Poziom cholesterolu a płatki owsiane: 3 metody

Być może dotyczy to także Ciebie: właśnie wykonałeś sobie badanie krwi, a Twój lekarz powiedział Ci, że masz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Co możesz z tym zrobić? Sprawdź!
Poziom cholesterolu a płatki owsiane: 3 metody

Ostatnia aktualizacja: 03 lutego, 2019

Najpierw powinieneś wiedzieć o tym, że to, co potocznie nazywamy złym cholesterolem to LDL. Wysoki poziom złego cholesterolu może mieć dwie przyczyny: nieodpowiednia dieta oraz czynniki genetyczne, które powodują u niektórych osób tendencję do gromadzenia się LDL w tkankach i osoczu krwi.

Prawdopodobnie lekarz przepisze Ci odpowiedni rodzaj leków, abyś mógł zmniejszyć poziom cholesterolu LDL. Jednak dzięki utrzymaniu zbilansowanej diety i codziennej aktywności fizycznej zredukujesz jego poziom do odpowiedniej i zdrowej wartości.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci trzy proste sposoby opierające się o smaczne i pożywne płatki owsiane, dzięki którym obniżysz poziom cholesterolu.

Dlaczego płatki owsiane mogą obniżyć poziom cholesterolu?

Płatki owsiane uważa się za wspaniałe pożywienie, które wszyscy powinni jeść codziennie, aby zadbać o stan swojego zdrowia, ponieważ są niezwykle korzystne dla serca. Poza tym, pomagają utrzymać prawidłową wagę, poprawić trawienie oraz uniknąć zaparć.

Jest to prawdziwy naturalny skarb spożywany od czasów starożytnych, który współczesna medycyna popiera od wielu lat.

Klinika Mayo przeprowadziła rozległe interesujące badania pozwalające określić dokładnie wspaniałe korzyści owsa, dzięki którym można zmniejszyć poziom cholesterolu. Przedstawmy w skrócie ich wyniki:

 • Płatki owsiane zawierają rozpuszczalny błonnik, który jest bogaty w lipoproteiny i pomaga zmniejszyć gęstość LDL („złego cholesterolu”) we krwi.
 • Ten rodzaj błonnika jest dokładnie tym, który występuje na przykład w jabłkach, których skuteczność w obniżaniu poziomu cholesterolu jest dobrze znana.
 • Jest jeszcze inny aspekt, o którym należy pamiętać: Nie wszystkie produkty zawierające owies mogą obniżać poziom cholesterolu.

Przykład? Ciasteczka owsiane, które zamiast Ci w tym pomóc, w rzeczywistości pogarszają stan Twojego zdrowia, ponieważ zawierają spore ilości cukrów i tłuszczów nasyconych. Unikaj ich! Zdecydowanie lepiej jeść naturalne płatki owsiane.

W jaki sposób jeść płatki owsiane, aby obniżyć poziom cholesterolu?

1. Płatki owsiane z jabłkiem zielonym oraz cynamonem

poziom cholesterolu obniżają płatki owsiane z jabłkiem

Składniki

 • 100 g płatków owsianych błyskawicznych
 • 1 zielone jabłko
 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • odrobina cynamonu w proszku

Sposób przygotowania

 • Zacznij od umycia i pokrojenia jabłka na małe kawałki. Nie musisz go obierać, ponieważ to właśnie skórka zawiera największą część właściwości, które przyczyniają się do zmniejszenia poziomu cholesterolu.
 • Teraz zagotuj szklankę wody, wsyp do niej płatki owsiane i gotuj aż do miękkości.
 • Po około 10 minutach możesz dodać kawałki jabłka. Gotuj przez kolejne 20 minut. Kiedy zauważysz, że jabłko stało się już bardzo miękkie, możesz zdjąć całość z ognia.
 • Następny krok? Przelej tę mieszankę do blendera i miksuj do momentu uzyskania jednorodnej masy. Gdy będzie już gotowa do picia, posyp ją z wierzchu odrobiną sproszkowanego cynamonu. Jest to naprawdę świetny pomysł na śniadanie, który pozwoli Ci obniżyć poziom cholesterolu.

2. Płatki owsiane z gruszką

Płatki owsiane i gruszka na obniżenie złego cholesterolu

Składniki

 • 1 gruszka
 • 100 g płatków owsianych błyskawicznych
 • 1 szklanka wody (200 ml)
 • 20 gramów miodu

Sposób przygotowania

To nie tylko idealna propozycja na śniadanie, lecz także na obiad. Aby przygotować tę potrawę, zacznij od zagotowania szklanki wody w naczyniu, tak aby później można było dodać do wody płatki owsiane i je ugotować.

Kiedy już uzyskasz odpowiednio lepką konsystencję, dodaj do płatków łyżkę miodu, aby nadać im bogatszego smaku.

Następnie umyj gruszkę i pokrój ją na małe kawałeczki (nie obieraj ze skórki). Gruszki pozwalają obniżyć poziom cholesterolu, a w połączeniu z płatkami przynoszą jeszcze więcej korzyści.

Wsyp płatki owsiane do ulubionego naczynia, a następnie dodaj do nich kawałki gruszki. To naprawdę pyszne danie, które jest zarówno pożywne, jak i bardzo zdrowe, stanowi więc optymalną propozycję na śniadanie. Wypróbuj ten przepis!

Może Cię także zainteresować artykuł: Zły cholesterol – Uważaj na te produkty spożywcze

3. Płatki owsiane ze śliwkami

płatki owsiane ze śliwkami

Składniki

 • 100 g płatków owsianych błyskawicznych
 • 2 śliwki
 • 3 orzechy włoskie
 • 1 szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Pamiętaj, że owoce, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu to jabłka, gruszki i śliwki.
 • Możesz wykorzystać także truskawki, jagody, kiwi i winogrona, które również mają bardzo korzystne właściwości. Warto z tego powodu wybrać najlepszą dla siebie kombinację dowolnych z wymienionych owoców i dodać ją do przygotowywanych z rana płatków owsianych, co pozwoli Ci zarówno zjeść smaczne śniadanie, jak i obniżyć poziom cholesterolu.
 • Najpierw ugotuj płatki owsiane w ramach swojej codziennej rutyny, a następnie zagotuj wodę i dodaj do niej płatki owsiane. Odczekaj, aż się ugotują. Gdy będą się gotować, możesz w międzyczasie przygotować śliwki myjąc je, obierając i usuwając pestki.
 • Rozgnieć również orzechy, wybierz z łupin i odłóż na bok do późniejszego wykorzystania.
 • Gdy płatki owsiane będą gotowe, przełóż je do swojej ulubionej miski, a następnie dodaj śliwki i orzechy. Takie śniadanie jest doskonałym sposobem na obniżenie poziomu cholesterolu. Ponadto, pomaga utrzymać szczupłą figurę i rozpocząć każdy dzień od zdrowego i smacznego posiłku.

Oprócz zalecanej dawki płatków owsianych nie zapomnij zjeść także pożywnego posiłku w ciągu dnia i wykonać kilka ćwiczeń fizycznych. 

Tak jak już wspomnieliśmy we wcześniejszych artykułach, wystarczy każdego dnia poświęcić 30 minut na wieczorny spacer. Jeśli zabierzesz na niego znajomego lub współmałżonka, to będzie jeszcze bardziej przyjemny. Zacznij już dzisiaj skutecznie dbać o zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.