7 naturalnych sposobów na wzrost libido

Czy wiedziałaś, że coś tak banalnego jak spędzanie większej ilości czasu na słońcu może poprawić Twoje samopoczucie psychiczne i fizyczne? Co więcej, działa to także na libido! Zaciekawiona?

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2023

Brak libido, czyli pociągu seksualnego może mieć wiele różnych przyczyn: sprawy emocjonalne, stres, niedobory składników odżywczych, zaburzenia psychologiczne, używki, problemy hormonalne, itd.

Może to być jednorazowa kwestia, ale może być też chroniczną przypadłością. Niskie libido sprawia, że ludzie czują się niepewnie, a do tego mogą powstać problemy w związku.

W tym artykule przedstawiamy Ci 7 naturalnych sposobów na zwiększenie libido poprzez dietę i techniki terapeutyczne.

Libido u mężczyzn i kobiet

Stereotyp, że kobiety tracą popęd seksualny w pewnym wieku jest w tych czasach już dość staroświecki. W dzisiejszym świecie problemy z libido mogą być spowodowane m.in. stresem i kiepską dietą, a także różnymi chorobami.

Ważna jest tutaj samoświadomość potencjalnych przyczyn. Przeanalizuj potencjalne powody obniżonego popędu seksualnego i napraw je naturalnymi środkami oraz technikami.

Poprawisz ogólne samopoczucie, ciesząc się jednocześnie aktywniejszym i zdrowym życiem seksualnym.

1. Cynamon i miód

Cynamon to przepyszna przyprawa, którą z pewnością docenią osoby mające problemy z libido. Dodatkowo, jeśli połączysz ją z miodem bogatym w witaminy i minerały, otrzymasz bardzo odżywczy środek, który naładuje Cię energią.

Zażyj łyżkę stołową miodu z cynamonem każdego ranka. Polecamy cynamon cejloński, ponieważ ma najwięcej właściwości medycznych.

2. Smoothie maca

zmielona maca na libido

Maca to tajna broń Inków, która coraz śmielej wkracza na światowy rynek żywnościowy.

Polecamy przyrządzać z macą smoothie, które będzie pełne witamin, minerałów, błonnika, białka i kwasów tłuszczowych. Prawdziwa bomba energetyczna, która pozytywnie wpłynie na Twój popęd seksualny.

Maca nie jest zalecana jednakże osobom z nadciśnieniem i stanami lękowymi – tutaj lepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

3. Olejek eteryczny ylang ylang

Olejki eteryczne są bardzo skuteczne. To naturalne źródło zmysłowości, bez względu na to czy wykorzystywane są w perfumach, sypialnianych aromatycznych rozpylaczach czy olejkach do masażu.

Olejek eteryczny ylang ylang to jeden z najsilniejszych afrodyzjaków. Dobre działanie mają także olejki z wanilii, jaśminu, cynamonu oraz imbiru.

4. Dodawaj imbir do wszystkiego

Imbir, podobnie jak cynamon, to bardzo stymulująca przyprawa, które świetnie nadaje się do zwiększania libido.

Dodatkowo imbir bardzo korzystnie wpływa na trawienie i pomaga stracić wagę. Wynika to z faktu, że sprzyja eliminacji nadmiernych płynów z organizmu oraz aktywuje metabolizm.

Możesz dodać imbir do różnych potraw:

 • soków i smoothie
 • ciast i innych słodkości
 • lemoniady
 • mięsa oraz ryb
 • chleba

5. Krasnorosty morskie

Krasnorosty to rodzaj alg morskich, które są bogate w witaminę B, minerały, błonnik oraz białko.

Istnieją ich różne odmiany, ale wszystkie są fantastyczne, jeżeli chodzi o uzupełnianie minerałów w Twoim organizmie – pomogą Ci też stracić na wadze.

Jedną z mniej znanych właściwości krasnorostów jest zdolność do zwiększania popędu seksualnego.

6. Terapia kwiatowa Bacha

fiolka kwiaty

Terapia kwiatowa Bacha zalecana jest na wszelkie dolegliwości emocjonalne i co ważne nie niesie żadnych skutków ubocznych.

Jeśli zauważysz u siebie problemy z popędem seksualnym, śmiało możesz sięgnąć po rozwiązania proponowane przez terapię kwiatową Bacha.

Rekomendujemy spotkanie ze specjalistą w tym zakresie, który zasugeruje najlepsze leczenie tej przypadłości.

7. Złap trochę słońca

Ostatnia rada tyczy się korzyści płynących z promieni słonecznych. Oczywiście należy bezwzględnie zachować zdrowy rozsądek – trochę słońca każdego dnia, a nie jednego dnia bardzo dużo słońca. Najlepiej wychodzić na zewnątrz rano i późnych popołudniem – w ten sposób uniknie się ryzyka poparzenia słonecznego.

Wypróbuj nasze pomysły i stosuj je codziennie, a po krótkim czasie powinnaś zauważyć wzrost libido.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Montgomery KA. Sexual desire disorders. Psychiatry (Edgmont). 2008;5(6):50–55.
 • Kotta S, Ansari SH, Ali J. Exploring scientifically proven herbal aphrodisiacs. Pharmacogn Rev. 2013;7(13):1–10. doi:10.4103/0973-7847.112832
 • Shin BC, Lee MS, Yang EJ, Lim HS, Ernst E. Maca (L. meyenii) for improving sexual function: a systematic review. BMC Complement Altern Med. 2010;10:44. Published 2010 Aug 6. doi:10.1186/1472-6882-10-44
 • LiverTox: Clinical and Research Information on Drug-Induced Liver Injury [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases; 2012-. Maca. [Updated 2019 Apr 10]. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548552/
 • Tan LT, Lee LH, Yin WF, et al. Traditional Uses, Phytochemistry, and Bioactivities of Cananga odorata (Ylang-Ylang). Evid Based Complement Alternat Med. 2015;2015:896314. doi:10.1155/2015/896314
 • Banihani SA. Ginger and Testosterone. Biomolecules. 2018;8(4):119. Published 2018 Oct 22. doi:10.3390/biom8040119
 • Kim, S. K., & Bhatnagar, I. (2011). Physical, chemical, and biological properties of wonder kelp-laminaria. In Advances in Food and Nutrition Research (Vol. 64, pp. 85–96). Academic Press Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-387669-0.00007-7
 • Eo, A. (2008). Cocoa and chocolate consumption – Are there aphrodisiac and other benefits for human health? South African Journal of Clinical Nutrition. Medpharm Publications.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.