Seks bez penetracji, czy to w ogóle możliwe?

Niech to nie będzie jednoznaczne, kiedy mówimy, czy uprawialiśmy seks, czy nie. Odkryj, czy można uprawiać seks bez penetracji.
Seks bez penetracji, czy to w ogóle możliwe?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2023

Czy któraś z Twoich przyjaciółek opowiadała Ci kiedyś, że poszła na randkę z facetem, a potem dotykali swoich intymnych części, może nawet oddawali się seksowi oralnemu, ale nie było „prawdziwego” seksu? Ludzie, zwłaszcza kobiety, często myślą, że nie ma czegoś takiego jak seks bez penetracji.

Jednak warto odłożyć te przekonania na bok. W rzeczywistości każde zbliżenie, w którym dochodzi do seksu oralnego, wzajemnej masturbacji lub pocierania, nawet jeśli nie ma penetracji, można powiedzieć, że był seks. Tak – seks bez penetracji.

Rozpowszechniło się przekonanie, że rozmaite praktyki seksualne, w tym te wymienione powyżej, są czymś oddzielonym od samego aktu płciowego. Ponadto niektórzy uważają, że to tylko gra wstępna.

Jednak takie przekonanie skutkuje tym, że kobiety przywiązują większą wagę do tego, czy partner, mówiąc kolokwialnie, „wszedł” w nie, zamiast zwrócić się ku przyjemności odczuwanej z intymnych chwil z partnerem.

Tak, seks bez penetracji istnieje

Obecnie eksperci częściej niż kiedyś skupiają się na wyjaśnianiu tych wątpliwości i błędnych przekonań, w które nadal wierzy wielu mężczyzn i kobiet.

Interesującym może być fakt, że niektóre sklepy sprzedające produkty erotyczne również poświęcają większą uwagę temu zagadnieniu. Powstały nawet kwestionariusze online, dzięki którym eksperci mogą analizować zachowania seksualne różnych ludzi.

W ten sposób mogą łatwiej wyjaśnić, co naprawdę się dzieje, gdy partnerzy zbliżają się do siebie w ten wyjątkowo intymny sposób.

Uwodzicielska para przy windzie

Jak już powiedzieliśmy, powszechne jest przekonanie, że seks to tylko penetracja. Jednak jest to redukcjonistyczna koncepcja. Kiedy myślimy w ten sposób, nie myślimy o ludziach, którzy lubią i praktykują aktywne pożycie seksualne, w którym nie dochodzi do penetracji.

W rzeczywistości nasza zachodnia kultura ma skłonność do fallocentryczności i odrzuca inne rodzaje seksu. Według seksuolog, psycholog i terapeutki par, Any Lombardíi, zarówno kobiety, jak i mężczyźni odczuwają presję, aby uwzględnić penetrację w swojej seksualnej rutynie.

Dlatego Ana Lombardia twierdzi, że:

„Czujemy presję, by wszystkie spotkania seksualne zakończyły się penetracją i orgazmem, ale te przekonania muszą się zmienić. Seksualność powinna obejmować to, czego chcemy i kiedy tego chcemy, bez konieczności dostosowywania się do określonych norm”.

Najwyraźniej te koncepcje wynikają z braku dokładniejszej edukacji seksualnej. Mówiąc wprost, edukacja seksualna nie zawsze traktowała priorytetowo przyjemność kobiet.

Seks jest czymś znacznie bardziej złożonym

Innym zakorzenionym przekonaniem, który uzupełnia poprzednią ideę, że nie można uprawiać seksu bez penetracji, jest to, że wiele osób nadal uważa, że ​​wszyscy powinniśmy być heteroseksualni i cispłciowi. Oczywiście ta koncepcja jest wysoce nacechowana uprzedzeniami.

Z tego powodu niektórzy seksuolodzy sprzeciwiają się koncepcji gry wstępnej seksualnej, ponieważ ignorują ekspresję prawdziwej seksualności. Pogłębia to ideę, że wszystko inne niż penetracja jest mniej ważne podczas intymności. Istnieją jednak inne sposoby na seks bez penetracji.

Wiele osób uważa, że ​​gra wstępna to tylko wstępna czynność przygotowawcza. Że to wstęp do tego, co naprawdę ważne, czyli do penetracji. Z tego powodu dr Lombardía podkreśla, że:

„Jedyną prawdziwą koncepcją jest to, że wszystkie praktyki seksualne są kompletne i satysfakcjonujące same w sobie, niezależnie od tego, czy dochodzi do penetracji, bądź czy kończy się orgazmem czy też nie”.

Rzeczywiście, po rozmowie z wieloma kobietami niektóre badania pokazują, że penetracja nie jest ich ulubioną częścią intymnego zbliżenia z partnerem. Uważają, że inne interakcje seksualne są bardziej ekscytujące.

Oprócz tego inne badania potwierdzają, że nie wszystkie kobiety mogą osiągnąć orgazm jedynie w wyniku penetracji. Jednak jest to coś, o czym kobiety nie mówią.

Możesz Cię zaciekawić także: Niski popęd seksualny i jego wpływ na relacje

Seks bez penetracji

Odpowiedź skrywają Twoje osobiste doświadczenia

Warto się zastanowić, kim tak naprawdę są kobiety, które chcą przemyśleć i walczyć o bardziej inkluzywną seksualność. Poznanie całego potencjału seksualnego, który ukrywa nasze ciało, nie jest czymś nieosiągalnym.

Ten nowy sposób patrzenia na seksualność pozwala uwolnić się od wszystkich nieporozumień. To właśnie za sprawą utartych przekonań czujemy się wpędzani w zakłopotanie i niewiele myśląc, zakładamy, że podczas seksu potrzebna jest penetracja.

W ten sam sposób zajmowanie się seksualnością jako złożonym wymiarem, który pomaga nam zrozumieć, że najważniejsza jest komunikacja z partnerem. Nie powinniśmy też zapominać tym, jakie są nasze wyobrażenia i potrzeby, oraz jakie są preferencje naszego partnera.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hite, S. The Hite Report: A Nationwide Study of Female Sexuality. Canadá. 2004
  • Quilliam, S. Women on sex. 1995
  • Rutter, V. Schwartz, P: The gender of sexuality: exploring sexual possibilities. USA. 2012
  • Herbenick, D., Fu, T. C. (Jane), Arter, J., Sanders, S. A., & Dodge, B. (2018). Women’s Experiences With Genital Touching, Sexual Pleasure, and Orgasm: Results From a U.S. Probability Sample of Women Ages 18 to 94. Journal of Sex and Marital Therapy44(2), 201–212. https://doi.org/10.1080/0092623X.2017.1346530
  • Kontula O, Miettinen A. Determinants of female sexual orgasms. Socioaffect Neurosci Psychol. 2016;6:31624. Published 2016 Oct 25. doi:10.3402/snp.v6.31624

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.