Co robić, gdy Twój związek się rozpada na dobre?

Czy masz wrażenie, że Twój związek się rozpada? Czy chciałabyś go „poskładać” z powrotem w całość? Jeśli tak, to powinnaś wiedzieć, że pierwszym krokiem do sukcesu będzie odpowiednio wysokie poczucie własnej wartości.
Co robić, gdy Twój związek się rozpada na dobre?

Ostatnia aktualizacja: 14 sierpnia, 2020

Wszystkie pary przechodzą przez szereg etapów charakteryzujących ich związek. I chociaż są relacje, w których zawsze wydają się panować idealne stosunki, są też inne, które wydają się być w ciągłej wojnie związanej z licznymi nieporozumieniami i ogólnym brakiem harmonii.

A jak wygląda to u Ciebie? Czy też nieustannie spieracie się o drobne szczegóły? Czy też czujesz, że Twój związek się rozpada?

Cierpliwość, miłość i dobre usposobienie pozwalają pokonać wszelkiego rodzaju przeszkody. Poniżej omówimy szczegółowo osiem kroków do poprawy sytuacji, gdy Twój związek sprawia wrażenie, że się rozpada.

Co zrobić, gdy Twój związek się rozpada?

Czy masz wrażenie, że Twój związek się rozpada? Czy chciałabyś go „poskładać” z powrotem w całość? Jeśli tak, to powinnaś wiedzieć, że pierwszym krokiem do sukcesu będzie odpowiednio wysokie poczucie własnej wartości.

1. Samodzielna introspekcja

Niemożliwe jest rozwiązanie problemu, jeśli nie wiesz, że takowy istnieje. Dlatego też pierwszym krokiem do sukcesu jest uświadomienie sobie swojej obecnej sytuacji i poszukiwanie przyczyny dysharmonii.

W tym sensie najlepszym miejscem na znalezienie błędów jest samodzielnie zastanowienie się nad tym, jakie jest Twoje zachowanie. Przeanalizuj też swoje odpowiedzi i reakcje, ton głosu, sposoby okazywania emocji, a przede wszystkim przeanalizuj swoje uczucia.

Pamiętaj, że jeśli nie będziesz chciała wziąć na siebie winy za jakikolwiek konflikt, niewiele lub wręcz nic się nie zmieni. Tak więc taka samodzielna introspekcja jest absolutnie niezbędna. Rozwinięcie krytycznego spojrzenia na siebie samą pozwoli Ci być bardziej empatyczną i asertywną wobec swojego partnera.

2. Dialog jest koniecznością, gdy Twój związek się rozpada

Osoby, które ze sobą nie rozmawiają, nie mogą rozwiązać swoich problemów. Dialog jest niezbędny, a ton rozmowy musi być spokojny. Nie osiągniesz porozumienia, jeśli zachowasz agresywną postawę, pełną oskarżeń i urazy.

Para w trakcie rozmowy

Nie wolno Wam ranić się wzajemnie podczas obrzucania się słowami. Pomyśl, zanim powiesz coś negatywnego. Lepiej nie ranić ani nie sprawiać, że druga strona poczuje się źle. Oznacza to, że nigdy nie wolno Wam tracić wzajemnego szacunku.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Jak zadbać o relacje w związku – kluczowe elementy

3. Czas i odległość

Skrzydła ptaków, które lecą zbyt blisko siebie, mogą stać się dla nich przeszkodą. Musisz szanować prywatny czas i obszar swojej drugiej połówki. Poddawanie jej nieustannej kontroli lub szpiegowanie nie jest zdrowe, ani też wskazane.

Szanuj czas samotności (zarówno swój, jak i partnera), wykonujcie wtedy różne rodzaje czynności z dala od siebie. Ta przestrzeń pozwoli Waszemu związkowi odetchnąć i odnowić pragnienie wspólnego spędzania czasu, w przeciwieństwie do nieustannego narzucania sobie Waszego towarzystwa.

4. Nauka wzajemnego zaufania, gdy Twój związek się rozpada

Zaufanie jest jednym z fundamentalnych filarów każdej udanej relacji danej pary. Nie możecie żyć razem bez zaufania, ale nie też możesz żądać tego, czego Ty sama odmawiasz drugiej stronie.

Naucz się ufać, słuchać, stawiać się na miejscu drugiej osoby, zwłaszcza wtedy jeśli Twój związek się rozpada. Nie otwieraj drzwi dla zazdrości, a jeśli masz wątpliwości, zdecyduj się wyrażać je spokojnie i czule.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Jak pokazać partnerowi, że Ci zależy – poznaj 5 skutecznych sposobów

5. Odnów swoje pożądanie seksualne

Sprzeczki nie tylko sentymentalnie oddalają Cię od partnera, ale także na poziomie fizycznym. Ani Ty, ani Twój partner nie będziecie mieli ochoty się dotykać, jeśli ciągle się kłócicie lub wpadacie w złość. Te czynniki zabijają pragnienie pocałunku lub intymności.

Dlatego ważne jest także to, aby rozwiązać wszelkie drobne nieporozumienia, zanim pójdziecie spać tego dnia. Nie przedłużaj napięcia, po prostu osiągnij porozumienie, aby zatrzymać lawinę złych myśli, które mogą też generować gniew.

Seks jest niezbędny do podtrzymania pasji. Każda chwila może być dobra, by zaskoczyć drugą stronę i trochę pobaraszkować.

6. Terapia dla par

Zdecydowana większość ludzi próbuje zaprzeczyć, że potrzebuje terapii dla par. Okazywanie słabości często powoduje, że ludzie się wstydzą lub boją się tego, co powiedzą inni. Ale ten sposób myślenia jest drogą do totalnej porażki.

Para u psychologa

Proszenie o profesjonalną pomoc jest konieczne i może wnieść wiele pozytywnych rzeczy do związku. Z tego powodu nie wahaj się podjąć koniecznych wysiłków i skonsultuj się z terapeutą, który może pomóc Ci rozwiązać wszelkie problemy, które Ty i Twoja druga połówka możecie mieć.

7. Rozpocznij związek od nowa „resetując” go

Czy pamiętasz ostatni raz, kiedy Twój związek układał się dobrze? Kiedy to zaczęło się wszystko psuć? Musisz cofnąć się w czasie do tego momentu, aby spróbować znaleźć czynniki, które pogorszyły sytuację.

Łatwiej będzie znaleźć rozwiązanie i spróbować odzyskać wzajemne uczucia, zanim sprawy zaczną się psuć, jeśli spróbujecie to wykryć jako zespół. Ponadto musisz to zrobić, zanim będzie za późno i prawie niemożliwe będzie odzyskanie tego, co czułaś wcześniej.

8. Musicie tego razem chcieć

I na koniec kwestia w zasadzie podstawowa. Otóż istnieje jeden zasadniczy wymóg pozwalający uratować rozpadający się związek. Musicie się naprawdę kochać wzajemnie.

Dlatego też bądź uczciwa wobec siebie i swojego partnera. Wynika to z tego, że jeśli Wasz związek się nie uda, lepiej powiedzieć to wyraźnie drugiej stronie. Następnie zamknij za sobą drzwi i wypatruj następnej okazji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Perles, F., San Martín, J., Canto, J., & Moreno, P. (2013). Inteligencia emocional, celos, tendencia al abuso y estrategias de resolución de conflicto en la pareja. Escritos de Psicología / Psychological Writings. https://doi.org/10.5231/psy.writ.2011.0605
  • Carlen, A. M., Kasanzew, A., & López Pell, A. F. (2009). Tratamiento cognitivo conductual de los celos en la pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala.
  • Bolaños, I. (1998). Conflicto familiar y ruptura matrimonial: aspectos psicosociales. In Psicología Jurídica de la familia.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.