Oczyszczamy tętnice 8 produktami

Pomidory są bogate w witaminę C oraz zawierają likopen, który uniemożliwia odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Oczyszczamy tętnice 8 produktami

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2021

Tętnice oraz wszystkie pozostałe elementy układu krwionośnego są szczególnie narażone na oddziaływanie tzw. złego cholesterolu. Odkłada się on w naczyniach krwionośnych, blokuje je i powoduje wiele innych dolegliwości.

Jak się okazuje, współcześnie większość przypadków podwyższonego cholesterolu ma związek z nieprawidłowym odżywianiem, zwłaszcza z nadmiernym spożyciem cukrów i tłuszczów.

Chcesz dowiedzieć się jak naturalnie oczyścić tętnice i zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego? Przeczytaj ten artykuł i poznaj 8 niezwykłych produktów.

Produkty oczyszczające tętnice

1. Czosnek

Obrany czosnek

Czosnek to nie tylko wyjątkowo smaczny i wyrazisty dodatek do potraw, ale również wykorzystywane od wieków naturalne lekarstwo. Jest to doskonałe źródło przeciwutleniaczy, które zwalczają tzw. wolne rodniki i obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Udowodniono także, że czosnek ma zdolność podwyższania poziomu tzw. dobrego cholesterolu, co więcej rozcieńcza krew i usprawnia krążenie, co pozwala uniknąć nadciśnienia.

2. Oliwa z oliwek

Oliwa z oliwek zawiera zdrowe kwasy tłuszczowe, które pomagają oczyścić tętnice i usunąć nadmiar cholesterolu. Pomaga to znacznie zmniejszyć ryzyko zawału serca. Tłuszcze obecne w oliwie to przede wszystkim tłuszcze nienasycone, oliwa z oliwek nie zwiększa więc ryzyka tworzenia się zatorów.

Wykorzystaj działanie oliwy z oliwek, by oczyścić swoje tętnice: dodawaj ją do zup, sałatek czy przekąsek lub zażywaj łyżkę dziennie, jak syrop.

3. Awokado

Awokado

Ten niezwykle smaczny owoc o jedwabistym zielonym miąższu posiada całą gamę korzyści dla zdrowia Twojego układu krążenia. To wszystko za sprawą zawartych w nim kwasów tłuszczowych, witamin oraz minerałów.

Jedząc awokado z umiarem możesz doskonale unormować poziom cholesterolu we krwi oraz zapewnić sobie dawkę zdrowych kwasów tłuszczowych, które poprawią wydolność całego Twojego organizmu.

4. Kurkuma

Kurkuma to nie tylko przyprawa wykorzystywana w kuchniach całego świata, ale także doskonałe lekarstwo, którego właściwości są nam znane od setek lat. Kurkumina, czyli składnik aktywny w kurkumie, to potężny przeciwutleniacz, który pozwala ograniczyć wpływ wolnych rodników i zapobiec degeneracji komórek.

Z kolei polifenole obecne w kurkumie znacznie zmniejszają ryzyko zawału serca i zapobiegają zatorom, które mogą osłabiać naczynia krwionośne.

5. Ryby

Łosoś

Ryby, zwłaszcza te żyjące w chłodnych wodach, są najlepszym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i utrzymywania prawidłowego poziomu cholesterolu. Aby skutecznie chronić swoje serce i oczyścić tętnice, należy jeść ryby co najmniej dwa razy w tygodniu.

Jakie ryby najlepiej wybierać?

  • tuńczyk
  • makrela
  • pstrąg
  • sardynki

6. Pomidory

Pomidory to świetny wybór, jeśli chcesz przygotować smaczną, pożywną i przede wszystkim zdrową zupę, sos czy gulasz. Zawierają one całą gamę substancji odżywczych, niezwykle ważnych dla Twojego organizmu. Wysoka zawartość likopenu, silnego przeciwutleniacza, pomaga uniknąć odkładania się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.

Jakby tego było mało pomidory zawierają również błonnik, który pozwala na usunięcie z organizmu nadmiaru tłuszczu. Jako naturalne źródło witaminy C (która również wykazuje właściwości przeciwutleniające) pomidory przyspieszą także Twój metabolizm.

7. Produkty owsiane

Płatki owsiane

Owies jest uważany za najbardziej kompletne ze zbóż ze wzglądu na jego wysoką wartość odżywczą i zawartość błonnika, przy jednocześnie dość niskiej zawartości węglowodanów.

Płatki owsiane mogą wchłonąć nawet siedmiokrotnie więcej wody niż wynosi ich objętość, dzięki czemu w organizmie mogą zmniejszać zdolność cholesterolu do przyklejania się do ścianek naczyń krwionośnych.

Jedząc produkty owsiane regularnie, oczyścisz tętnice, unikniesz miażdżycy oraz wielu innych schorzeń układu krwionośnego.

8. Jabłka

Każde dziecko wie, że jedno jabłko dziennie to niemal gwarancja zdrowia. Dotyczy to również kondycji Twojego serca. Jabłka zawierają bowiem pektynę, rodzaj błonnika, który ma zdolność wiązania cholesterolu i zapobiega jego odkładaniu się w naczyniach krwionośnych.

Owoce te to także źródło flawonoidów, przeciwutleniaczy, które ograniczają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego nawet o 50%.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.