Japońska recepta na szczęście i pogodne życie

Tylko osoby mądre są w stanie osiągnąć szczęście. Potrafią one wykorzystać życiowe momenty, oddalić się od tego, co dostarcza im złych emocji i cieszyć się z drobnostek dnia codziennego.
Japońska recepta na szczęście i pogodne życie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia, 2023

Odwieczna mądrość Japończyków od lat przyciąga przedstawicieli naszej zachodniej kultury. Dlaczego? Być może dlatego, że ich kultura, filozofia i duchowe korzenie wydają się nam autentyczne, harmonijne, naturalne… Emanujący z twarzy Japończyków spokój i wewnętrzna łączność z natura stanowią dla nas receptę na szczęście.

Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni posiadają tę tajemną wiedzę, która pozwala im z pogodą ducha przeciwstawiać się przeciwnościom losu, cieszyć się z drobnych codziennych zdarzeń, żyć w harmonii z otaczającym światem, panować nas swoim umysłem…

Obserwując Japończyków łatwo jest odkryć, że prawdziwe szczęście i życiowa siła pochodzą z zamierzchłych czasów potężnej cywilizacji i potęgi dawnych przodków, która narodziła się z potrzeby dzielenia się z innymi, dbałości o zdrowie i długowieczność, poszukiwania harmonii i wzajemnego zrozumienia.

Bez wątpienia powinniśmy brać przykład z tego wschodniego ludu, który dzięki wielowiekowej mądrości odkrył receptę na szczęście – prostą i będącą w zasięgu ręki każdego z nas. Zainspiruj się japońskim stylem życia i sposobem myślenia, a z pewnością Twoja codzienność już wkrótce ulegnie wielkiej zmianie. Poznaj dziś z nami kilka mądrych rad na życie!

Kto jest odpowiedzialny za Twoje szczęście, Ty czy los?

Zrób wszystko, co możesz, a resztę pozostaw losowi”. Ta nieco enigmatyczna porada zawiera jednak w sobie bardzo wartościowe przesłanie i wiele życiowej prawdy.

Nikt z nas nie posiada absolutnej kontroli nad tym, co dzieje się w naszym życiu. Nie oznacza to bowiem, że powinniśmy całkowicie zaufać losowi. Wręcz przeciwnie – każdy z nas ma obowiązek „kierowania” swoim życiem zgodnie ze swoimi wyznaczonymi celami, pragnieniami i marzeniami.

Wbrew pozorom nawet w zdarzeniach losowych, zupełnie niespodziewanych i przypadkowych, można odnaleźć sens i logikę powiązaną z obraną przez nas drogą życiową. Wedle najstarszej japońskiej filozofii, ludzie są w stanie decydować o przyszłości – trzeba jednak wykształcić w sobie umiejętność, która pozwoli nam na świadome kierowanie naszym życiem.

Miłe słowo rozgrzewa nawet najzimniejsze serca

Bycie miłym nic nie kosztuje, a wzbogaca nasze życie i sprawia, że codzienność staje się łatwiejsza i pogodniejsza. Wystarczy jednak rozejrzeć się dookoła, by zdać sobie sprawę z tego, że generalnie nie jesteśmy mili.

W szaleńczym tempie obecnych czasów nie ma czasu ani chęci na miłe słowa. Ludzie są zapatrzeni w siebie i oczekują zbyt dużo – pragną, by inni traktowali ich z szacunkiem i należytą uwagą, podczas gdy sami tego nie robią. A czy uśmiech do nieznajomego w autobusie czy miłe słowo dla sąsiadki kosztują zbyt wiele?

Tradycyjny dom japoński

Zatrzymaj się na chwilę pośród tłumu i pomyśl, jak pozytywny sposób codziennej komunikacji zmieniłby twoje życie. Miłe i ciepłe słowa dodają nam pewności siebie, nastrajają optymistycznie i fantastycznie poprawiają humor.

Jeśli problem można rozwiązać, przestań się martwić!

Dlaczego poświęcamy tyle czasu na zamartwianie się problemami, które mają rozwiązanie? Akceptacja faktu, że życie pełne jest niespodziewanych zdarzeń i kłopotów jest podstawowym filarem tradycyjnej japońskiej mądrości.

Dzięki jasności umysłu i trzeźwemu spojrzeniu na rzeczywistość jesteśmy z stanie zdrowo i prawidłowo przetwarzać emocje.

To właśnie dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie ocenić, czy problem można łatwo rozwiązać, czy nie ma na niego recepty. W tym drugim przypadku należy po prostu zaakceptować zdarzenie i skoncentrować całą naszą energię i myśli na czymś innym. W ten sposób łatwiej będzie nam zamknąć bolesny rozdział w życiu.

Nie uciekaj od zdarzeń!

Bardzo często zdarza się, że obsesyjnie staramy się zmienić bieg zdarzeń lub kurczowo trzymamy się tego, co mamy z życiu pewne. Może to dotyczyć wszystkich aspektów naszej egzystencji – związku z partnerem, pracy, relacji rodzinnych czy przyjacielskich.

Pamiętajmy, że życie jest jak rzeka – zmienne i nieprzewidywalne – a zatem musi zachować ono swój naturalny bieg. Z upływem lat zmieniają się nasz upodobania i potrzeby, dlaczego więc usilnie staramy się zachować dotychczasowy porządek?

Tak naprawdę nie posiadamy niczego na własność. Ludzie i rzeczy przychodzą i odchodzą. Jeśli nie widzisz sensu w swoim związku, należy go zakończyć – tak będzie lepiej dla obu stron. W życiu należy nieustannie dążyć w stronę ludzi i rzeczy, które wzbogacają nas jako istotę ludzką i dają nam szczęście.

Bardzo wartościową cechą jest również posiadanie intuicji – świadome wyczuwanie, że otaczający nas świat ulega zmianie, że nadchodzą zmiany, nowe możliwości, emocje, doznania…

Życie jest zmienne i to my powinniśmy się do niego dostosować, a nie ono do nas!

Szukaj odpowiedzi na pytania, zanim będzie za późno

Japończycy są zawsze bardzo ostrożni w momencie, gdy muszą przejąć nad czymś inicjatywę. Wynika to z prostego i jednocześnie bardzo mądrego faktu: otóż rozumieją, że każda rzecz i zdarzenie mają swój moment i to przekonanie, że „właśnie nadszedł czas” sprawia, że doskonale wiedzą, kiedy podjąć określone działania.

Co tak naprawdę chcemy przez to powiedzieć? Z jednej strony nie powinniśmy odrzucać pojawiających się szans i możliwości, a z drugiej – nie należy zbytnio się spieszyć i nie działać zbyt wcześnie ani pochopnie

.

Zachód słońca symbolizujący szczęście

Pamiętajmy również, że na życie ludzkie składają się okresy, w których powinniśmy sobie zadawać pytania, oraz okresy, a których należy znajdować odpowiedzi na nurtujące nas kwestie. Chwile na spokój i obserwacje oraz momenty na zdecydowane działanie.

Szczęście sprzyja optymistom

Powodzenie w życiu to znacznie więcej niż zwyczajne szczęście. Mamy tu na myśli wewnętrzną zdolność do przyciągania szans i możliwości rozwoju. Optymizm to cecha, która pozwala nam działać, realizować nowe plany, ulepszać pomysły.

Pamiętajmy, że uśmiechniętym i otwartym na świat ludziom jest znacznie łatwiej w życiu. Potrafią oni dostrzec podarki losu i w porę je wykorzystać. W połączeniu z wysiłkiem i poświęceniem, rezultaty ich pracy są godne podziwu.

Gejsza

Naucz się myśleć pozytywnie! Tylko ze sporą dozą codziennego optymizmu będziemy w stanie przeżyć życie szczęśliwie i harmonijnie. Uśmiech i pozytywna energia umacniają więzi międzyludzkie i pozwalają cieszyć się całą duszą z codziennych zdarzeń.

Na zakończenie – złap szczęście w swoje ręce

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić cię do refleksji nad sensem życia i szczęściem, do którego wszyscy tak usilnie dążymy. Japończykom się udało. A tobie? W tej orientalnej filozofii życia nie chodzi o to, by zmienić jednostkę ludzką, lecz o to, by nabyć świadomość tego, że życie jest łatwiejsze, gdy jesteśmy dobrzy, skromni, zawsze uśmiechnięci i zwyczajnie szczęśliwi.

Odważysz się wprowadzić założenia japońskiej mądrości do swojego codziennego życia? Szczęście znajduje się bliżej niż myślisz!

To może Cię zainteresować ...
Stres – wyeliminuj go japońską techniką
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Stres – wyeliminuj go japońską techniką

Stres bardzo trudno jest całkowicie wyeliminować, ale można go zredukować stosując proste techniki, które nie zajmują dużo czasu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Einstein, A. Japanese Wisdom–How Nature Can Restore Your Health.
  • Kasuga, A., Sato, S., & Takahashi, M. (2021). Japanese people’s conceptualization of wisdom. Psychological Review, 61(3), 384-403.
  • Galef, D. (2012). Japanese Proverbs: Wit and Wisdom: 200 Classic Japanese Sayings and Expressions in English and Japanese text. Tuttle Publishing.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.