Dowody miłości: jak silny jest Twój związek?

Staranie się o partnera codziennie od nowa i zwracanie uwagi na jego uczucia to najlepsze dowody miłości. To one sprawiają, że Wasz związek będzie wciąż kwitł!
Dowody miłości: jak silny jest Twój związek?

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Wczesne etapy zakochania i miesiąc miodowy to czas szalonej miłości, euforii i pasji… Kiedy jednak ten etap się kończy i stajecie na progu dojrzałej relacji, powinniście wiedzieć że istnieją pewne “dowody miłości” które powinny być obecne w związku jeżeli ma on być długoterminowy i stabilny.

Wiele osób jest w stanie przewidzieć rozpad czyjegoś związku. Dużo łatwiej jest nam zobaczyć pewne kwestie z zewnątrz, z odpowiedniej perspektywy. Jednakże jeśli chodzi o nasze własne relacje z partnerem, często jesteśmy zaślepieni i zagubieni. Dowiedz się, czy w Twoim związku łatwo dostrzec dowody miłości i czy ma on szanse na trwałość i stabilizację.

Trzy najważniejsze dowody miłości

Jak wygląda Wasza komunikacja?

Podstawą każdego związku jest komunikacja. Niestety w dzisiejszych monogamicznych związkach obie strony często cierpią z powodu braku porozumienia. Brakuje po prostu kontaktu. Jeśli chodzi o dowody miłości, ten jest nie do przecenienia – chęć i dążenie do porozumienia i komunikacji to najlepsza oznaka tego, że związek ma się dobrze.

Bez porozumienia nie ma przecież zaufania. I mówimy tu o szczerym komunikowaniu swoich myśli i uczuć, a nie o krótkich rozmowach i przekazywaniu powierzchownych informacji.

Zainteresowanie uczuciami partnera i szczera rozmowa to najlepsze dowody miłości.

Zwróć też uwagę na to, czy nie stosujecie poniższych szkodliwych schematów:

  • Zgadzanie się na kwestie, na które tak naprawdę nie chcemy się godzić i mówimy to dopiero kiedy plany są już zrealizowane. Dotyczy to zwłaszcza dużych, ważnych zmian, takich jak małżeństwo czy posiadanie dzieci.
  • Zainteresowanie innymi osobami – nawet tak silne, że gdybyśmy mieli okazję, dopuścilibyśmy się zdrady – i nieinformowanie o tym partnera.
  • Trzymanie się nadziei na to, że partner zmieni w sobie pewne rzeczy, a przy tym niemówienie mu o swoich oczekiwaniach. Przekonanie, że inne osoby mają wgląd w nasze myśli i zrozumieją nas bez słów prawie zawsze prowadzi do poważnych nieporozumień.

To tylko kilka najważniejszych przykładów niedziałającej sprawnie komunikacji. Kiedy nadchodzi moment prawdy, takie niedopowiedzenia i ukryte prawdy powodują zazwyczaj poważne problemy.

Nie musisz bać się komunikowania swoich myśli i uczuć oraz rozmowy z partnerem. Z drugiej strony, to normalne, że się boisz. Ten niepotrzebny strach wynika najczęściej z tego, że wielu z nas nie miało odpowiednich wzorców do naśladowania. Na przykład w domach rodzinnych patrzyliśmy latami na osoby, które również nie umiały wypowiadać swoich myśli i uczuć.

Ważne drobiazgi

Drobiazgi są bardzo ważne w związku. Niektóre osoby z trudnością zmuszają się do wyrażania uczuć w miejscu publicznym. Mogą unikać pocałunku czy odmówić przytulania. Są nawet partnerzy, którzy w ogóle niechętnie zgadzają się na dotyk, taki jak trzymanie się za ręce.

Natomiast ich oczy mogą mówić wiele. A może partner dzwoni do Ciebie podczas przerwy w pracy specjalnie po to, by powiedzieć Ci że Cię kocha? Może wysyła Ci miłą wiadomość? A może idzie na zakupy i przynosi Ci Twoje ulubione czekoladki? Albo kupuje często kwiaty?

Drobne gesty i dowody miłości są w związkach bardzo ważne.

Istnieje mnóstwo sposobów na okazanie komuś miłości. Bez nich magia miłości znika i związek blednie. W skrajnych przypadkach związek może nawet się rozpaść.

Związek nie wymaga ciągłej pracy… ale należy go pielęgnować. Czasem czujemy się zbyt bezpiecznie i pewnie, zwodzi nas przyzwyczajenie. Podświadomie myślimy, że skoro już zdobyliśmy partnera, drobne gesty miłości są już niepotrzebne i nie mają znaczenia. Prawda natomiast wygląda tak, że powinniśmy zdobywać partnera od nowa każdego dnia. Nic przecież nie jest pewne. O związek trzeba dbać!

Zwracanie uwagi na samopoczucie

Nie chodzi tu tylko o pytania o to, jak minął dzień w pracy, albo jak mają się dzieci. Mamy na myśli pytania o to, jak naprawdę czuje się partner. Takie akty zainteresowania to najlepsze dowody miłości.

Kiedy naprawdę kogoś kochamy, dbamy o jego uczucia i przejmujemy się nimi. Chcemy, aby ukochana osoba czuła się dobrze i była szczęśliwa. Jeśli nie jest – oferujemy wysłuchanie jej i proponujemy pomoc w rozwiązaniu problemów.

Zwracaj uwagę na to, jak czuje się partner.

Jednak często każdy z nas zachowuje się mniej lub bardziej egoistycznie. Gubimy się we własnych sprawach i problemach oraz zapominamy o tym, że warto zastanowić się, jak czuje się partner. Rozmawiamy tylko o nudnych, rutynowych rzeczach, o pracy, rodzinie, planie dnia… Ale co z rozmową o tym, jak naprawdę się czujemy?

Stabilny, trwały związek nie polega jedynie na miłości. Sama obecność miłości nie wystarcza. O uczucie i o związek trzeba dbać. Musicie zwracać uwagę na komunikację, słuchać, rozmawiać i dążyć do szczerości nawet wtedy, kiedy jest ona trudna.

W związku naprawdę chodzi o wszystkie te drobiazgi. To one składają się na codzienne szczęście. Jeśli chcecie zbudować solidne podstawy dojrzałej relacji – warto podjąć ten wysiłek.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chiappo, Leopoldo. Psicología del amor. Biblioteca Nueva, Peisa, 2002.
  • Morfa, José Díaz. Prevención de los conflictos de pareja. Desclée de Brouwer, 2003.
  • Rivera, Diana, Constanza Cruz, and Catalina Muñoz. “Satisfacción en las relaciones de pareja en la adultez emergente: el rol del apego, la intimidad y la depresión.” Terapia psicológica 29.1 (2011): 77-83.
  • Testor, C. Pérez, Castillo, J.A., y Davins, M. “Psicoterapia psicoanalítica de pareja: teoría y práctica clínica.” Apuntes de psicología 27.2-3 (2009): 197-217.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.