Cholesterol — 7 mitów, które powinieneś znać!

Cholesterol — 7 mitów, które powinieneś znać!

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Na temat cholesterolu krąży dziś naprawdę wiele informacji i teorii. Niektóre są prawdziwe inne już nie do końca. Na pewno nieraz lekarz podkreślał, że Twój cholesterol nie jest na odpowiednim poziomie, lub słyszałeś, że za wszystko odpowiedzialny jest LDL tak zwany zły cholesterol?

Dziś obalimy kilka z popularnych mitów dotyczących właśnie tej substancji.

omie, lub słyszałeś, że za wszystko odpowiedzialny jest LDL tak zwany

Czym jest cholesterol?

Brak specjalistycznej wiedzy, czytanie niepotwierdzonych informacji lub słuchanie wykładów znajomych to wszystko powoduje, że dochodzi do dezorientacji, co może być przyczyną wielu problemów nie tylko z cholesterolem, ale ogólnie z innymi aspektami zdrowia.

Dlatego postanowiliśmy skonsultować się z kilkoma ekspertami w tej dziedzinie, aby móc zdementować lub potwierdzić popularne wierzenia na temat cholesterolu. Na początek skoncentrujmy się na tym, co to takiego w ogóle jest ten cholesterol?

Cholesterol w naczyniach krwionośnych

Cholesterol to związek chemiczny zaliczany do lipidów z grupy steroidów. Jego pochodne możemy znaleźć w błonach komórek nie tylko ludzkich, ale większości organizmów żywych. Nawet w warzywach można zaobserwować śladowe ilości cholesterolu, oczywiście nieporównywalnie więcej zawiera go czerwone mięso.

Cholesterol jest prekursorem wielu niezmiernie ważnych biologicznie czynnych cząsteczek. Aż od 10 do 20% cholesterolu znajdziemy w strukturach mózgu, a mleko matki dostarcza go w naprawdę sporych dawkach. Oto niektóre z zadań spełnianych przez cholesterol:

 • buduje i stabilizuje błony komórkowe
 • chroni strukturę układu nerwowego
 • bierze udział w syntezie hormonów płciowych na przykład estrogenu
 • wspomaga metabolizm tłuszczów
 • bierze udział w syntezie hormonów seroidowych
 • chroni skórę i zapobiega jej odwodnieniu
 • bierze udział w tworzeniu witaminy D
 • usprawnia pracę układu odpornościowego
 • chroni przed uszkodzeniem nerek (szczególnie ważne dla chorych na cukrzycę)
 • uelastycznia czerwone krwinki
 • wspomaga rozwój mózgu u noworodków
 • zapobiega deformacji embrionów

Jak widać, cholesterol spełnia wiele bardzo istotnych funkcji. W takim razie, dlaczego problemem jest jego wysoki poziom? Otóż tak jak ze wszystkim, nadmiar nigdy nie jest dobry nawet w przypadku substancji, tak niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.

Cholesterol w tętnicach

Obalamy i potwierdzamy mity dotyczące cholesterolu

Owoce morza są bogate w cholesterol

Jak wskazują badania, w skorupiakach znajdziemy naprawdę dużą ilość steroli, a między nimi cholesterol. Jednak oprócz tego dostarczają one kwasy omega-3, które pomagają w redukcji tego złego cholesterolu.

Prowadzenie zrównoważonej diety, w której znajdą się również ostrygi i małże na pewno wpłynie korzystnie na zdrowie i pozwoli długo cieszyć się życiem.

Cholesterol to chwilowa moda

To prawda, że wcześniej nie wiedzieliśmy tyle o tej substancji, jednak nie zmienia to faktu, że problemy z nim związane są prawdziwe. Brak kontroli poziomu cholesterolu może przysporzyć wielu kłopotów, a to już nie jest trend czy moda.

Prawdą jest też to, że w ostatnich latach jesteśmy dużo bardziej przewrażliwieni na tym punkcie, lekarze zlecają regularne badania krwi i oprócz tego dziś znamy wiele naturalnych środków na obniżenie poziomu cholesterolu, o których jeszcze kilka lat temu nie wiedziano.

Cholesterol i naczynia krwionośne

Czy całkowita eliminacja cholesterolu jest dobra?

Absolutnie nie można do tego dopuścić! Jak zostało wspomniane wcześniej, cholesterol jest ważnym składnikiem i pełni istotną funkcję w organizmie. Należy utrzymywać go na zalecanym poziomie, jednak nigdy poniżej, ponieważ efekty będą przeciwne od zamierzanych.

Zbyt wysoki poziom cholesterolu nie jest korzystny dla organizmu, jednak zbyt niski również nie jest dla niego dobry. Badania wykazały, że braki cholesterolu mogą powodować depresję i być przyczyną chronicznego zmęczenia.

Niektóre produkty nie zawierają cholesterolu

We wszystkich organizmach zarówno zwierzęcych, roślinnych, jak i bakteryjnych znajdziemy cholesterol, ponieważ tak jak już wiemy, spełnia on dla istot żyjących bardzo ważną funkcję.

Można wyróżnić gatunki, które będą go mieć na wyższym lub niższym poziomie, ale nie ma takiego, którego poziom cholesterolu równałby się zeru.

Innym aspektem dotyczącym poziomu cholesterolu jest sposób przyrządzania potraw. Podając prosty przykład, nie jest tym samym zjedzenie kawałka smażonego mięsa, co przygotowanego na grillu.

Orzechy podnoszą poziom cholesterolu

W orzechach znajdziemy dużą ilość tłuszczów. Trzeba jednak pamiętać, że to te związki, które doskonale wpływają na mózg i jego pracę, oraz są korzystne dla całego organizmu.

Dlatego, jeżeli jesz garść orzechów włoskich, nie musisz się obawiać, że dostarczasz swojemu organizmowi tych złych i szkodliwych tłuszczów. Tego, czego należy unikać to spożywanie niezdrowych przekąsek takich jak chipsy.

Cholesterol i zdrowie

Jedyną przyczyną zawałów i udarów jest cholesterol

Cholesterol może być jedną z przyczyn, jednak istnieją jeszcze inne czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo zawału serca czy też zatrzymania krążenia krwi.

To prawda, że nadmiar cholesterolu gromadzi się w ścianach tętnic, tym samym zmniejszając ich światło, ale powoduje to również nadmierne spożycie soli, stres czy też brak aktywności fizycznej.

Dlatego nie można obarczać całą odpowiedzialnością cholesterol za to, co dzieje się z naszym sercem i układem krwionośnym, niemniej jednak jest on jednym z czynników zwiększających ryzyko.

Czy konieczne jest branie lekarstw na obniżenie poziomu cholesterolu?

To zależy od kilku faktorów. Niektóre osoby ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu we krwi nie mogą czekać, aż naturalne środki zaczną działać. Oczywiście, domowe, naturalne sposoby są dużo lepsze, ponieważ nie zawierają chemicznych dodatków i innych substancji, jednak wszystko zależy od przypadku pacjenta.

Osoby, u których cholesterol w nieznacznym stopniu przekracza normę, wystarczy, że zmienią przyzwyczajenia żywieniowe, zaczną jeść więcej owoców, warzyw czy produktów pełnoziarnistych i przyjmowanie tabletek nie powinno być konieczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.