Wdzięczny umysł osiąga wewnętrzny spokój

By dokonać pozytywnej zmiany w sposobie myślenia, należy pozbyć się negatywnych wzorców myślowych, co pomaga znaleźć wewnętrzny spokój.
Wdzięczny umysł osiąga wewnętrzny spokój

Ostatnia aktualizacja: 25 lipca, 2022

Umysł, który potrafi być wdzięczny za wszystko, czego doświadczył, był świadkiem i co poczuł, potrafi odnaleźć równowagę oraz wewnętrzny spokój.

Umysł każdego z nas ma unikalną historię do opowiedzenia. Jednakże nieraz przytrafia się czas, kiedy w nasze życie wkrada się chaos. Życiowe priorytety odchodzą wówczas na boczny tor i zapominamy o potrzebie wewnętrznego spokoju, który pochodzi z wdzięczności.

Warto poświęcić nieco czasu, by zastanowić się nad tym, co jest ważną częścią naszego rozwoju osobistego. Wdzięczność to umiejętność, która uczy akceptacji nas samych oraz ścieżki, którą podążamy.

Ludzie, których umysł ma za mało wdzięczności, obrażają się na każdy mankament, błąd czy niepowodzenie, których doświadczają.

Historia Twojego życia to cudowna książka, pełna zakrętów i zwrotów akcji. Należy czytać ją z wdzięcznością za możliwość pisania nowych rozdziałów, posiadając przy tym mądrość nabywaną na podstawie doświadczeń.

Umysł, który zna wdzięczność i ucisza wewnętrzny hałas

Za wewnętrzny hałas uznajemy psychologiczne mechanizmy, przez które mamy swego rodzaju obsesję na temat przeszłości. Zaczynamy wówczas sami siebie ograniczać, powtarzając ciągle: “Nie mogę”, “Powinienem to zrobić”, “Powinienem to powiedzieć” lub “Nigdy nie dam rady tego zrobić”.

Każdy z nas zmagał się choć przez chwilę z takim procesem wewnętrznym. Stres lub niepokój, które utrzymują się przez tygodnie czy miesiące, generują tak wiele wewnętrznego hałasu, że krok po kroku niszczy to naszą zdolność do bycia szczęśliwymi.

Spójrzmy na kilka interesujących rzeczy, które pozwolą nam odnaleźć wewnętrzną równowagę.

Mózg doświadcza fizycznych zmian, kiedy narażony jest na wysokie poziomy stresu

Ciało migdałowate jest małą, ale potężną strukturą w mózgu, która bezpośrednio łączy się z naszymi emocjami.

Drzewo wyrastające z głowy
  • Jest powiązane z takimi instynktami przetrwania jak strach i niektóre neuroprzekaźniki, np. dopamina, adrenalina, noradrenalina i glukokortykoid, które mają duży wpływ na nasze ciało oraz zachowanie.
  • Przy wysokim poziomie stresu ciało migdałowate jest bardziej aktywne i wpływa na uwalnianie się większych ilości neuroprzekaźników, które prowadzą do niepokoju, odruchów obronnych, zmartwień i wypalenia psychicznego.
  • Dodatkowo, bardzo ciężko wejrzeć w siebie, kiedy nasz mózg jest przepełniony tego rodzaju neuroprzekaźnikami.
  • Ciało migdałowate połączone jest z korą przedczołową – obszarem mózgu odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji, namysł czy analizę. Pod wpływem stresu nasze zdolności do chłodnej kalkulacji potrzeb oraz ustalania priorytetów są znacznie obniżone.

To delikatny i bardzo złożony proces.

Naucz umysł wdzięczności, by zyskać wewnętrzny spokój i szczęście

Jak mogę być wdzięczny za to, kim jestem i co posiadam, jeśli czuję smutek, strach oraz desperację? To główny problem, którego doświadczamy, kiedy zaczynamy stawiać kroki w celu osiągnięcia wewnętrznego spokoju.

Z tego powodu konieczne jest dokonywanie małych, ale znaczących zmian.

Warto wiedzieć, że Twój umysł i tym samym także Twój mózg, mają wyjątkową zdolność zwaną neuroplastycznością.

Powinieneś przeczytać: Dopadł Cię smutek? Zwalcz go z pomocą natury!

Zmieniając swoje zachowanie, dodając do życia nowe nawyki oraz ucząc się myśleć o rzeczach w innym świetle, stworzysz nowe połączenia pomiędzy neuronami, wzmocnisz umysł, co pozwoli lepiej Ci zrozumieć, kim jesteś.

Poniżej prezentujemy jak to zrobić, do dzieła!

Kobieta z kwiatem
  • Wyeliminuj myślenie warunkowe. Przestań sobie mówić frazy typu “Jeśli tylko bym to zrobił”, “Jeśli tylko bym to miał”, “Jeśli ktoś by mi o tym powiedział”.
  • Naucz się rozpoczynać dialog z sobą samym w teraźniejszości: “Co się właśnie teraz ze mną dzieje?”, “Czego potrzebuję?”, “Mogę to zrobić”, “Chcę”, “Pragnę”, “Widzę”, “Czuję”.
  • Teraz umebluj swój umysł pozytywnymi myślami. Nie bój się być pozytywnym i nie myśl, że przez umacnianie pozytywnego podejścia do życia stajesz się mniej odpowiedzialny.
  • Widząc rzeczy w dobrym świetle, zaopatrzysz się w znakomite narzędzie w walce z krótkowzrocznym strachem i niepewnością.
  • Bądź wdzięczny za wszystko co masz, wszystko i wszystkich wokół Ciebie i za to, co Cię definiuje.
  • Naucz się doceniać wszystko, co Cię tworzy, zamiast użalać się nad tym, czego nie masz, co się wydarzyło lub co się nie wydarzyło.

Osoby, które wypełnione są wdzięcznością, potrafią zaznać wewnętrznego spokoju i równowagi.

Spróbuj zastosować się do naszych rad, buduj spokój wewnętrzny i cały czas pamiętaj, jak wartościową i piękną osobą jesteś.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.