Kompleks małego penisa - czy naprawdę istnieje?

Kompleks małego penisa - czy naprawdę istnieje?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Kompleks małego penisa zazwyczaj niesie ze sobą problemy psychologiczne, nie tylko funkcjonalne. Musimy wiedzieć, czym jest i kiedy powinien zacząć nas martwić. Ważna jest nie wielkość, ale Twoje zdrowie.

Rozmiar penisa jest decydującym czynnikiem w życiu seksualnym mężczyzny. Sytuacja ta ma zasadniczo jeden powód: presja kulturowa, która omyłkowo nadaje temu aspektowi duże znaczenie dla intymności, a co za tym idzie dla męskości. Ale czy kompleks małego penisa jest naprawdę poważnym problemem?

U mężczyzn rozmiar penisa w stanie spoczynku jest bardzo różny i zmienia się w zależności od temperatury miejsca i stanu emocjonalnego. Bez podekscytowania stres, niepokój i wysiłek mają tendencję do zmiany objętości członka. Należy zauważyć, że rozmiar penisa w spoczynku nie ma żadnego związku z jego wielkością podczas erekcji.

Z tego powodu mężczyźni obserwują się nawzajem w szatni, pod prysznicem lub na siłowni i wiedzą, że każdy penisy jest inny. Mimo że niektórzy mężczyźni poświęcają temu tematowi mało uwagi, inni popadają w obsesję. Kompleks małego penisa może przerodzić się w chorobę i mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Kompleks małego penisa

Przede wszystkim należy wspomnieć o zaburzeniu dysmorficznym penisa. Ta psychiczna patologia nie ma nic wspólnego z rozmiarem penisa. Mężczyźni, którzy na nią cierpią mają penisy normalnych rozmiarów. Istnieją też mężczyźni z dobrym zdrowiem psychicznym, których penis jest raczej mały, ale nie jest to dla nich problemem.

Mężczyzna zaglądający sobie w bokserki
Obawa dotyczy jedynie wielkości penisa w stanie spoczynku. Mężczyźni z kompleksami nie mają żadnych obaw dotyczących ich seksualności. Rozmiar penisa w czasie erekcji nie jest powodem problemów, ale może nim być jego rozmiar w stanie spoczynku.

Aby uniknąć konieczności stawienia czoła temu problemowi niektórzy mężczyźni unikają, na przykład, szatni, basenu lub jakiejkolwiek aktywności, która niesie ze sobą pewne ryzyko publicznego rozbierania się.

Patologie związane z rozmiarem penisa

Wśród najczęstszych anomalii znajduje się skrzywienie prącia, zwane chorobą Peyroniego. Penis ma problemy podczas penetracji, ponieważ zakrzywienie jest zbyt duże. Ten stan można skorygować za pomocą przedłużaczy penisa lub operacji.

Mężczyzna z opuszczonymi bokserkami

Innym problemem jest wada cewki moczowej, stan znany jako spodziectwo. Zazwyczaj nie jest to poważny problem i nie jest potrzebna operacja, chyba że pojawiają się problemy podczas stosunków seksualnych lub jeśli istnieje problem z oddawaniem moczu.

Obecnie brak jąder lub jądra wewnętrzne nie są problemem, ponieważ koryguje się je krótko po urodzeniu, ale nadal zdarzają się pewne wyjątki. Istnieje również kompleks mikro penisa. Mowa tutaj o członku o długości poniżej 7 centymetrów podczas erekcji u dorosłego mężczyzny.

Powiązane efekty psychologiczne

Wielkość męskiego członka może mieć wpływ na psychikę mężczyzn i być przyczyną traumy. Poniżej przedstawiamy niektóre emocjonalne konsekwencje tego stanu:

 • Syndrom szatni. Jak wspomniany wyżej wielu mężczyzn, widząc innych nagich mężczyzn porównuje rozmiar swojego członka z innymi i wpada w kompleksy.
 • Strach przed związkami. Bardzo często mężczyźni odczuwają strach przed relacjami z innymi związany z ewentualnym odrzuceniem.
 • Obniżone poczucie własnej wartości.
 • Bezsenność.
 • Strach przed ośmieszeniem.

Kompleks małego penisa – co zrobić?

Przed rozpoczęciem technik powiększania penisa wskazane jest, aby trzymać się określonej rutyny, która nie będzie miała negatywnego wpływa na leczenie. Czynnikiem decydującym o powiększeniu rozmiaru członka i przyjemnych relacjach seksualnych jest prowadzenie zdrowego stylu życia.

 • Unikaj otyłości. Codzienna dieta musi być zrównoważona i muszą w niej przeważać warzywa.
 • Tytoń i alkohol zapobiegają rozszerzaniu się naczyń krwionośnych, dzięki czemu krew dociera bez problemów do ciał jamistych.
 • Środki odurzające zmniejszają rozmiar penisa.
 • Istnieją pewne ćwiczenia fizyczne, które nie są zalecane dla penisa. Te, które wiążą się z uderzeniem lub naciskiem na okolicę narządów płciowych, jak jazda na rowerze, uszkadzają tkankę.
 • Nadmierny ucisk, taki jak w przypadku ciasnych spodni lub wymuszonej postawy może mieć opłakane skutki.

Akceptacja siebie jest niezbędnym warunkiem, by spokojnie żyć . Jednak taka postawa może być zagrożona przez nasze otoczenie. Udanie się do specjalisty może pomóc mężczyznom pokonać trudności wynikające z kompleksu małego penisa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Wylie, K. R., & Eardley, I. (2007). Penile size and the “small penis syndrome.” BJU International. https://doi.org/10.1111/j.1464-410X.2007.06806.x
 • Lever, J., Frederick, D. A., & Peplau, L. A. (2006). Does size matter? Men’s and women’s views on penis size across the lifespan. Psychology of Men and Masculinity. https://doi.org/10.1037/1524-9220.7.3.129
 • Veale, D., Miles, S., Bramley, S., Muir, G., & Hodsoll, J. (2015). Am i normal? A systematic review and construction of nomograms for flaccid and erect penis length and circumference in up to 15 521 men. BJU International. https://doi.org/10.1111/bju.13010

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.