Najpopularniejsze mity na temat seksu

Mity na temat seksu mogą być bardzo szkodliwe, utrudniać współżycie i czerpanie radości ze współżycia.
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 07 lutego, 2023

Mity na temat seksu powstały w przeszłości, gdy seks był tematem tabu. Jednak niektórzy ludzie nadal w nie wierzą, co może mieć negatywny wpływ na ich życie seksualne.

Mity na temat seksu są bardzo liczne i dotyczą zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest to, że mity na temat seksu są tylko szeroko rozpowszechnionymi historiami, które zazwyczaj nie są prawdziwe.

Każdy powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę o stosunku seksualnym. Mity ma temat seksu wynikają z braku wiedzy i dezinformacji, co z kolei może prowadzić do niechcianych ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową.

Seks odgrywa ważną rolę w naszym życiu. Najczęstsze pytania dotyczą tego jak odczuwać większą satysfakcję, bezpiecznego seksu i co robić w nagłych przypadkach. Poniżej przedstawiamy najczęstsze i fałszywe mity na temat seksu. Najwyższy czas przestać w nie wierzyć!

7 popularnych (i fałszywych) mitów na temat seksu

1. “Rozmiar stóp mężczyzny jest skorelowany z rozmiarem penisa”

Ten mit odnosi się do mężczyzn o dużych stopach. Od dawna uważa się, że duży rozmiar stopy mężczyzny oznacza dużego penisa. To nie jest prawda!

Rozmiar stopy mężczyzny nie ma nic wspólnego z wielkością jego penisa. W rzeczywistości istnieją ludzie średniego lub niskiego wzrostu, którzy mogą Cię pod tym względem zaskoczyć.

Dlatego to stwierdzenie jest całkowicie fałszywe. Nie należy wierzyć w tego typu mity na temat seksu!

2. “Współżycie jest najważniejszą rzeczą”

To kolejny mit, który odnosi się do wielu kobiet i mężczyzn. W celu uprawiania seksu, nie musisz odbywać stosunków seksualnych. Istnieje wiele sposobów na uprawianie seksu bez potrzeby penetracji, chociaż każda osoba ocenia to subiektywnie.

Jest seks analny i/lub oralny, masturbacja, a nawet seks przez telefon. Masz wiele możliwości doświadczenia przyjemności jak i sprawienia jej partnerowi.

Kreatywność jest kluczem do utrzymania namiętności w związku.

3. “Mężczyźni ciągle myślą o seksie”

Częściowo jest to prawda, ale nie do końca.

Mężczyźni myślą i wyrażają swoją seksualność w dużo bardziej otwarty sposób niż kobiety. Nie oznacza to, że kobiety nie myślą o seksie. W rzeczywistości myślą o nim równie często jak mężczyźni.

Chodzi o to, że nasze społeczeństwo negatywnie odbiera kobiety, które komentują tematy związane z seksem lub swobodnie się wypowiadają w tym temacie.

Mimo, że nastąpił duży postęp w tej kwestii – nadal jest to temat tabu.

4. Kolejne mity na temat seksu – “Fantazje seksualne nie są dla kobiet”

Nigdy nie powinnaś tak myśleć! Nie ma nic bardziej ekscytującego dla pary niż spełnianie swoich fantazji… Nawet tych najmroczniejszych – w przypadku osób, które się odważą.

Fantazje seksualne zwiększają i pobudzają libido zarówno Twoje jak i partnera. To sprawia, że stajesz się mniej powściągliwa, a tym samym bardziej cieszysz się seksem i odczuwasz większą przyjemność.

Najważniejszą rzeczą w związku jest komunikacja. Dzięki niej para zwiększy swoją satysfakcję, a szkodliwe mity na temat seksu nie zakłócą ich współżycia.

5. “Mężczyzna zawsze powinien przejmować inicjatywę”

Jest to całkowicie nieprawdziwe i seksistowskie stwierdzenie, które wciąż istnieje w wielu kulturach. Przejmowanie inicjatywy przez kobiety jest źle postrzegane. Nie daj się ograniczać i nie wierz w tego typu mity na temat seksu.

Jeśli chcecie doświadczyć większej przyjemności i mieć naprawdę dobry seks, oboje powinniście przejąć inicjatywę. Jeśli jesteś kobietą i masz ochotę na seks w pewnym momencie, nie bój się tego zakomunikować swojemu partnerowi ze względu na strach przed tym, co ludzie mogą powiedzieć.

Bądź odważna i zrób pierwszy krok.

6. “Alkohol to najlepszy seksualny stymulant”

Prawda jest taka, że alkohol nie pobudza ani nie zwiększa apetytu seksualnego. Gdy wypijemy za dużo alkoholu możemy zemdleć – czego konsekwencje mogą być bardzo poważne: od niechcianego seksu i ciąży po zarażenie się chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jeśli masz zamiar pić alkohol, rób to z umiarem.

7. “Seks oralny jest bezpieczniejszy niż seks waginalny”

To, że nie ma penetracji nie oznacza, że nie ma ryzyka zarażenia się jakąś chorobą, a nawet chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ważne jest, aby zawsze uprawiać bezpieczny seks, bez względu na jego rodzaj.

Chociaż seks oralny nie niesie ze sobą ryzyka ciąży, zawsze należy mieć sprawdzonego partnera.

Jeśli w jamie ustnej występują rany lub urazy, dana osoba jest tak samo narażona na zarażenie wirusem HPV, HIV, opryszczki, rzeżączką, kiłą i/lub chlamydią jak osoba uprawiająca seks waginalny.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.