Poziom cholesterolu, a płatki owsiane: 3 metody

· Luty 12, 2016
Być może dotyczy to także Ciebie: właśnie wykonałeś sobie badanie krwi, a Twój lekarz powiedział Ci, że masz zbyt wysoki poziom cholesterolu. Co możesz z tym zrobić?

Na początek powinieneś dowiedzieć się o tym, że tym, co potocznie określa się mianem złego cholesterolu, jest LDL, którego wysoki poziom może mieć dwie przyczyny: są nieodpowiednia dieta oraz czynniki genetyczne, które powodują u niektórych osób tendencję do gromadzenia się LDL w ich tkankach i osoczu krwi, czego efektem jest wysoki poziom cholesterolu.

Możliwe, że aby zmniejszyć poziom cholesterolu LDL lekarz przepisał Ci odpowiedni rodzaj leków. Jednak utrzymanie zbilansowanej diety i trochę ruchu każdego dnia pomoże Ci dodatkowo zredukować poziom cholesterolu do odpowiedniej i zdrowej wartości.

W dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci trzy proste do wykonania sposoby pozwalające obniżyć poziom cholesterolu w oparciu o smaczne i pożywne płatki owsiane!

Dlaczego płatki owsiane mogą pomóc obniżyć poziom cholesterolu?

Jak już zapewne wiesz, płatki owsiane są uważane za wspaniałe pożywienie, które wszyscy powinniśmy jeść codziennie, aby zadbać o stan naszego zdrowie. Płatki owsiane są niezwykle korzystne dla naszego serca, regulują naszą wagę, mogą poprawić nasze trawienie, pozwalają uniknąć zaparć

Jest to prawdziwy naturalny skarb używany od czasów starożytnych, a który współczesna medycyna popierają od wielu lat.

Klinika Mayo dla przykładu przeprowadziła rozległe interesujące badania pozwalające określić dokładnie wspaniałe korzyści owsa, dzięki którym można zredukować poziom cholesterolu. Przedstawmy w skrócie ich wyniki:

 • Płatki owsiane zawierają rozpuszczalny błonnik, który jest bogaty w lipoproteiny i pomaga nam zmniejszyć gęstość LDL („złego cholesterolu”) we krwi.
 • Ten rodzaj błonnika jest dokładnie tym, który występuje na przykład w jabłkach, których skuteczność w obniżaniu poziomu cholesterolu jest dobrze znana.
 • Jest jeszcze inny aspekt, o którym należy pamiętać: Nie wszystkie produkty zawierające owies mogą pomóc Ci obniżyć poziom cholesterolu.

Przykład? Ciasteczka owsiane, które zamiast Ci w tym pomagać, w rzeczywistości mogą pogorszyć stan Twojego zdrowia, ponieważ zawierają one spore ilości cukrów i tłuszczów nasyconych. Unikaj ich! Zdecydowanie lepiej jest jeść naturalne płatki owsiane.

Sposoby na jedzenie płatków owsianych w celu obniżenia poziomu cholesterolu

1. Płatki owsiane z jabłkiem zielonym oraz cynamonem

Płatki owsiane jabłko i cynamon

Składniki

 • 100 gramów płatków owsianych błyskawicznych
 • Jedno zielone jabłko
 • Jedna szklanka wody (200 ml)
 • Odrobina cynamonu w proszku

Sposób przygotowania

 • Zacznij od umycia i pokrojenia jabłka na małe kawałki. Nie ma potrzeby obierania go, ponieważ to właśnie skórka zawiera największą część korzystnych właściwości tego owocu, które przyczyniają się do zmniejszenia poziomu cholesterolu.
 • Teraz zagotuj szklankę wody, wsyp do niej płatki owsiane i gotuj aż do miękkości. Jest to bardzo łatwy etap całego przepisu.
 • Po około 10 minutach możesz dodać kawałki jabłka, pozwalając im gotować się przez kolejne 20 minut. Kiedy widzisz, że jabłko stało się już bardzo miękkie, możesz zdjąć całość z ognia.
 • Następny krok? Przelej tę mieszaninę do blendera i miksuj do momentu uzyskania jednorodnej mieszaniny. Gdy będzie ona już gotowa do picia, posyp ją z wierzchu odrobiną sproszkowanego cynamonu. Jest to naprawdę świetny pomysł na śniadanie, który pozwoli Ci obniżyć poziom cholesterolu.

2. Płatki owsiane z gruszką

Płatki owsiane i gruszka

Składniki

 • Jedna gruszka
 • 100 gramów płatków owsianych błyskawicznych
 • Jedna szklanka wody (200 ml)
 • 20 gramów miodu

Sposób przygotowania

Jest to idealna propozycja na śniadanie lub, jeśli chcesz, także na obiad. Aby przygotować tę potrawę należy zacząć od zagotowania szklanki wody w naczyniu, tak aby później można było dodać do wody płatki owsiane celem ich ugotowania.

Kiedy już uzyskasz odpowiednio lepką konsystencję, dodaj do płatków łyżkę miodu, aby nadać im bogatszego smaku.

Następny umyj gruszkę i pokrój ją na małe kawałeczki (nie obieraj ze skórki). Gruszki są również idealnym produktem pozwalającym obniżyć poziom cholesterolu i po połączeniu z płatkami ich potencjalne korzyści staną się jeszcze większe.

Umieść płatki owsiane w swoim ulubionym naczyniu, a następnie dodaj do nich kawałki gruszki. To naprawdę pyszne danie, które jest zarówno pożywne, jak i bardzo zdrowe, stanowi więc optymalną propozycję na śniadanie. Po prostu wypróbuj ten przepis!

3. Płatki owsiane ze śliwkami

Płatki owsiane ze śliwkami

Składniki

 • 100 gramów płatków owsianych błyskawicznych
 • 2 śliwki
 • 3 orzechy włoskie
 • Jedna szklanka wody (200 ml)

Sposób przygotowania

 • Należy pamiętać o tym, że trzema najlepszymi owoce, które pomogą Ci obniżyć poziom cholesterolu są jabłka, gruszki i śliwki.
 • Jednak możesz wykorzystać także truskawki, jagody, kiwi i winogrona, które cechują się także bardzo korzystnymi właściwościami, warto więc wybrać dla siebie optymalną kombinację dowolnych z wymienionych owoców i dodać ją do przygotowywanych z rana płatków owsianych, co pozwoli Ci zarówno zjeść smaczne śniadanie, jak i obniżyć poziom cholesterolu.
 • W takim przypadku pierwszą rzeczą do zrobienia jest ugotowanie płatków owsianych w ramach swojej codziennej rutyny. Zagotuj więc wodę i dodaj płatki owsiane, następnie odczekaj, aż się ugotują. Gdy się będą one gotować, możesz w międzyczasie przygotować śliwki myjąc je, obierając i usuwając pestki.
 • Również rozgnieć orzechy, wybierz z łupin i odłóż na bok do późniejszego wykorzystania.
 • Gdy płatki owsiane będą już gotowe, przełóż je do swojej ulubionej miski, a następnie dodaj śliwki i orzechy. Takie śniadanie jest doskonałym sposobem pozwalającym obniżyć poziom cholesterolu. Ponadto, pomaga ono utrzymać szczupłą figurę i rozpocząć każdy dzień od zdrowego i smacznego posiłku.

Oprócz zalecanej dawki płatków owsianych nie zapomnij także zjeść pożywnego posiłku w ciągu dnia i wykonać choć odrobiny ćwiczeń fizycznych. Tak jak już zalecaliśmy w naszych wcześniejszych artykułach, wystarczy każdego dnia poświęcić 30 minut na wieczorny spacer.

Jeśli zabierzesz na niego znajomego lub współmałżonka, to będzie on jeszcze bardziej przyjemny. Rozpocznij trochę skuteczniejsze dbanie o zdrowie jeszcze dzisiaj!