Jak przeżyć zawał, gdy jesteś sam?

Aspiryna jest lekiem przeciwzakrzepowym, dlatego przyczynia się do poprawy przepływu krwi.
Jak przeżyć zawał, gdy jesteś sam?

Ostatnia aktualizacja: 30 listopada, 2015

Sama myśl o tym, że może przytrafić Ci się zawał serca jest przerażająca, ponieważ konsekwencje mogą być naprawdę tragiczne w skutkach. Najgorszym scenariuszem jest jednak atak serca, który może zdarzyć się, gdy nikogo innego nie będzie w pobliżu.

Na szczęście jeśli w porę rozpoznasz symptomy i zastosujesz się do naszych wskazówek, masz większe szanse, aby przeżyć zawał i w porę uzyskać pomoc medyczną.

Czy zawał i zatrzymanie akcji serca przebiega tak samo?

Zanim przedstawimy Ci podstawowe zasady, jak przeżyć zawał, gdy jesteś sam, warto zaznaczyć jakie są różnice między zawałem a zatrzymaniem akcji serca.

Mimo, że zarówno zatrzymanie akcji serca, jak i zawał mięśnia sercowego są wywołane przez słabe krążenie i niewystarczające dostarczanie krwi do serca, różnią się swoimi objawami.

Z zatrzymaniem akcji serca mamy do czynienia, gdy przepływ krwi nagle zwalnia, co sprawia, że skurcze serca stają się słabe i nieregularne. W rezultacie organizmowi zaczyna brakować tlenu, a gdy zaczyna to oddziaływać na mózg, traci się przytomność.

Atak serca

Z kolei zawał serca jest związany z ograniczeniem dopływu krwi do konkretnej części tego organu, co jest wywołane na przykład przez zablokowaną tętnicę. W związku z tym tkanki w tym obszarze serca zaczynają obumierać, a bez interwencji medycznej może wywołać to nieodwracalne konsekwencje.

Najpowszechniejsze początkowe objawy zawału to między innymi ból w klatce piersiowej, krótki oddech, palpitacje serca, nadmierne pocenie się, mdłości, zmęczenie, zawroty głowy i wiele innych.

Teraz gdy znasz już podstawowe objawy zawału serca, musisz dowiedzieć się także jak zwiększyć swoje szanse na przeżycie, jeśli w takim przypadku nie będzie w pobliżu nikogo, kto mógłby Ci pomóc.

Oczywiście nie istnieje żaden magiczny sposób, aby przetrwać zawał, jednak proponowane przez nas wskazówki mogą ocalić Ci życie.

Co robić w przypadku zawału?

Serce
  • Przede wszystkim, gdy zaczynasz odczuwać ból w klatce piersiowej, nie wahaj się i zadzwoń na 112, zwłaszcza jeśli już wcześniej cierpiałeś na jakieś problemy z krążeniem czy sercem.
  • Jeśli ból dopada Cię podczas jazdy samochodem, od razu zatrzymaj się w bezpiecznym miejscu i wezwij karetkę.
  • Nieważne jak blisko Twojego domu znajduje się szpital czy izba przyjęć – pod żadnym pozorem nie wsiadaj sam do samochodu. Jeśli stracisz przytomność podczas prowadzenia pojazdu, narażasz nie tylko siebie, ale też innych.
  • Jeśli zażywasz jakieś leki na serce, być może masz pod ręką jakiś rodzaj beta-blokerów. Zażyj jedną tabletkę w oczekiwaniu na pomoc. Jeśli przechodzisz zawał po raz pierwszy, jak najszybciej sięgnij po aspirynę, którą należy ssać.

Aspiryna zapobiega tworzeniu się zatorów i poprawia ciśnienie krwi, rozluźniając ściany naczyń krwionośnych.

  • Jeśli to możliwe staraj się nie ruszać, aby nie obciążać mięśnia sercowego.
  • Spróbuj naciskać klatkę piersiową nieco powyżej serca, aby odciążyć je w procesie pompowania krwi. Samodzielny masaż serca jest bardzo trudny do wykonania, jednak warto spróbować.

Teraz, gdy znasz już podstawowe zasady, jak przeżyć zawał, gdy jesteś sam, być może zastanawiasz się dlaczego tak ważne było rozróżnienie pomiędzy zawałem a zatrzymaniem akcji serca?

W przypadku zawału najlepiej jest ułożyć chorego w pozycji półsiedzącej i jak najszybciej wezwać pomoc, gdyż czas jest kluczowy.

Z kolei, gdy dochodzi do zatrzymania krążenia jak najszybciej rozpocząć reanimację i nie przerywać jej aż do przyjazdu pogotowia. Mamy nadzieję, że informacje te okażą się pomocne i być może dzięki nim uda Ci się lub pomożesz innej osobie przetrwać zawał .


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.