Jak podejmować lepsze decyzje? Oto kilka wskazówek.

Aby móc podejmować lepsze decyzje, trzeba przeanalizować swoje myśli i realistycznie uporządkować wszelkie priorytety.
Jak podejmować lepsze decyzje? Oto kilka wskazówek.

Ostatnia aktualizacja: 09 lutego, 2019

Każdego dnia musisz podejmować różnego rodzaju decyzje. Wręcz tysiące decyzji. Począwszy od absolutnych drobiazgów, na naprawdę ważnych sprawach skończywszy. Tak, w naszym życiu wszystko wymaga dokonywania nieustannych wyborów.

Jednak nie wszyscy ludzie cechują się umiejętnościami i jasnością osądu pozwalającymi im podejmować optymalne, czy też choćby lepsze decyzje.

Dziś w naszym artykule właśnie zamierzamy zająć się tą konkretną kwestią. Zapraszamy zatem do lektury!

Wskazówki pozwalające Ci podejmować lepsze decyzje

Nie ma znaczenia, czy jesteś przedsiębiorcą, czy jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę, czy jesteś samotny lub masz dwoje dzieci, czy mieszkasz z rodzicami lub ze swoim partnerem / partnerką. W każdym z tych przypadków musisz codziennie podejmować decyzje. W zasadzie to w sposób ciągły.

Wiele osób ma jednak spore problemy z realizacją tego zadania. Być może dzieje się tak dlatego, że są przyzwyczajone do tego, że inni ludzie podejmują decyzje za nie. A może po prostu nie są w odpowiednim nastroju do skoncentrowania się, przeanalizowania dostępnych opcji i wybrania spośród nich tej, którą uważają za właściwą.

W każdym razie warto zwrócić uwagę na zaprezentowane przez nas poniżej wskazówki. Bez cienia wątpliwości pomogą Ci one w dokonywaniu lepszych, bardziej trafnych wyborów:

1. Nie obawiaj się potencjalnych konsekwencji swojej decyzji

Niezależnie od tego, czy musisz wybrać nowy samochód, zmienić miejsce zamieszkania na inne, czy poślubić konkretną osobę, każda z dostępnych dla Ciebie opcji ma swoje zalety i wady.

Konsekwencje

Każde decyzje wiążą się z umiejętnością przewidywania. Innymi słowy, musisz dokładnie przeanalizować to, co możesz zyskać, a także to, co ewentualnie stracisz. Prawie zawsze wybieramy tę opcję, która naszym zdaniem uczyni nas bardziej szczęśliwymi osobami.

Jednak reguła ta nie sprawdza się we wszystkich przypadkach. Próba uniknięcia straty czegoś istotnego i obawa przez popełnieniem błędu może mieć naprawdę istotny wpływ na Ciebie. A zwłaszcza wtedy, gdy będziesz musiał podjąć określoną decyzję.

Dlatego też zawsze należy pamiętać o tym, że każdy wybór wiąże się z jakąś reakcją. Niezależnie od tego, czy jest ona dobra, czy też zła.

2. Zidentyfikuj najważniejszy dla Ciebie cel

Kiedy spotykasz się z sytuacją wymagającą od Ciebie podjęcia ważnej decyzji, powinieneś zawsze pamiętać o dwóch najważniejszych rzeczach. Należą do nich to, jaki jest Twój cel i jak Twój wybór może Cię do niego zaprowadzić. A przynajmniej skierować w odpowiednią stronę.

Twój cel powinien również być obecny w trakcie całego Twojego procesu decyzyjnego.

3. Zrób siebie wyłącznie odpowiedzialnym za swoje decyzje

Innym powodem, dla którego nie podejmujesz właściwych decyzji, jest to, że czujesz się w pewien sposób „osaczony” skutkami decyzji, którą podjąłeś. Lub którą właśnie zamierzasz podjąć.

Odpowiedzialność za swoje działania obejmuje między innymi umiejętność podjęcia odpowiedniego działania, jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli. Ale taka odpowiedzialność wiąże się również z radością, jeśli okaże się, że Twoje decyzje okazały się być zupełnie właściwe.

Zobowiązanie i odpowiedzialność, z którymi wiążą się podejmowane przez Ciebie decyzje mają fundamentalne znaczenie. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że nie dokonałeś danego wyboru w zupełnie niezależny sposób, to powinieneś wiedzieć także o tym, że w takim przypadku nie warto obwiniać siebie.

Kolejnym krokiem jest w tej sytuacji rozwiązanie zaistniałego problemu, a następnie nauka na błędach.

4. Podążaj za swoją intuicją

Możesz myśleć, że aby podejmować lepsze decyzje, musisz analizować wszystko niezwykle uważnie przez kilka dni lub tygodni.

Intuicja

Jednak nie zawsze masz do dyspozycji tak dużo czasu. Często jest tak, że musisz działać, jak najszybciej. Nie oznacza to, że popełniasz wtedy błąd. Zamiast tego lepszym rozwiązaniem będzie nauczenie się tego, by dokonanie wyboru pozostawić swojej własnej intuicji. Ona w wielu wypadkach poda Ci pomocną dłoń.

5. Sprawdź wszystkie dostępne opcje

Zaprezentowana w tym punkcie nie jest przeciwieństwem opisanego powyżej podążania za swoją intuicją. Należy ją traktować raczej, jako użyteczne dopełnienie.

Kiedy napotkasz na swojej drodze jakiś problem lub sytuację wymagającą dokonania wyboru, zupełnie normalną reakcją jest podjęcie próby przeanalizowania jej z Twojego punktu widzenia lub perspektywy.

Dlaczego jednak nie spojrzeć na całe zagadnienie tak, jakbyś był zupełnie inną osobą? Lub chociażby z zupełnie innej pozycji, czy też punktu widzenia?

Być może pomoże Ci to rozważyć inne opcje i uprości cały proces decyzyjny. Krytyczne myślenie może czasami blokować sprawność mechaniki naszych wyborów.

6. Weź pod uwagę także swoje uczucia

Nie chodzi tylko o to, aby zachować jedynie zdolność racjonalnego myślenia, by podejmować lepsze decyzje. Powinieneś także zostawić miejsce na swoje uczucia.

W wielu przypadkach emocje mogą odgrywać rozpraszającą Cię rolę, to prawda. Ale mogą być również niezwykle pomocne. Zwłaszcza wtedy, gdy nie wiesz, którą drogę wybrać.

Ponadto zawsze gdy jesteś zły, niespokojny lub zestresowany, prawdopodobnie podejmiesz błędne decyzje. Dzieje się tak dlatego, że tego rodzaju emocje zaciemniają Twój zdroworozsądkowy osąd. Gniew może sprawić, że będziesz postępować w sposób impulsywny i bardziej ryzykowny.

7. Poproś o pomoc innych, gdy jest to konieczne

Jest bardzo duża różnica między zależnością od innych w kwestii podejmowania decyzji za siebie i prośbą o pomoc, kiedy nie wiesz, jaka jest dla Ciebie najlepsza decyzja.

Prośba o pomoc

W tym pierwszym przypadku nie jesteś odpowiedzialny za siebie i swoje postępowanie. Nie myślisz o rozwiązaniu własnego problemu. W tym drugim przypadku pracujecie, jako zespół. Ale to Ty używasz swojego mózgu, aby wymyślić nowe opcje. Z kolei ta druga osoba będzie jedynie pomocą w analizowaniu opracowanych przez Ciebie możliwości.

Często zdarza się także i to, że strona trzecia jest potrzebna do wyjaśnienia swoich pomysłów, co pozwoli Ci podjąć właściwe decyzje.

8. Przejdź przez proces eliminacji

Jeśli masz do wyboru 20 odcieni koloru do pomalowania pokoju swojego dziecka, możesz spędzić cały tydzień zastanawiając się, który z nich jest najlepszą opcją. Ale kiedy masz mniej możliwości wyboru, o wiele łatwiej będzie Ci podjąć odpowiednie decyzje.

Więcej opcji oznacza zarazem, że ​Twój mózg musi pracować ciężej. W efekcie stracisz też więcej czasu. Bardziej prawdopodobne jest także i to, że nie podejmiesz w ten sposób najlepszej, najbardziej optymalnej decyzji. Dlatego też powinieneś rozważyć zmniejszenie liczby opcji przed dokonaniem ostatecznego wyboru.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.