Niski popęd seksualny i jego wpływ na relacje

Jest to problem, na który cierpi wiele par, ale o którym niewiele osób chce rozmawiać. Dzisiaj przyjrzymy się sytuacji, jaką jest niski popęd seksualny i to, jak wpływa on na relacje.
Niski popęd seksualny i jego wpływ na relacje
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Seks jest podstawą romantycznego aspektu związku. Dlatego niski popęd seksualny może być poważnym problemem i przyczyną innych konfliktów. Chociaż może się wydawać, że nie ma to związku, brak empatii i powinowactwa może być niektórymi konsekwencjami. Dzisiaj przyjrzymy się problemowi, jakim jest niski popęd seksualny i jak wpływa on na związek.

Niski popęd seksualny jest znacznie częstszym problem, niż się to wydaje większości ludzi. To dlatego, że wiele par trzyma go za zamkniętymi drzwiami. W rzeczywistości ostatnie badania wykazały, że 36% kobiet i 31% mężczyzn ma niski popęd seksualny, który zwykle pojawia się po 40 roku życia.

Ten problem jest często odzwierciedlany w małżeństwach. „Klasyczna pacjentka mówi, że uprawiała seks przed ślubem i na początku małżeństwa, ale po kilku latach, bez powodu, zupełnie przestała pragnąć seksu” – wyjaśnia dr Bruce Carr z University of Texas.

Niski popęd seksualny dotyka nie tylko tych, którzy go doświadczają, ale także ich partnerów. Dzieje się tak, ponieważ ich pragnienia seksualne pozostają niezaspokojone, czują się odrzuceni, a problem może nawet obniżyć ich samoocenę.

Co powoduje niski popęd seksualny?

Według niektórych lekarzy, życie seksualne par zaczyna się pogarszać po 40 roku życia.

Niski popęd seksualny

Niski popęd seksualny może wynikać zarówno z czynników fizycznych, jak i psychicznych. Stres współczesnego życia szkodzi relacjom seksualnym. Z tego powodu głównymi przyczynami niskiego popędu seksualnego są depresja i zmęczenie.

Uraza to kolejna przyczyna niskiego libido. Możesz złościć się na swojego partnera z powodu nieporozumienia lub dlatego, że on lub ona zbytnio Cię kontroluje, jest bierny, nie zwraca uwagi na Twoje potrzeby i tym podobne. Tego rodzaju problemy mogą zmniejszyć pociąg seksualny, a tym samym pożądanie seksualne.

Przeszkodą może być również trauma z przeszłości, taka jak bycie ofiarą wykorzystywania seksualnego lub inne negatywne doświadczenia. Wychodzą na powierzchnię – świadomie lub nieświadomie – i zmniejszają nasz popęd seksualny, z czego często nie zdajemy sobie nawet sprawy.

Wśród fizycznych przyczyn niskiego popędu seksualnego możemy wymienić kilka czynników. Na przykład może to być impotencja u mężczyzn, ból w okolicy narządów płciowych spowodowany infekcjami, urazami, niskim poziomem hormonów, a także innymi czynnikami.

W takich przypadkach brak pożądania seksualnego to nie tylko problem w związku, ale także problem zdrowotny.

Dlatego też najlepiej jest zwrócić się do lekarza, aby uzyskać potrzebne leczenie.

Niski popęd seksualny i jego wpływ na relacje

Seks to dla par sposób na wyrażanie wzajemnych uczuć, co czyni go podstawową częścią romantycznej strony związku.

Para w łóżku

Seks odgrywa ważną rolę. Uczucia do partnera, jak również do samej siebie, w dużej mierze zależą od płci. Nawet u starszych par seks jest sposobem dzielenia się, zwiększania intymności i cieszenia się sobą.

Niektórzy ludzie mogą wierzyć, że seks jest czymś złym i że mogą zbudować związek w oparciu o inne czynności, które dzielą ze swoim partnerem. To prawda, że jeśli obie osoby czują to samo i zawrą szczere porozumienie, to może się to udać. Jednak dialog i komunikacja są podstawą wspólnego poszukiwania rozwiązań.

Niektóre osoby mogą również myśleć, że czują się dobrze bez seksu. Kiedy jednak patrzą wstecz, przypominają sobie, że seks był czymś, co bardzo lubili. To było coś, co połączyło ich i ich partnera.

Mając to na uwadze, łatwo jest zdać sobie sprawę, jak ważny jest seks dla zdrowego związku. Codzienna dynamika między partnerami poprawia się, gdy cieszą się oni aktywnym i satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Co zrobić, aby przezwyciężyć niski popęd seksualny

Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pewne czynniki fizyczne utrudniają Ci uprawianie seksu, konsultacja ze specjalistą jest zawsze najlepszą opcją.

Konsultacje z lekarzem

Jeśli wiesz lub podejrzewasz, że istnieje przyczyna fizyczna – na przykład ból lub impotencja u mężczyzn – zawsze najlepiej jest wykluczyć jakąkolwiek chorobę. Jak już powiedzieliśmy, niektóre problemy fizyczne odgrywają znaczącą rolę w libido. Dlatego ocena medyczna pozwoli Ci wykluczyć dany problem lub zająć się nim.

Porozmawiaj ze swoim partnerem o niskim popędzie seksualnym i jego wpływie na wasz związek

Przedstaw swoje potrzeby partnerowi i poproś, aby zrobił to samo. Porozmawiajcie otwarcie o porażkach i oczekiwaniach, spróbujcie wspólnie znaleźć rozwiązanie.

Zaangażuj się w poprawę swoich relacji – to może być najlepszym rozwiązaniem każdego problemu.

Idź na terapię

Pomoc osoby trzeciej, zwłaszcza specjalisty, może być bardzo przydatna. Spotkanie z terapeutą, w parze lub indywidualnie, może pomóc Ci określić przyczyny niskiego popędu seksualnego i ożywić Twój związek.

Szukaj chwil intymności ze swoim partnerem

Rozpalanie płomieni i szukanie nowych okazji do intymności może rozpocząć się od romantycznych zajęć, które oboje lubicie.

Para w trakcie romantycznej kolacji

Czasami najtrudniej jest zrobić pierwszy krok. Ścieżka abstynencji jest wygodna, ale niebezpieczna. Pieść swojego partnera, szukaj punktów przyciągania, staraj się z miłością powrócić do tych chwil intymności.

Spróbuj czegoś nowego

Jeśli niski popęd seksualny jest spowodowany nudą, możesz spróbować odkrywać nowe pozycje lub eksperymentować z niezaspokojonymi fantazjami seksualnymi. Odkrywajcie razem nowe zainteresowania seksualne, aby zyskać dodatkową motywację.

Oderwij się od strachu

Jeśli przez długi czas nie uprawiałaś seksu ze swoim partnerem, możesz bać się do niego wrócić. Seks może wydawać się dziwny i obcy.

Jeśli tak jest w Twoim przypadku, rób wszystko powoli. Pieśćcie się, dotykajcie nawzajem… Penetracja może być zbyt dużym krokiem, ale możecie się wzajemnie masturbować, zanim przejdziecie do kolejnych etapów.

Niski popęd seksualny: ostatnia rada

Jeśli brakuje Ci aktywności seksualnej w Twoim związku, prawdopodobnie pojawią się też inne problemy. Możecie się dogadywać z partnerem, ale nie dziel się z innymi rzeczami, które są normalne dla par.

Umów się z partnerem na randkę, idźcie na kolację lub potańczyć. Zaplanuj aktywności, które robiliście wspólnie w przeszłości. Odzyskiwanie utraconych rzeczy i wspólny powrót do nich może przywrócić pociąg seksualny i pożądanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Relationship between hypoactive sexual desire disorder and aging. Hayes RD1, Dennerstein L, Bennett CM, Koochaki PE, Leiblum SR, Graziottin A.
    Office for Gender and Health, Department of Psychiatry, The University of Melbourne, Australia (2007). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17081522
  • Low sexual desire disorder. Basson R. merckmanuals.com/home/women-s-health-issues/sexual-dysfunction-in-women/low-sexual-desire-disorder
  • Sexual desire disorder. (2017). psychologytoday.com/conditions/sexual-desire-disorder

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.