Masz nadciśnienie? – Unikaj tych 8 produktów

10 lipca, 2019
Jeśli cierpisz na nadciśnienie, prawdopodobnie unikasz wielu potraw, które bardzo lubisz. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest mądrze dobierać produkty w swojej diecie.

Nadciśnienie to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych obejmujących układ krążenia. Rozwija się ono kiedy serce zaczyna mieć trudności z rozprowadzaniem krwi po całym organizmie.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zwężenie naczyń krwionośnych lub występujące w nich zatory.

Od kilku dekad nadciśnienie określane jest mianem cichego zabójcy, ponieważ może zacząć się całkowicie bezobjawowo i urosnąć do skali poważnego problemu.

Z czasem schorzenie to zaczyna wpływać na wiele organów i obniża poziom twojego życia.

Aby chronić się przed nadciśnieniem, musisz koniecznie zgłaszać się na regularne kontrole u lekarza, szczególnie jeśli w twojej rodzinie były już przypadki problemów z układem krążenia.

Jeśli zostanie u ciebie zdiagnozowane nadciśnienie, powinieneś przyjrzeć się bliżej swojej diecie. Spożywanie niektórych produktów może dodatkowo pogorszyć stan Twoich żył i tętnic.

W dzisiejszym artykule chcemy powiedzieć  o 8 produktach, których należy unikać w przypadku zaburzeń krążenia krwi. Proponujemy również zdrowe produkty, którymi możesz zastąpić jedzenie, które nie jest wskazane dla osób z nadciśnieniem.

1. Pieczywo a nadciśnienie

Pieczywo zawiera dużą ilość sodu i nasyconych kwasów tłuszczowych, które podwyższają ciśnienie krwi kiedy zostają wchłonięte przez organizm. Tylko jedna kromka chleba dostarcza 230 mg sodu, czyli 15% zalecanej dziennej dawki tego minerału.

Pieczywo, a nadciśnienie

Najbardziej niekorzystne dla zdrowia jest białe pieczywo, wytwarzane z rafinowanej mąki. Jego nadmierne spożycie prowadzi do nadwagi, cukrzycy i nadciśnienia.

Jeśli nie chcesz całkowicie unikać pieczywa, sięgaj po produkty pełnoziarniste.

2. Napoje z kofeiną

Częste picie kawy i napojów gazowanych, które zawierają kofeinę przyczynia się do występowania nadciśnienia.

Wszystkie napoje, których składnikiem jest kofeina, działają pobudzająco na organizm i prowadzą do przyspieszonego krążenia krwi.

3. Sosy do sałatek

Gotowe sosy do sałatek również zawierają dużo sodu, przez co ich regularne spożywanie z czasem prowadzi do występowania nadciśnienia.

Sosy do sałatek

Majonez, keczup i inne sosy dostępne w sklepach zawierają dodatkowo mnóstwo środków chemicznych, które może i poprawiają smak potraw, ale na dłuższą metę niekorzystnie wpływają na procesy metaboliczne.

Zastąp gotowe sosy do sałatek domowym dressingiem na bazie oliwy z oliwek. Jeśli jest ci trudno całkowicie zrezygnować z ketchupu lub majonezu, postaraj się ograniczyć ich spożycie do minimum.

Zobacz także: Winegret: pyszna odmiana z sokiem pomarańczowym

4. Masło i margaryna

Zarówno masło, jak i jego roślinna wersja – margaryna – zawierają wysoki pozom tłuszczu i sodu, które blokują naczynia krwionośne jeśli są jedzone bardzo często lub w dużych ilościach.

Spożywanie masła wpływa na podwyższenie złego cholesterolu (LDL) i powoduje tworzenia się osadu w żyłach i tętnicach.

Po pewnym czasie stan ten prowadzi do nadciśnienia ponieważ serce musi mocniej pompować krew, aby przedostała się ona częściowo zablokowanymi naczyniami krwionośnymi do wszystkich komórek ciała.

Co więcej, substancje te spowalniają procesy metaboliczne, a to z kolei może być przyczyną tycia.

5. Sery

Tradycyjne sery zawierają dużo nasyconych tłuszczy i soli, co bezpośrednio wpływa na występowanie nadciśnienia. Sól powoduje również zatrzymanie płynów w organizmie, podwyższa ciśnienie krwi i prowadzi do występowania stanów zapalnych.

Ser

Nasycone tłuszcze stopniowo blokują naczynia krwionośne i ograniczają przepływ krwi.

Postaraj się zastąpić sery produktami na bazie roślin, np. tofu.

6. Wędliny

Wędliny mogą być bardzo smaczne i praktyczne, szczególnie jeśli nie mamy czasu na większy posiłek, a jedynie na szybka kanapkę.

Niestety, badania wykazały, że powinno się unikać wszelkich przetworzonych mięs. Zawierają one bowiem zarówno dużo soli, jak i środków chemicznych, które bardzo  niekorzystnie wpływają na organizm.

Poziom soli, w połączeniu z kaloriami i konserwantami zawartymi w wędlinach, to prosta droga do stanów zapalnych i zablokowanych naczyń krwionośnych.

Na dłuższą metę, regularne spożycie wędlin może prowadzić do problemów z procesami metabolicznymi i cukrzycy.

Przeczytaj również: Produkty spożywcze, które należy omijać

7. Słodycze

Słodycze i produkty na bazie rafinowanego cukru są bardzo niezdrowe, a – co gorsza – uzależniają. Jeśli masz nadciśnienie, za wszelką cenę unikaj słodyczy, ponieważ ich regularne jedzenie prowadzi do licznych problemów zdrowotnych, z nadwagą i cukrzycą na czele.

Słodycze

Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, sięgaj po owoce lub od czasu do czasu zjedz nieco ciemnej czekolady, zawierającej przynajmniej 60% kakao.

Ciemna czekolada jest zdrowsza, niż mleczna, a przy tym zawiera przeciwutleniacze.

8. Marynaty

Marynaty dostępne w supermarketach zawierają bardzo dużą ilość soli, co bezpośrednio wpływa na podwyższenie ciśnienia krwi.

Jeśli regularnie jesz marynowane produkty, np. ogórki konserwowe, możesz mieć problemy z zatrzymywaniem płynów w organizmie. To z kolei niekorzystnie wpływa na pracę nerek i układu krwionośnego.

Jeśli często jesz wymienione powyżej produkty, postaraj się zastąpić je zdrowszymi opcjami, jak produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce.