Samospełniająca się przepowiednia - kiedy Twoje przewidywania stają się prawdą

Czy zauważyłeś kiedyś, że to, czego tak bardzo się obawiasz bądź to, czego bardzo chcesz, zazwyczaj prędzej czy później się spełnia? A co gdyby wykorzystać to na naszą korzyść?
Samospełniająca się przepowiednia - kiedy Twoje przewidywania  stają się prawdą

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektórzy nazywają to zjawisko efektem Pigmaliona, ale większość z nas zna je jako samospełniająca się przepowiednia. Pojawienie się tego rodzaju przepowiedni w naszym kręgu kulturowym zawdzięczamy starożytnym Grekom, którzy jako pierwsi wykorzystali ją w micie o Owidiuszu.

Efekt Pigmaliona również ma greckie korzenie. Początek dała mu legenda o Pigmalionie, rzeźbiarzu, który zakochał się w jednym w stworzonych przez siebie posągów o imieniu Galatea. Jego miłość była wielka, lecz ślepa. Na koniec zaczął traktować rzeźbę jak żywą osobę.

Bogini Afrodyta dowiedziała się, jak wielkim uczuciem Pigmalion darzy swe dzieło, więc ożywiła posąg. Wszystko, czego rzeźbiarz tak bardzo pragnął, stało się rzeczywistością. Na tym właśnie polega samospełniająca się przepowiednia.

Samospełniająca się przepowiednia w codziennym życiu

Co dzieje się z osobą, która ma problemy z zazdrością? Takie osoby ciągle przyglądają się swojemu partnerowi, szukają dowodów zdrady i w końcu, z tych powodów, znajdują dokładnie to, czego tak obawiały się znaleźć.

samospełniająca się przepowiednia

Fakt, że to, czego tak bardzo się obawiamy, może stać się naszą rzeczywistością, wydaje się ironiczny. Ale wszystkie nasze działania funkcjonują w taki sposób, że prowadzą do realizacji naszych podejrzeń.

Osoba zazdrosna mimowolnie szuka nieistniejących dowodów. I jeżeli będzie ciągle tak postępować, to w końcu je znajdzie.

Ta zasada działa również w innych okolicznościach, na przykład w szkole.

Kiedy nauczyciel wierzy, że któryś z ich podopiecznych nie będzie w stanie ukończyć kursu, uczeń również zaczyna w to wierzyć i sprawia, że te przewidywania stają się faktem.

Nietrudno zauważyć, że samospełniająca się przepowiednia często objawia się w sytuacjach negatywnych. Ale efekt Pigmaliona może być użyty również w dobrej sprawie.

Spójrzmy na Owidiusza. Jego przykład pokazuje, że wiara we własne możliwość oraz przeświadczenie o słuszność naszych decyzji pozwala nam osiągnąć marzenia i w efekcie odnieść sukces.

Mężczyzna przed tablicą pełną zapisków

Wszystko jest możliwe. Niestety, naszym życiem częściej żądzą negatywy, niż pozytywy. Inni ludzie zwykle nas powstrzymują przed realizacją planów. Dlatego też efekt Pigmaliona częściej łączy się z pesymistycznymi przykładami.

Efekt Pigmaliona i prawo przyciągania

W rzeczywistości efekt Pigmaliona, czyli samospełniająca się przepowiednia może zostać porównana do prawa przyciągania. Zasadniczo polega ono na tym, że jeżeli mocno wierzymy, że coś się nam przytrafi, pewnego dnia faktycznie tak się stanie.

I nie ma w tym żadnej magii. Nie jest to również kwestia przeznaczenia. Odpowiedź na pytanie “jakim cudem” leży w zmianie naszego nastawienia.

Przykładowo inaczej zachowujemy się względem partnera, któremu ufamy, a inaczej wobec osoby, którą podejrzewamy o zdradę.
Nasze działania wieńczy finał, którego nie możemy uniknąć. 

Często nie zwracamy na to uwagi, przez co na koniec jesteśmy zaskoczeni naszym postępowaniem oraz własnymi decyzjami, którymi doprowadziliśmy do tego co się stało. Czy złapałeś się na tym, że nieustannie przyciągasz do siebie ten sam typ osób? Możesz wierzyć, że zwyczajnie masz pecha albo każdy w Twoim otoczeniu ma paskudny charakter.

Ale może powinieneś uważnie przyjrzeć się sobie samemu. Prawdopodobnie nie zdajesz sobie sprawy z faktu, że Twoja podświadomość skrywa silne przeświadczenie, że wszyscy wokół to tak naprawdę kłamcy i oszuści.Nasze myśli i przekonania mają potężną moc. Jednak bycie tego świadomym może zadziałać na naszą korzyść.

Żyj tak jak chcesz

Samospełniająca się przepowiednia może sprawić, że Twoje życie będzie wyglądało dokładnie tak jak chcesz. W rzeczywistości przy różnych okazjach możesz zauważyć, że to Twoje własne myśli sprawiają, że czujesz się źle.

Dlaczego nie spróbować tego odwrócić? Oczywiście, to zadanie wymaga ogromnej siły i uporu. Uwalnianie się od negatywnych myśli oraz przekonań może być bardzo męczącą pracą.

Mimo wszystko, warto! Przypomnij sobie o wszystkich tych złych rzeczach, które przyciągnęło do Ciebie negatywne myślenie, i zastanów się, jak może przemienić je w coś pozytywnego.

samospełniająca się przepowiednia - magnez i przyciąganie

Musisz zmienić swoje przekonania, przyjąć nową perspektywę na rzeczywistość oraz, przede wszystkim, wierzyć w to, w co chcesz wierzyć. Wiara we własne siły jest najważniejsze, kiedy zaczynamy pracować nad samospełniającą się przepowiednią.

Każdy z nas jest architektem własnego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vargas Castro, D. A., & Castro, D. A. V. (2016). Profecía autocumplida o los dos tiempos de la verdad. Desde El Jardín de Freud. https://doi.org/10.15446/djf.n16.58154
  • Porcar Raro, E., Gimeno Nácher, M. E., Balaguer Rodríguez, P., & Aledón Pitarch, B. (2013). El efecto Pigmalión, autoestima y rendimiento escolar. Fòrum de Recerca. https://doi.org/10.6035/ForumRecerca.2013.27
  • García, V. J. (2015). El efecto Pigmalión y su efecto transformador a través de las expectativas. Textos y Contextos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.