Życie w Twoich rękach - 6 pomocnych nawyków

Jeśli czujesz, że nie dajesz już rady i przytłaczają Cię codzienne sprawy, wprowadź do swojego życia kilka nawyków.
Życie w Twoich rękach - 6 pomocnych nawyków

Ostatnia aktualizacja: 30 sierpnia, 2017

Życie czasami wymyka nam się spod kontroli, co nie oznacza, że nie możemy na nowo wziąć go w swoje ręce. Istnieje kilka zdrowych nawyków, które pomogą Ci odzyskać kontrolę i przejść z godnością i twarzą nawet przez najtrudniejsze momenty życia.

Pamiętaj, że Twój umysł i osobowość to poniekąd konstelacja mniej lub bardziej istotnych nawyków. Dobierając je odpowiednio i dbając o nie na co dzień możesz odzyskać to co najważniejsze – swoje własne życie.

Nie da się zapanować nad wszystkim i chęć sprawowania kontroli nad każdym aspektem życia to pierwszy nawyk, którego musisz się pozbyć, gdyż może nawet prowadzić do rozwoju stanów lękowych i depresji.

Nie możesz brać na swoje barki zbyt wiele – nieważne, czy są to obowiązki zawodowe, domowe czy rodzinne. Kiedy czujesz, że dochodzisz do ściany, weź głęboki oddech i zapamiętaj rady, które przedstawimy Ci poniżej. To pomoże Ci odzyskać równowagę i kontrolę.

Nie bądź dla siebie zbyt surowa

Odbicie w lustrze

Wiele osób sądzi, że tylko wymagając od siebie jak najwięcej są w stanie osiągnąć swój cel. W rzeczywistości jednak, gdy jesteśmy dla siebie zbyt surowi stopniowo popadamy w drugą skrajność – tracimy poczucie własnej wartości i wierzymy tylko w negatywne opinie na własny temat.

Pozbądź się szkodliwego nawyku, jakim jest nadmierny krytycyzm wymierzony w siebie samą. Odpuść sobie, bo dzięki temu zyskasz dystans, tak potrzebny dla zdrowia i równowagi psychicznej. Nie masz wpływu na wszystko i nie każde niepowodzenie jest Twoją winą – przełam błędne koło obwiniania się.

Życie jest łatwiejsze, gdy nie boisz się zmian

Czasami trzeba, a wręcz warto iść pod prąd i otworzyć swój umysł na nowy punkt widzenia. Pomoże Ci w tym wygospodarowanie czasu sam na sam ze sobą, kiedy przemyślisz pewne kwestie i odważysz się na pewne zmiany. Niektórzy potrzebują takiej chwili refleksji nawet codziennie; innym wystarcza raz na miesiąc, czy raz na rok.

Zmiana niesie za sobą przede wszystkim odcięcie się od starych przekonań i lęków, które normalnie powstrzymują nas przed pójściem naprzód. Każdy zasługuje na chwile przerwy i oddechu.

Zbyt mocna presja nie zawsze motywuje, a może tylko szkodzić. Zacznij robić niektóre rzeczy zupełnie inaczej niż do tej pory – da Ci to szansę przeżycia czegoś całkiem nowego, poznania nowych ludzi i poszerzania horyzontów. 

Myśl pozytywnie

Dla wielu osób życie to ciągły lęk przed tym, czy uda im się sprostać własnym oczekiwaniom. Strach przed porażką jest tak paraliżujący, że właściwie może kompletnie wyłączyć nas z działania.

Aby tego uniknąć musisz przestać obsesyjnie myśleć o porażce, a raczej skupić się na pozytywnych aspektach każdej sytuacji. W przeciwnym wypadku Twój umysł sam wytwarza obraz Ciebie jako osoby niezdolnej do osiągnięcia pewnych celów.

Pozytywne myślenie

Nic więc dziwnego, że gdy nie wierzysz w powodzenie, nie masz motywacji, by walczyć o sukces.

Dobrym, acz prostym nawykiem jest po prostu ,,pozytywne myślenie”. Kieruj się filozofią, która głosi, że ,,życie jest tu i teraz”, a co więcej – ,,wszystko dzieje się po coś”.

Dzięki temu spojrzysz na każde niepowodzenie jak na kolejny krok  na drodze do swojego celu. W takim wypadku nawet, gdy ktoś Cię krytykuje i mówi, że nie dasz rady, Ty puścisz te słowa mimo uszu, bo doskonale wiesz, na co Cię stać.

Nie zawsze Twoja droga będzie prosta i lekka – przygotuj się na pewne utrudnienia i przeszkody. Ich pokonanie będzie dla Ciebie dodatkową nagrodą i motywacją!

Medytacja to lek dla duszy

Kolejnym nawykiem, który zmieni Twoje życie jest medytacja. Ta praktyka jest zalecana każdemu, kto potrzebuje w swoim życiu momentu wytchnienia i psychicznego wsparcia.

Medytacja pomaga zwalczyć stres, lęk czy nawet depresję. Możesz wypróbować różne techniki medytacyjne – każda z nich przyniesie Ci inne korzyści i pozwoli skupić na innym aspekcie Twojego życia. Doskonałym sposobem, by jednocześnie pracować nad ciałem i umysłem będzie joga.

Znajdź czas tylko dla siebie

Samotność kojarzy się najczęściej ze smutkiem i tęsknotą – to nie do końca prawda! Każda chwila spędzona samotnie może być bowiem chwilą tylko dla siebie – oderwaniem się od codzienności i pracą nad sobą.

Wsłuchaj się w siebie i spędź trochę czasu sama, a lepiej zrozumiesz swoje emocje. To Ty powinnaś być swoją najlepszą i najbliższą przyjaciółką. To prosta nauka i nawyk, który pomoże Ci odnaleźć się we własnym życiu.

Walcz tylko to, o co warto walczyć

Czasami każdego z nas dopada zniechęcenie i poczucie, że ze wszystkimi problemami pozostawiono nas zupełnie samych. Powinna płynąć z tego jedna ważna nauka – lepiej być samemu niż otaczać się ludźmi wśród których i tak czujemy się samotni. Nie warto poświęcać energii na walkę o coś, o co walczyć nie warto.

Jeśli czujesz, że warto – dawaj z siebie wszystko, by zacieśnić więzy z ludźmi, z którymi chcesz być naprawdę blisko.

Jeśli od dawna nie widziałaś się ze swoimi przyjaciółmi czy rodziną, nie wahaj się napisać czy zadzwonić, tylko dlatego, że spodziewasz się negatywnej reakcji z ich strony. Być może ich odpowiedź przejdzie Twoje najśmielsze oczekiwania i otworzy Wasz nowy etap.

Mamy nadzieję, że opisywane powyżej całkiem proste nawyki zmienią Twoje życie na lepsze – odzyskasz kontrolę i spokój. Koniec końców pamiętaj, że to Ty kształtujesz swoją osobowość i swoje życie. Nie bierz na siebie zbyt wiele, a na pewno podołasz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.