Najczęstsze pytania o seks - oto odpowiedzi

Jak długo powinien trwać seks? Czy penis może się złamać lub uszkodzić? Oto niektóre pytania o seks, o których prawdopodobnie wcześniej pomyślałeś, ale nigdy nie odważyłeś się ich zadać.
Najczęstsze pytania o seks - oto odpowiedzi
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Zazwyczaj chętnie pytamy lekarzy czy znajomych o różne kwestie dotyczące większości tematów. Jednak często, gdy wiąże się to z seksem i intymnością, może wystąpić wstyd i zażenowanie. Z tego powodu pytania o seks nie przychodzą nam z łatwością. Z tego powodu w tym artykule odpowiemy na 5 często zadawanych pytań dotyczących seksu, które być może baliście się zadawać.

Pytania o seks, które warto rozważyć

1. Dlaczego kobiecie tak trudno jest osiągnąć orgazm przy samej penetracji?

Z pewnością zadałeś sobie to pytanie nie raz i nie da. J jest to w pełni zrozumiałe. W rzeczywistości zdarza się to większości kobiet. Według badań, ponad 65% kobiet potrzebuje bezpośredniego pobudzenia łechtaczki, aby uzyskać orgazm.

Dodatkowo, to mózgi kobiet odgrywają podstawową rolę w osiąganiu orgazmu. Warto skupić  część uwagi właśnie na łechtaczce, gdzie znajduje się ponad 8000 zakończeń nerwowych. Taka stymulacja bombarduje mózg wrażeniami, które mogą powodować orgazm.

Z tego powodu ważna jest nie tylko sama stymulacja łechtaczki, ale także stan relaksu, brak stresu i komfort psychiczny i fizyczny, aby móc osiągnąć orgazm.

2. Czy pochwa rozszerza się i wiotczeje, jeśli kobieta uprawia dużo seksu?

Pytania o seks i waginę

Relacje seksualne wzmacniają mięśnie dna miednicy, promując skurcze i wzmocnienie przedniej ściany pochwy.

Jednym z najczęstszych mitów seksualnych jest to, że pochwa kobiety rozszerza się, jeśli uprawia ona dużo seksu. Z tego powodu jest to jedno z najczęstszych wątpliwości dotyczących współżycia. Jednak ten mit jest tylko sposobem na hamowanie seksualności i zawstydzanie kobiet. 

Odpowiedź brzmi nie. Pochwa doskonale dostosowuje się do wielkości penisa. Oznacza to, że może się rozszerzać lub kurczyć, ponieważ ściany pochwy są bardzo elastyczne i mogą dostosować się do różnych rozmiarów i wielkości. Pomyśl tylko, na przykład, o ile może rozszerzyć się ona podczas porodu. 

Z tego powodu nie jest prawdą, że pochwa rozszerza się, jeśli kobieta uprawia dużo seksu. Wiek też nie odgrywa w tym żadnej roli. W rzeczywistości seks poprawia elastyczność ścian pochwy. Dodatkowo orgazmy wzmacniają i ćwiczą mięśnie dna miednicy. 

3. Pytania o seks: czy Coitus interruptus (metoda przerywana antykoncepcji) jest skuteczną metodą przeciwdziałania ciąży?

Coitus interruptus, bardziej znany jako „metoda przerywana” to metoda antykoncepcyjna polegająca na zaprzestaniu stosunku zaraz przed wytryskiem. Mężczyzna szczytuje poza pochwą. 

Jednym z najczęstszych pytań dotyczących seksu jest to, czy ta metoda antykoncepcji jest skuteczna. Cóż, ma współczynnik 72% w zapobieganiu niechcianej ciąży. Wynika to z faktu, że wiele razy mężczyzna nie jest w stanie dokładnie oszacować, kiedy nastąpi wytrysk. Ponadto znane są przypadki obecności nasienia w płynie przed wytryskiem.

Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że coitus interruptus nie zapewnia żadnej ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponieważ następuje bezpośredni kontakt narządów rozrodczych, dochodzi do narażenia obu partnerów na wszelkie choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Zastrzyki antykoncepcyjne – co powinnaś o nich wiedzieć?

4. Pytania o seks : jak długo powinien trwać seks?

Para w łóżku

Czas trwania seksu zależy od każdej pary, nastroju i sytuacji.

Zadowalająca sesja seksu trwa od 7 do 13 minut. Właśnie taki czas wydają się wskazywać badania i statystyki na ten temat. Oznacza to, że idea seksu trwającego godzinami lub przez całą noc jest wyidealizowana.

Ta koncepcja społeczna, jest tak naprawdę produktem wpływu filmów, pornografii i social media. Stwarza dodatkowe oczekiwania, które mogą prowadzić do niezadowolenia, frustracji, stresu i niepokoju.

Według wielu badań seks jest uważany za zadowalający, jeśli trwa od 7 do 13 minut, “bardzo krótki”, jeśli trwa krócej niż 2 minuty i „zbyt długi”, jeśli trwa od 10 do 30 minut. W każdym razie akt seksualny powinien trwać tak długo, jak długo para jest z niego zadowolona. Oboje powinni czuć się usatysfakcjonowani i cieszyć się sobą, bez względu na to, jak długo trwa.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Bolesny stosunek seksualny – 11 przyczyn

5. Czy penis może się złamać?

Czy naprawdę istnieją złamania penisa? Technicznie nie, ponieważ penis to narząd bez kości. Jednak to, co może się zdarzyć (i często potocznie nazywane jest „złamaniem prącia”), to pęknięcie osłonki białawej, która owija się wokół ciał jamistych.

Tego rodzaju uraz może zdarzyć się tylko podczas wzwodu prącia. Tak więc uraz penisa we wzwodzie może spowodować pęknięcie otoczki ciał jamistych, jeśli na przykład nagle się ugnie podczas stosunku.

Jest to bardzo bolesne złamanie, które może powodować opuchliznę oraz pojawienie się krwiaka w okolicy prącia. 

Należy wspomnieć, że ze złamaniem prącia powinno się szybko udać do lekarza. W najgorszych przypadkach sytuacja może wymagać drobnego zabiegu lub operacji. Jeśli zaniedbamy tą sytuację, a penis nie zostanie wyleczony, może to spowodować deformację penisa lub zaburzenie czynności seksualnych (niemożność uzyskania erekcji).

Czy te odpowiedzi wyczerpały temat? Być może nadszedł czas, aby uwolnić się od tabu i postarać dowiedzieć się więcej o tym ważnym aspekcie naszego życia. Zadawajcie w komentarzach pytania o seks, które was dalej dręczą. 


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • S. Andrea Miller and E. Sandra Byers, “Actual and Desired Duration of Foreplay and Intercourse: Discordance and Misperceptions within Heterosexual Couples”, The Journal of Sex Research, Vol. 41, No. 3 (Aug., 2004), pp. 301-309.
  • Gregory S Jack et al. “Current Treatment Options for Penile Fractures”, Rev Urol. 2004 Summer; 6(3): 114–120.
  • Ferrero G, La Pietra O., “[Coitus interruptus: unreliable method of birth control. A statistical study]” (en italiano), Sessuologia. 1968 Oct-Dec;9(4):163-8.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.