Cynamon - 8 nieznanych korzyści zdrowotnych

Cynamon może być bardzo skuteczny dla ludzi chorujących na cukrzycę, zanim jednak uczynisz go częścią swojej kuracji, skonsultuj się z lekarzem.
Cynamon  - 8 nieznanych korzyści zdrowotnych

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2017

Cynamon to jedna z najstarszych przypraw na świecie. Pochodzi ze Sri Lanki, z drzewa o łacińskiej nazwie Cinnamomum verum. Jest bardzo popularny w wielu krajach dzięki swoim zastosowaniom w kuchni i w domu.

Dzisiaj zamierzamy podzielić się kilkoma z wielu korzyści, jakie cynamon wywiera na naszym zdrowiu.

Cynamon i jego 8 korzyści zdrowotnych

cynamon

Korzyści zdrowotne płynące z tej przyprawy są dobrze znane. Jego moc lecznicza pomaga uśmierzyć wiele dolegliwości, a to dzięki pewnym związkom aktywnym (aldehyd, octan oraz alkohol cynamonowy).

Cynamon posiada również silne właściwości przeciwzapalne, bakteriobójcze i przeciwkrzepliwe, które mogą być wykorzystane w medycynie alternatywnej przy leczeniu licznych schorzeń.

Ponadto jest znakomitym źródłem polifenolów, antyoksydantów i minerałów, takich jak magnez, wapń, żelazo i błonnik. Dowiedzmy się więcej o jego ośmiu najważniejszych zaletach zdrowotnych.

1. Lecz cukrzycę typu 2

lekarz bada krew chłopcu

Korzyści płynące z cynamonu przy leczeniu cukrzycy typu 2 są dobrze znane. Jeżeli spożywasz go na pusty żołądek lub po każdym posiłku, pomaga on zredukować poziom glukozy we krwi.

Jest to możliwe dzięki jego zawartości cynamtaniny B1, która stymuluje receptory insuliny i powstrzymuje enzym, który je dezaktywuje. To ułatwia Twoim komórkom wykorzystać glukozę.

2. Lepsze trawienie

Cynamon zawiera związki, które poprawiają funkcje Twojego układu trawiennego. Są to między innymi żelazo, błonnik pokarmowy i wapń.

Sole kwasów żółciowych, które mogą zaszkodzić Twojej okrężnicy jeśli nie są poprawnie wydalone z przewodu pokarmowego, są łatwiej usuwane dzięki właściwościom cynamonu.

Dodatkowo cynamon jest stosowany do walki z biegunką, ponieważ kontroluje skurcze. Może być również wykorzystywany w leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego.

3. Zatrzymuje mdłości i wymioty

Cynamon znakomicie sprawdza się przy mdłościach i wymiotach. A ponieważ jest naturalny, kobiety w ciąży mogą z jego pomocą walczyć z męczącymi porannymi mdłościami w pierwszym trymestrze ciąży.

4. Grypa i dolegliwości oddechowe

katar

Przyprawa ta jest świetnie znana ze swoich właściwości leczniczych jeśli chodzi o grypę, przeziębienie oraz inne dolegliwości związane z układem oddechowym.

Tylko dodanie kilku łyżeczek cynamonu do herbaty, najlepiej z imbiru, pomoże Ci w obniżeniu temperatury oraz podleczeniu kaszlu.

Ponadto jego przyjemny aromat poprawi humor cierpiącym na grypę.

5. Ochrona przed chorobami serca

Przeciwzapalne zalety cynamonu są szczególnie skuteczne jeśli chodzi o schorzenia serca.

To również świetny wybór jeżeli chcemy chronić nasze serce i tętnice, jako że cynamon wspomaga walkę ze złym cholesterolem, który nagromadzony, może doprowadzić do schorzeń naczyniowo-sercowych oraz innych dolegliwości.

Te same właściwości przeciwzapalne pomagają goić wewnętrzne tkanki, redukując ryzyko ataku serca.

6. Stymulacja funkcji mózgu

mozg

Naukowcy wykazali, że cynamon pomaga stymulować funkcje mózgu u osób starszych, wspomagając koncentrację, rozpoznawanie, pamięć oraz procesy wzrokowe.

Zapach cynamonu zwiększa Twoje funkcje poznawcze oraz pamięć. Przyda Ci się, jeśli często czujesz się rozkojarzony lub miewasz trudności z koncentracją. Ponadto, aby w pełni skorzystać z jego relaksującego aromatu, możesz dodawać szczyptę tej przyprawy do ciepłych napojów.

7. Silny środek przeciw krzepliwości krwi

Cynamon chroni płytki krwi przed sklejaniem się. Dlatego jest zalecany kobietom podczas miesiączkowania – może ulżyć jeśli cierpimy na bóle menstruacyjne.

8. Potężna multiwitamina

Wśród elementów wchodzących w skład cynamonu znajdziemy witaminę B1, witaminę C, żelazo, potas, fosfor oraz wapń. Chociaż musisz spożyć tylko niewielką ilość tej przyprawy, dostarcza ona Twemu ciału zapas witamin i minerałów niezbędnych do poprawnego funkcjonowania Twojego organizmu.

Jak dużo cynamonu należy spożywać, by skorzystać z jego cudownych właściwości?

Cynamon

Dzienna zalecana dawka cynamonu to 1-6 gramów. Ta ilość może się różnić zależnie od Twojej wagi, wieku oraz stanu zdrowia. Aby skorzystać w pełni z właściwości cynamonu, najlepiej konsumować między dwoma a czterema gramami (1/2 – 1 łyżeczki).

Leczenie na własną rękę nie jest dobrym pomysłem, dlatego przed jakąkolwiek kuracją radzimy skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Rao, P. V., & Gan, S. H. (2014). Cinnamon: A multifaceted medicinal plant. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine. https://doi.org/10.1155/2014/642942
  • Leach, M. J., & Kumar, S. (2012). Cinnamon for diabetes mellitus. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD007170.pub2
  • Ribeiro-Santos, R., Andrade, M., Madella, D., Martinazzo, A. P., de Aquino Garcia Moura, L., de Melo, N. R., & Sanches-Silva, A. (2017). Revisiting an ancient spice with medicinal purposes: Cinnamon. Trends in Food Science and Technology. https://doi.org/10.1016/j.tifs.2017.02.011
  • Mirunalini, S., & Krishnaveni, M. (2011). Coumarin: A plant derived Polyphenol with wide Biomedical Applications. International Journal of PharmTech Research.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.