Jak zadbać o relacje w związku - kluczowe elementy

Czas i rutyna często pogarszają relacje w związku. Co możesz więc zrobić, aby zadbać o swój związek? Przy tej okazji chcemy podzielić się z Tobą kluczowymi radami, aby mieć zdrowe i trwałe relacje.
Jak zadbać o relacje w związku - kluczowe elementy
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2022

Miłość trzeba troskliwie kultywować, podobnie jak rośliny. Z tego powodu dzisiaj chcemy podzielić się z Wami kluczowymi wskazówkami, jak zadbać o relacje w związku. Badania wskazują, że istnieją 4 niezbędne elementy, których nie można pominąć.

Kiedy wchodzimy w nowy związek, wszystko jest piękne, ale niestety, z czasem relacje się pogarszają. Niektóre niestety się kończą, bo nikt nie pomyślał o tym, by zadbać o relacje.

Badania wskazują, że związek małżeński jest jedną z najbardziej znaczących i intensywnych relacji w naszym życiu. I jak to widać od zarania dziejów ludzkości, wywiera znaczący wpływ na nasze samopoczucie.

Ale nawet nie wiedząc tego wszystkiego, właściwie nie potrzebujemy większych wyjaśnień, aby znaleźć sens w pragnieniu życia przy boku drugiej osoby. W jaki jednak sposób możemy zadbać o relacje w naszym związku? Co robić, aby te relacje były zdrowe i nie popadały w szkodliwe zależności albo się wypalały?

Kobieta rysuje serce szminką
Aby mieć zdrowy związek, musimy odłożyć na bok ograniczające romantyczne myśli. Zanim zaczniemy kochać inną osobę, musimy kochać siebie.

Niektóre badania wskazują, że istnieją cztery podstawowe elementy relacji dwojga osób: zaangażowanie, romans, miłość i intymność. Oprócz tych elementów istnieją również inne czynniki, które możemy wykorzystać, aby zadbać o nasze wspólne życie jako pary. Odkryj je!

Kluczowe rady, jak zadbać o relacje w związku

1. Kochajcie się, aby zadbać o relacje

Aby obdarzyć kogoś miłością, najpierw musimy kochać siebie. Miłość własna i chęć doskonalenia siebie jako istoty ludzkiej to punkt wyjścia do budowania dojrzałej relacji.

W rzeczywistości wiele konfliktów w związku zaczyna się od własnych problemów i braków. Kiedy występuje coś takiego, jedna strona zaczyna żądać od drugiej tego, czego w rzeczywistości żaden człowiek nie może mu dać.

Musimy przełamać te ograniczające idee, oparte na romantycznych mitach, które uniemożliwiają nam prawdziwą miłość. Na przykład jednym z takich mitów jest przekonanie, że druga osoba nas dopełnia. To jest fałsz. Każdy z nas jest kompletny od urodzenia.

2. Uznawaj swoje błędy

To kluczowy element do poprawy. Jeśli chcemy zdrowego związku, warto rozpoznać i uznać nasze wady i być gotowym do zmiany. Każdy z nas ma jakiś aspekt swojego życia, który powinien poprawić. Jeśli jesteśmy ze sobą uczciwi, możemy nawet poprosić o pomoc, jeśli uważamy, że nie możemy tego zrobić sami.

Nie bój się pójść do psychologa w razie potrzeby. Ten specjalista może pomóc ci dostrzec obszary, w których musisz popracować nad tym, aby stać się lepszą osobą. Kiedy zaczniesz właściwie zarządzać swoimi myślami i emocjami, o wiele łatwiej będzie stworzyć zdrowy związek.

Z pewnością zainteresuje Cię również ten temat: Życie w Twoich rękach – 6 pomocnych nawyków

3. Buduj przestrzeń dla intymności

Dotyczy to nie tylko seksualności. Zarezerwowanie przestrzeni dla intymności, nie tylko zbliża nas do partnera, ale także pozwala nam na szczerą wymianę myśli. W ramach tej wymiany możemy między innymi opowiadać swoje marzenia, wyrażać lęki, a także zwierzać się ze swoich nadziei.

4. Nie przywiązuj znaczenia do drobnych rzeczy

Czasami rozpętujemy katastrofę, choć tak naprawdę poszło tylko o drobiazgi. Jednak najlepszym antidotum na rozwiązywanie problemów jest śmiech i koncentracja na dużych i ważnych projektach i celach.

Zakochana para
Ważne jest, aby nie przywiązywać znaczenia do drobnych rzeczy, które powodują dyskomfort u partnera. Mówienie i myślenie o celach pomaga przezwyciężyć trudności.

5. Twórzcie wspólne projekty, aby zadbać o relacje w związku

A potem wspólnie nad nimi pracujcie. Pozwala to na wzmocnienie relacji. To daje okazję, aby oboje patrzyli w jednym kierunku, ale nie zaniedbując jednocześnie marzeń każdego z osobna. Niektóre z projektów, które można wspólnie rozważyć, mogą obejmować podróż, modyfikacje w domu lub rozpoczęcie działalności gospodarczej.

6. Uciekajcie od rutyny

Romantyczna ucieczka od codzienności może znacznie przyczynić się do wzmacniania dobrych relacji w związku. W tych eskapadach możecie uciec od rutyny i być sam na sam bez elementów, które by Was rozpraszały. I co ciekawe, w tym celu niekoniecznie trzeba wychodzić z domu. 

Chociaż wiele par czeka na wyjątkowy dzień na romantyczną ucieczkę, można to zrobić w dowolnym momencie. Oznacza to, że nie musicie czekać na urodziny lub rocznicę, aby spakować walizkę i wyjechać gdzieś razem. Albo wyłączyć telefony i komputer i poświęcić czas tylko dla siebie robiąc wspólnie coś szalonego.

Koniecznie zajrzyj też do tego artykułu: Telefon – 10 wskazówek, aby się od niego uwolnić

7. Dialog jest kluczowy, by zadbać o relacje

Niektóre pary komunikują się tylko wtedy, gdy wynikają poważne problemy. Ale dużo lepiej utrzymywać dialog przez cały czas.

Zadbać o relacje w związku
Dialog i aktywne słuchanie są decydujące, aby utrzymywać dobre relacje z partnerem. Ważne jest, aby ćwiczyć, nawet jeśli nie ma między Wami żadnych problemów.

Poświęćcie co najmniej dziesięć minut każdego ranka na rozmowę lub przypomnienie sobie, jak bardzo się kochacie. Nauczcie się także ćwiczyć aktywne słuchanie.

8. Nigdy nie zapominaj o szczegółach

Wzmacniają one bowiem wasz związek na co dzień. Niektóre z tych szczegółów to między innymi romantyczny liścik, czuły masaż, niespodziewane zaproszenie na kolację. Szczegóły mogą być całkowicie spontaniczne. I wszyscy je lubią.

9. Szacunek

To kolejny kluczowy element, aby zadbać o zdrowe relacje w związku. Chodzi tu jednak o szacunek zarówno do siebie samego, jak i do twojego partnera. Kiedy szanujemy samych siebie, łatwiej jest doświadczać dobrego samopoczucia, ponieważ szacunek jest pierwszym krokiem do szczęścia.

Postępując zgodnie z tymi wytycznymi możesz się cieszyć dobrymi relacjami w twoim związku. Zidentyfikuj ewentualne błędy i zacznij zmieniać sytuację już od teraz. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie, a tym bardziej na miłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aiquipa Tello, J. J. (2015). Dependencia emocional. Revista de Psicología.
  • Barroso, O. (2014). EL APEGO ADULTO: LA RELACIÓN DE LOS ESTILOS DE APEGO DESARROLLADOS EN LA INFANCIA EN LA ELECCIÓN Y LAS DINÁMICAS DE PAREJA. Revista Digital de Medicina Psicosomática y Psicoterapia.
  • Ferrer, V., Bosh, E., & Navarro, C. (2010). Los mitos románticos en España. Boletín de Psicología.
  • Maureira Cid, F. (2011). Los cuatro componentes de la relación de pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala.
  • Ortiz, J. M. C., García, P., & Gómez, L. (2009). Celos y emociones : Factores de la relación de pareja en la reacción ante la infidelidad Jealousy and emotion : how partners react to infidelity. Athenea Digital. https://doi.org/10.5565/rev/athenead/v0n15.528
  • Alzugaray, C., & García, F. (2015). Relaciones de pareja y bienestar psicológico. La felicidad de los chilenos. Estudios sobre bienestar, 1.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.