo odporne na nieostrożnych i zapominalskich opiekunów. Posiadają liczne cienkie, zielone liście. Dobrze się czują w półcieniu i lubią wilgoć.

11. Petunie, bajeczne i wesołe rośliny wiszące

Jest to kwitnąca roślina doniczkowa, która rozweseli Twój dom. Petunie nie wytrzymują jednak niskich temperatur, ponieważ pochodzą z Ameryki Południowej.

Powinny więc znajdować się w jasnych miejscach i wymagają ciągłego podlewania, ale uważaj, aby woda nie tworzyła kałuży ani nie zmoczyła kwiatów.

Chociaż zwyczajowo umieszcza się je na zewnątrz, petunie rosną również w pomieszczeniach.

12. Hoja, prawdziwa elegancja

Roślina ta ma intensywnie zielone liście, piękne spiralnie ukształtowane łodygi i eleganckie kwiaty, które wydzielają przyjemny aromat. Hoja może w pomieszczeniu zastąpić inne rośliny wiszące, gdyż potrafi opleść całe wnętrze. W zamian za jej wyjątkowe piękno należy zapewnić jej dobre oświetlenie, unikając bezpośredniego słońca.

13. Wiszące storczyki, luksusowe rośliny

Najbardziej znane są storczyki Cymbidium, pochodzenia azjatyckiego. Rosną pionowo i mogą osiągnąć prawie metr długości. Mają piękne kolory i kształty, które dodają pomieszczeniom dodatkowej elegancji.

Należy pamiętać jednak, że potrzebują naturalnego, ale nie bezpośredniego światła, a ich podłoże nigdy nie powinno być całkowicie suche. Dlatego podlewanie zależy od warunków zewnętrznych. Pamiętaj też, że optymalna temperatura dla storczyków waha się od 15 do 18 stopni Celsjusza.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Jak zrobić domowe doniczki z butelek plastikowych

Wiszące rośliny to idealna dekoracja do domu

Wiszące rośliny domowe wydają się być dekoracyjnym akcentem, który nigdy nie wyjdzie z mody. Natura wnosi do domu świeżość i życie.

Pamiętaj tylko, że każda roślina wymaga innej pielęgnacji. Subtelne odcienie natury to idealna dekoracja, której potrzebuje Twój dom!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.