Co odróżnia uprawianie miłości od uprawiania seksu?

Uprawianie seksu nie jest równoznaczne z uprawianiem miłości i dlatego ludzie robią to czasem bez utrzymywania stabilnego związku. Z kolei są tacy, którzy czerpią przyjemność z aktu seksualnego właśnie dlatego, że są zakochani.
Co odróżnia uprawianie miłości od uprawiania seksu?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Uprawianie seksu to nie to samo co uprawianie miłości. Niektórzy mogą to więc robić bez utrzymywania stabilnego związku. Inni jednak czerpią przyjemność z aktu seksualnego właśnie dlatego, że są zakochani.

Relacje seksualne nie zawsze mają ten sam motyw lub dążą do tego samego celu. Z tego powodu ważne jest, aby jasno określić, co i z kim chcesz robić.

Różnica wydaje się wyraźna, ale jednocześnie pozostawia wątpliwości. Z tego powodu, nawet gdy próbujemy sformułować odpowiedź, zadajemy sobie pytanie: co odróżnia uprawianie miłości od uprawiania seksu?

Jaka jest różnica między kochaniem się a uprawianiem seksu?

Opinii i debat na ten temat nie brakuje, a prawda jest taka, że nie ma „prawdy uniwersalnej”, którą można by zastosować do wszystkich przypadków. Dlatego odpowiedź może się różnić w zależności od osoby i okoliczności.

Istnieją jednak pewne poglądy i idee, jak te wymienione poniżej. Praktycznie wszyscy o nich słyszeliśmy, dyskutowaliśmy na ich temat, a nawet dzieliliśmy się nimi od czasu do czasu.

Ogólnie mówi się, że uprawianie miłości odpowiada pragnieniu doznania intymności z osobą, która pociąga nas nie tylko swoją fizycznością. Z tego powodu kojarzymy to ze szczególnym, znaczącym i, jeśli wolisz, transcendentalnym aktem.

Z kolei uprawianie seksu bardziej wiąże się z instynktem, fizyczną potrzebą, która nie wymaga wyrażania uczuć ani zainteresowania związkiem z daną osobą. Krótko mówiąc, uważamy, że uprawianie seksu to nie to samo, co uprawianie miłości.

Ale czasem jedna osoba może myśleć, że robi to z miłości, podczas gdy druga myśli, że tylko uprawia seks. Jeden aspekt ma tu decydujący wpływ: uczucia.

Uprawianie miłości to inaczej “kochanie się”, ponieważ kryje się za tym uczucie, więź, która sprawia, że ktoś pragnie intymności z konkretną osobą. Oznacza to, że w akcie zaangażowane są aspekty wykraczające poza fizyczne pożądanie. Z drugiej strony, aby uprawiać seks, wystarczy zaspokoić fizyczne pragnienie.

Ważne elementy odróżniające kochanie się od uprawiania seksu

Istnieją kluczowe punkty, które rzucają światło na to, jak odróżnić, kiedy stosunki seksualne opierają się na uczuciach, a kiedy są tylko kwestią sprawiania przyjemności ciału. Oczywiście nie są to prawdy absolutne, ale raczej ogólne aspekty, które warto wziąć pod uwagę.

1. Język miłości

Podczas uprawiania miłości może być więcej zmysłowości, ponieważ bardziej stawia się na grę wstępną, uczucia i wzajemne pieszczoty. Delikatność (gestów i słów) odgrywa ważną rolę zanim dojdzie do penetracji.

Z drugiej strony, kiedy uprawiasz seks, reagujesz tylko na dotyk, podniecenie, które generuje i czujesz chęć dotarcia do punktu kulminacyjnego. Zbliżenie seksualne w tym przypadku niekoniecznie wiąże się z uczuciem lub całym tym romantycznym rytuałem.

2. Przyjemność

Para kochająca się i uprawiająca seks.

Kiedy się kochasz, dużo myślisz o osiągnięciu obopólnej przyjemności i o tym, jak zadowolić swojego partnera. Czujesz, jak bardzo go kochasz i ma to też związek z innymi kwestiami. Oznacza to, że pożądanie nie przysłania myśli, emocji i uczuć wobec tej osoby.

Z drugiej strony, podczas uprawiania seksu przede wszystkim poszukuje się samozadowolenia, niezależnie od tego, jak zaspokojona jest druga osoba lub jakie mogą być jej pragnienia i oczekiwania co do teraźniejszości lub przyszłości. Nie wychodzimy tez myślami poza ten moment ani nie ma tu znaczenia, czy druga osoba jest dla nas ważna, czy nie.

3. Wspólny czas

Kiedy się kochasz, poświęcasz czas na uwodzenie i pieszczenie drugiej osoby, aby poczuła się kochana i pożądana. Spędzacie również ze sobą cenny czas nawet po osiągnięciu orgazmu. Ale kiedy chcesz po prostu uprawiać seks, każdy moment i okoliczności są dobre i wszystko kończy się na orgazmie.

Zauważ, że są ludzie, którzy uprawiają seks a potem nadal prowadzą rozmowę, ale zwykle dotyczy ona dowolnego tematu. Z drugiej strony ludzie, którzy się kochają i później rozmawiają, zwykle mówią o swoich uczuciach i związku.

4. Oczekiwania

Uprawianie miłości

Pary, które uprawiają miłość, dzielą się swoimi oczekiwaniami , marzeniami i planami na przyszłość. Dążą do podążania wspólną drogą i mogą wymieniać poglądy w łóżku na każdy temat, nie tylko dzieląc się uczuciami.

W przeciwieństwie do tego, ci, którzy uprawiają seks, nie mają żadnego zobowiązania poza rozebraniem się, zaspokojeniem i ponownym ubraniem się, aby żyć dalej. Nie przywiązują się do żadnego innego planu niż ich własny.

Znaczenie rozróżnienia między kochaniem się a uprawianiem seksu

Czy lepiej więc “kochać się” czy uprawiać seks? Wszystko zależy od tego, czego szukasz. Ważne jest, aby odróżnić obie koncepcje w związku, ponieważ zapobiega to sytuacji, w której brak jasności może zranić którąś z zaangażowanych stron. Tak czy inaczej, powinieneś jasno określić następujące punkty:

  • Czasami jedna z osób stawia na uczucia, podczas gdy druga chce tylko zadowolić ciało, nie nadając zbliżeniom głębszego sensu.
  • Nie można powiedzieć, że uprawianie seksu jest lepsze niż uprawianie miłości lub odwrotnie, ponieważ wszystko zależy od zaangażowanych osób i okoliczności.
  • Idealna sytuacja jest wtedy, gdy obie osoby zgadzają się co do tego, co ma wyrażać ich zbliżenie seksualne.
  • Każda osoba musi być świadoma tego, co robi, ponieważ intymność stanowi ważną część życia.
  • To, czy chcesz zaangażowania, kiedy dochodzi do intymnego zbliżenia, powinno być świadomą decyzją, która zasługuje na szacunek.

Jeśli nie jest jasne, jaki jest cel tego aktu, ktoś mógłby się zakochać, nieświadomy, że nie osiągnie nic poza orgazmem. Aby zadbać o emocje, ważne jest więc, aby znać różnicę między uprawianiem miłości a seksem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.