Jak pokazać partnerowi, że Ci zależy - poznaj 5 skutecznych sposobów

Nie uważajmy nigdy miłości za coś oczywistego, albo za coś, co się nam należy. O miłość musimy dbać, a rutyna jest jej głównym wrogiem. Dlatego pokazuj na co dzień swojemu partnerowi, że Ci na nim zależy.
Jak pokazać partnerowi, że Ci zależy - poznaj 5 skutecznych sposobów

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Kiedy ostatni raz miałaś okazję pokazać partnerowi, że Ci zależy? Stres i codzienne obowiązki doprowadzają nas do stanu, w którym, spójrzmy prawdzie w oczy, nie dbamy o nasz związek. Jednak miłość musimy pielęgnować wzmacniać i dopieszczać. I trzeba to robić na co dzień, a nie tylko przy specjalnych okazjach. Z tego powodu dzisiaj przedstawiamy 5 sposobów, aby pokazać partnerowi, że Ci zależy.

Jak pokazać partnerowi, że Ci zależy?

“Przecież to oczywiste, że mi zależy, co tu pokazywać!” Jednym z najczęstszych błędów w związku jest przyjmowanie rzeczy za pewnik. W ten sposób oznaki miłości stopniowo znikają, a partnerzy stopniowo popadają w rutynę. W skrajnych przypadkach, prowadzi to nawet do oddalenia się od siebie, a nawet do zerwania.

Dlatego w każdym przypadku zawsze musimy dbać o nasz związek, aby utrzymywać go w równowadze i dobrym stanie. W tym celu musimy sprawić, aby nasz partner rozumiał, że ciągle jesteśmy z nim, ponieważ to jest to, czego naprawdę chcemy. I musimy się starać cały czas mieć świadomość, że nie jest to tylko kwestia spędzonego wspólnie czasu, przyzwyczajenia ani wygody. Pozostawanie w związku nie powinno się stać oczywistością.

1. Szanuj jego przestrzeń osobistą

Chociaż stanowicie parę, jesteście dwiema niezależnymi osobami. Każde z Was ma swoje osobiste potrzeby i potrzebuje swojej prywatności i czasu dla tylko siebie.

Spotkanie koleżanek
Poszanowanie wzajemnej przestrzeni osobistej zapobiegnie pogrążeniu się w związku.

Dlatego ważne jest, aby pozostawić partnerowi niezbędną przestrzeń na robienie rzeczy w pojedynkę, z grupą przyjaciół lub zajęcie się tym, co lubi robić. W ten sposób poczujecie się znacznie lepiej ze sobą, a ponadto będziecie odczuwali niecierpliwość na myśl o ponownym spotkaniu.

Zobacz także: Pustka emocjonalna – przestrzeń, której nie umiem wypełnić

2. Zerwij z rutyną, żeby pokazać partnerowi, że Ci zależy

Rutyna jest jednym z największych wrogów związku. To zdanie często się powtarza a i tak wiele par w nią popada. Dlatego ważne jest, aby od czasu do czasu świadomie łamać rutynę.

Aby to zrobić, czasem wystarczy zwykła niespodzianka. Niespodziewane urozmaicenie może zamienić zwykły dzień w coś wyjątkowego. To piękny wyraz miłości, którym możesz pokazać, że naprawdę chcesz zadbać o swój związek.

Dlatego pewnego dnia zaproś gdzieś partnera bez uprzedzenia, na przykład na kolację. Albo ugotuj coś w domu, zaskocz prezentem lub czymś, co lubi lub co możecie zrobić razem. Może na przykład wspólne śniadanie w łóżku? To nie jest takie skomplikowane.

3. Dbaj o kontakt fizyczny

Korzyści z kontaktu fizycznego są liczne, i to na wszystkich poziomach: fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. W rzeczywistości poprawia samopoczucie i zdrowie. W jaki sposób?

Jak pokazać partnerowi, że Ci zależy?
Kontakt fizyczny przynosi wiele korzyści, jeśli chodzi o nasze osobiste samopoczucie a także intymność w związku.
  • Obniża poziom kortyzolu, „hormonu stresu”.
  • Zwiększa produkcję serotoniny, dopaminy i oksytocyny, zapewniając uczucie dobrego samopoczucia.
  • Zmniejsza odczuwanie bólu.
  • Zacieśnia więź emocjonalną.

Dlatego nie wahaj się przytulać partnera, brać go za rękę i całować w najmniej spodziewanych momentach. Nie tylko oferujesz mu w ten sposób wszystkie te korzyści, ale i wzmacniasz Wasz związek.

4. Dziękuj, aby pokazać swojemu partnerowi, że Ci zależy

Wskazaliśmy już, że jednym z problemów w związku jest uznanie samego uczucia jak i drugiej osoby za „coś oczywistego”. Wraz z upływem lat zaczynamy uważać, że zawsze tam będzie i że nic się nie zmieni. A ponadto uważamy, że to, co nasz partner dla nas robi, jest praktycznie jego „obowiązkiem”.

Ponieważ najczęściej chodzi o rutynowe czynności, więc przestajemy dostrzegać wysiłek, jaki druga osoba wkłada w to, co dla nas robi. W konsekwencji zaczynamy myśleć, że to nic takiego. Jednak rzeczywistość jest całkiem inna. Jeśli nasz partner ugotował coś, tak jak to robi codziennie, masz świetną okazję pokazać partnerowi, że Ci na nim zależy. Podziękuj mu za poświęcenie czasu i za troskę i myślenie o Tobie.

W ten sposób pokażesz, że nie uważamy jego codziennych zajęć i starań za normalne, a jeszcze gorzej, za “psi obowiązek”. Nawet w najdrobniejszych szczegółach możemy pokazać, że jesteśmy wdzięczni za to, że jesteśmy z tą osobą.

5. Okazuj zaufanie

Zaufanie do partnera zakłada również istnienie innych czynników, takich jak samoocena, pewność siebie, uczciwość i komunikacja między stronami związku. Z tego powodu, aby sobie nawzajem zaufać, musimy najpierw znaleźć się w stanie równowagi psychicznej i emocjonalnej.

Brak zaufania
Kiedy wśród partnerów nie ma zaufania, poczucie własnej wartości pogarsza się i pojawiają się konflikty.

Zaufanie do drugiej osoby to świetny sposób, aby pokazać partnerowi, że Ci na nim zależy. Taka postawa rzeczywiście zakłada, że szanujesz drugą osobę i że w nią wierzysz. Dlatego uważasz ją za moralną istotę ludzką, o określonych zasadach i postawach. Ponadto okazane zaufanie zwiększy również Twoją własną samoocenę, co będzie miało pozytywny wpływ na wasz związek.

Jak widać, nie chodzi tylko o dawanie kwiatów na Walentynki. Przeciwnie, związek jest czymś, o co należy dbać każdego dnia, aby uniknąć popadnięcia w rutynę i obojętność. Dlatego ważne jest, aby pokazać partnerowi, że ci zależy i że twój związek jest ciągle twoim świadomym wyborem.

Krótko mówiąc, pokaż, co kochasz i kogo kochasz, i że doceniasz i widzisz szczęście, które otrzymujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davis, P. K. (1993). El poder del tacto: el contacto físico en las relaciones humanas. Paidós Ibérica.
  • Hertenstein, M. J., Holmes, R., McCullough, M., & Keltner, D. (2009). The communication of emotion via touch. Emotion, 9(4), 566-573.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.