Japońska recepta na szczęście i pogodne życie

Tylko osoby mądre są w stanie osiągnąć szczęście. Potrafią one wykorzystać życiowe momenty, oddalić się od tego, co dostarcza im złych emocji i cieszyć się z drobnostek dnia codziennego.
Japońska recepta na szczęście i pogodne życie
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia, 2023

Odwieczna mądrość Japończyków od lat przyciąga przedstawicieli naszej zachodniej kultury. Dlaczego? Być może dlatego, że ich kultura, filozofia i duchowe korzenie wydają się nam autentyczne, harmonijne, naturalne… Emanujący z twarzy Japończyków spokój i wewnętrzna łączność z natura stanowią dla nas receptę na szczęście.

Mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni posiadają tę tajemną wiedzę, która pozwala im z pogodą ducha przeciwstawiać się przeciwnościom losu, cieszyć się z drobnych codziennych zdarzeń, żyć w harmonii z otaczającym światem, panować nas swoim umysłem…

Obserwując Japończyków łatwo jest odkryć, że prawdziwe szczęście i życiowa siła pochodzą z zamierzchłych czasów potężnej cywilizacji i potęgi dawnych przodków, która narodziła się z potrzeby dzielenia się z innymi, dbałości o zdrowie i długowieczność, poszukiwania harmonii i wzajemnego zrozumienia.

Bez wątpienia powinniśmy brać przykład z tego wschodniego ludu, który dzięki wielowiekowej mądrości odkrył receptę na szczęście – prostą i będącą w zasięgu ręki każdego z nas. Zainspiruj się japońskim stylem życia i sposobem myślenia, a z pewnością Twoja codzienność już wkrótce ulegnie wielkiej zmianie. Poznaj dziś z nami kilka mądrych rad na życie!

Kto jest odpowiedzialny za Twoje szczęście, Ty czy los?

Zrób wszystko, co możesz, a resztę pozostaw losowi”. Ta nieco enigmatyczna porada zawiera jednak w sobie bardzo wartościowe przesłanie i wiele życiowej prawdy.

Nikt z nas nie posiada absolutnej kontroli nad tym, co dzieje się w naszym życiu. Nie oznacza to bowiem, że powinniśmy całkowicie zaufać losowi. Wręcz przeciwnie – każdy z nas ma obowiązek „kierowania” swoim życiem zgodnie ze swoimi wyznaczonymi celami, pragnieniami i marzeniami.

Wbrew pozorom nawet w zdarzeniach losowych, zupełnie niespodziewanych i przypadkowych, można odnaleźć sens i logikę powiązaną z obraną przez nas drogą życiową. Wedle najstarszej japońskiej filozofii, ludzie są w stanie decydować o przyszłości – trzeba jednak wykształcić w sobie umiejętność, która pozwoli nam na świadome kierowanie naszym życiem.

Miłe słowo rozgrzewa nawet najzimniejsze serca

Bycie miłym nic nie kosztuje, a wzbogaca nasze życie i sprawia, że codzienność staje się łatwiejsza i pogodniejsza. Wystarczy jednak rozejrzeć się dookoła, by zdać sobie sprawę z tego, że generalnie nie jesteśmy mili.

W szaleńczym tempie obecnych czasów nie ma czasu ani chęci na miłe słowa. Ludzie są zapatrzeni w siebie i oczekują zbyt dużo – pragną, by inni traktowali ich z szacunkiem i należytą uwagą, podczas gdy sami tego nie robią. A czy uśmiech do nieznajomego w autobusie czy miłe słowo dla sąsiadki kosztują zbyt wiele?

Tradycyjny dom japoński

Zatrzymaj się na chwilę pośród tłumu i pomyśl, jak pozytywny sposób codziennej komunikacji zmieniłby twoje życie. Miłe i ciepłe słowa dodają nam pewności siebie, nastrajają optymistycznie i fantastycznie poprawiają humor.

Jeśli problem można rozwiązać, przestań się martwić!

Dlaczego poświęcamy tyle czasu na zamartwianie się problemami, które mają rozwiązanie? Akceptacja faktu, że życie pełne jest niespodziewanych zdarzeń i kłopotów jest podstawowym filarem tradycyjnej japońskiej mądrości.

Dzięki jasności umysłu i trzeźwemu spojrzeniu na rzeczywistość jesteśmy z stanie zdrowo i prawidłowo przetwarzać emocje.

To właśnie dzięki tej umiejętności jesteśmy w stanie ocenić, czy problem można łatwo rozwiązać, czy nie ma na niego recepty. W tym drugim przypadku należy po prostu zaakceptować zdarzenie i skoncentrować całą naszą energię i myśli na czymś innym. W ten sposób łatwiej będzie nam zamknąć bolesny rozdział w życiu.

Nie uciekaj od zdarzeń!

Bardzo często zdarza się, że obsesyjnie staramy się zmienić bieg zdarzeń lub kurczowo trzymamy się tego, co mamy z życiu pewne. Może to dotyczyć wszystkich aspektów naszej egzystencji – związku z partnerem, pracy, relacji rodzinnych czy przyjacielskich.

Pamiętajmy, że życie jest jak rzeka – zmienne i nieprzewidywalne – a zatem musi zachować ono swój naturalny bieg. Z upływem lat zmieniają się nasz upodobania i potrzeby, dlaczego więc usilnie staramy się zachować dotychczasowy porządek?

Tak naprawdę nie posiadamy niczego na własność. Ludzie i rzeczy przychodzą i odchodzą. Jeśli nie widzisz sensu w swoim związku, należy go zakończyć – tak będzie lepiej dla obu stron. W życiu należy nieustannie dążyć w stronę ludzi i rzeczy, które wzbogacają nas jako istotę ludzką i dają nam szczęście.

Bardzo wartościową cechą jest również posiadanie intuicji – świadome wyczuwanie, że otaczający nas świat ulega zmianie, że nadchodzą zmiany, nowe możliwości, emocje, doznania…

Życie jest zmienne i to my powinniśmy się do niego dostosować, a nie ono do nas!

Szukaj odpowiedzi na pytania, zanim będzie za późno

Japończycy są zawsze bardzo ostrożni w momencie, gdy muszą przejąć nad czymś inicjatywę. Wynika to z prostego i jednocześnie bardzo mądrego faktu: otóż rozumieją, że każda rzecz i zdarzenie mają swój moment i to przekonanie, że „właśnie nadszedł czas” sprawia, że doskonale wiedzą, kiedy podjąć określone działania.

Co tak naprawdę chcemy przez to powiedzieć? Z jednej strony nie powinniśmy odrzucać pojawiających się szans i możliwości, a z drugiej – nie należy zbytnio się spieszyć i nie działać zbyt wcześnie ani pochopnie

.

Zachód słońca symbolizujący szczęście

Pamiętajmy również, że na życie ludzkie składają się okresy, w których powinniśmy sobie zadawać pytania, oraz okresy, a których należy znajdować odpowiedzi na nurtujące nas kwestie. Chwile na spokój i obserwacje oraz momenty na zdecydowane działanie.

Szczęście sprzyja optymistom

Powodzenie w życiu to znacznie więcej niż zwyczajne szczęście. Mamy tu na myśli wewnętrzną zdolność do przyciągania szans i możliwości rozwoju. Optymizm to cecha, która pozwala nam działać, realizować nowe plany, ulepszać pomysły.

Pamiętajmy, że uśmiechniętym i otwartym na świat ludziom jest znacznie łatwiej w życiu. Potrafią oni dostrzec podarki losu i w porę je wykorzystać. W połączeniu z wysiłkiem i poświęceniem, rezultaty ich pracy są godne podziwu.

Gejsza

Naucz się myśleć pozytywnie! Tylko ze sporą dozą codziennego optymizmu będziemy w stanie przeżyć życie szczęśliwie i harmonijnie. Uśmiech i pozytywna energia umacniają więzi międzyludzkie i pozwalają cieszyć się całą duszą z codziennych zdarzeń.

Na zakończenie – złap szczęście w swoje ręce

Mamy nadzieję, że udało nam się zachęcić cię do refleksji nad sensem życia i szczęściem, do którego wszyscy tak usilnie dążymy. Japończykom się udało. A tobie? W tej orientalnej filozofii życia nie chodzi o to, by zmienić jednostkę ludzką, lecz o to, by nabyć świadomość tego, że życie jest łatwiejsze, gdy jesteśmy dobrzy, skromni, zawsze uśmiechnięci i zwyczajnie szczęśliwi.

Odważysz się wprowadzić założenia japońskiej mądrości do swojego codziennego życia? Szczęście znajduje się bliżej niż myślisz!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Einstein, A. Japanese Wisdom–How Nature Can Restore Your Health.
  • Kasuga, A., Sato, S., & Takahashi, M. (2021). Japanese people’s conceptualization of wisdom. Psychological Review, 61(3), 384-403.
  • Galef, D. (2012). Japanese Proverbs: Wit and Wisdom: 200 Classic Japanese Sayings and Expressions in English and Japanese text. Tuttle Publishing.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.