Młodość jest wieczna dzięki odpowiednim ludziom

Młodość to nie kwestia metryki, ale tego, co gra nam w sercu. Otaczając się odpowiednimi ludźmi i ciesząc się każdą chwilą, możemy sobie zapewnić wieczną młodość.
Młodość jest wieczna dzięki odpowiednim ludziom

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2022

Młodość nie zawsze ma związek z naszym wiekiem, a o wiele częściej zależy od tego, co mamy w naszych sercach i umysłach. Oczywiście upływ czasu jest nieubłagany i może być trudny, jednak optymizm, miłość i przyjaźń to skuteczna broń w walce z jego negatywnymi skutkami.

Wieczna młodość jest możliwa – trzeba tylko nauczyć się otaczać odpowiednimi ludźmi i pogodzić się z pewnymi nieodwracalnymi procesami. Czasami ból kolana czy pleców pokrzyżuje Ci plany, ale najważniejsze to dalej pozostać sobą!

Pierwsze zmarszczki i siwe włosy, syndrom pustego gniazda, czy problemy z pamięcią to tylko niektóre cechy, które są dla nas jednoznaczne ze starością. Czas płynie nieubłaganie, warto jednak pamiętać o tym, że można starzeć się z godnością i uśmiechem na twarzy.

Najlepszym lekarstwem na wszelkie tego typu dolegliwości jest optymizm i otaczanie się odpowiednimi osobami, które Cię zrozumieją i wesprą w trudnych momentach. Taka właśnie jest recepta na wieczną młodość.

Młodość to stan umysłu, wiek to tylko liczba

Jesień swojego życia można przeżyć na wiele różnych sposobów. Emerytura to nie koniec – wciąż możesz się realizować i stawiać przed sobą nowe wyzwania. Warto mięć wówczas przy sobie ludzi, którzy Cię zrozumieją i którzy będą Ci towarzyszyć w tej nowej podróży.

Wiek to tylko liczba, nie przejmuj się więc tymi, którzy twierdzą, że w Twoim wieku czegoś Ci ,,nie wypada”. Wciąż możesz tańczyć, wychodzić wieczorami ze znajomymi i czytać ulubione książki. Masz teraz o wiele więcej czasu – nie zmarnuj go na samotność i użalanie się nad tym, że najlepsze lata już minęły. To nieprawda!

Jak wynika z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Rochester, stan zdrowia osób starszych jest silnie związany z tym, jaki tryb życia prowadzą i jak wyglądają ich relacje z innymi ludźmi. Jak się okazuje, wychodząc do ludzi, łatwiej jest utrzymać swoje ciało i umysł w dobrej kondycji, nawet w późniejszym wieku.

Przyjaźń w późniejszym wieku

Przyjaciele, którzy zostali przy Twoim boku, to Twoja najskuteczniejsza broń w walce ze wszelkimi dolegliwościami. Są jak najlepszy lek przeciwzapalny na bóle stawów i jak najskuteczniejsza witamina, która przywróci uśmiech na Twoją pokrytą zmarszczkami twarz.

Przyjaźń w późniejszym wieku to skarb, na który pracuje się latami. Gdy jesteśmy młodzi, wszytko przychodzi nam łatwo, a dotyczy to także miłości i przyjaźni. Młodość to jednak ulotny czas i tak samo ulotne bywają nawiązywane wówczas relacje.

Gdy przychodzi jesień naszego życia, przychodzi także moment sprawdzenia, kto został przy naszym boku i na kogo mogliśmy liczyć przez cały ten czas.

Starsza kobieta z kwiatkiem

W późniejszym wieku wiemy już, czego chcemy i czym kierujemy się w życiu. Przyjaciel musi więc być osobą, która będzie nas rozumieć i szanować, oczywiście ze wzajemnością.

Dojrzałość to wypadkowa wielu wewnętrznych sporów, które rozwiązywałaś przez lata. Teraz jesteś już w pełni ukształtowaną osobą, która wie, że każdy ma prawo do własnych decyzji.

Nadszedł moment, kiedy należy przestać żyć przeszłością czy bliżej nieokreśloną przyszłością. Czas, by inwestować w tak zwane ,,tu i teraz”, bo to ono jest Twoim przeznaczeniem. Skup się na tym, co naprawdę ważne – a są to przede wszystkim miłość i przyjaźń.

Sekret wiecznej młodości i klucz do szczęścia

Starsze małżeństwo

Bronnie Ware to pochodząca z Australii pielęgniarka, która w 2011 roku wydała swoją bestsellerową książkę zatytułowaną ,,Czego najbardziej żałują umierający?”. W książce tej autorka opowiada o rozmowach ze swoimi pacjentami przeprowadzonymi tuż przed tym, gdy odeszli z tego świata.

Z rozmów tych płynie wiele uniwersalnych mądrości, w tym 5 rzeczy, których większość osób na łożu śmierci żałuje:

  • ignorowanie głosu swojego serca i postępowanie zgodnie z rozumem
  • brak odwagi, by otwarcie powiedzieć o tym, co się czuło
  • marnowanie czasu na pracę, zamiast doceniania prostych rzeczy
  • zaniedbywanie przyjaciół
  • niedocenienie radości płynącej z relacji z ludźmi, których kochali

Jak zapewnić sobie wieczną młodość i znaleźć przyjaciół?

Młodość w uśmiechu

Osoby o młodym sercu i umyśle nie zwracają uwagi na to, ile lat mają wpisane w metryce. Liczy się ich podejście do życia i usposobienie, a nie wiek, który jest przecież tylko pustą, nic nieznaczącą liczbą.

Jedną z najlepszych rzeczy jaką można zrobić na starość, jest otoczenie się ludźmi pełnymi optymizmu i energii, dzięki którym dalsza droga będzie samą przyjemnością.

Prawdziwi przyjaciele to osoby, które są z nami na dobre i na złe; to osoby, które zawsze wesprą nas, gdy będziemy tego potrzebować. Nawet w późniejszym wieku warto inwestować w takie znajomości, które wzbogacą Cię i zmotywują do działania.

Nie daj zamknąć się w domu i ucieknij rutynie. Wybierz świeże powietrze, śmiech i muzykę. Poczuj, że żyjesz! W końcu zmarszczki to tylko kilka kresek na twarzy, a nie na Twoim sercu. Nie strać z oczu tego, co najważniejsze, niezależnie od wieku – swojego szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.