Prawidłowa temperatura ciała - co warto wiedzieć

Na temperaturę ciała może wpływać szereg czynników zewnętrznych. Należą do nich stres, uboga dieta, a nawet wiek lub nastrój.
Prawidłowa temperatura ciała - co warto wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2018

Temperatura naszego ciała jest bardzo wrażliwym parametrem. Dzieje się tak, ponieważ ulega oddziaływaniom lub zmienia się pod wpływem różnych warunków. Podczas pomiaru temperatury trzeba pamiętać, że prawidłowe wartości mogą być modyfikowane przez różne czynniki, takie jak:

  • Stres
  • Dieta
  • Wiek
  • Płeć
  • Pora dnia

Zazwyczaj zamartwiamy się, gdy mamy wysoką temperaturę. Należy jednak wiedzieć, że niska temperatura ciała jest równie niebezpieczna jak ta wynosząca 40°C. Dlatego też warto znać zakres optymalnych wartości temperatury ciała, uchroni nas to przed zagrożeniami oraz nieprawidłową diagnozą.

Może nie zdajesz sobie sprawy, ale istnieje wiele sposobów na sprawdzenie temperatury ciała, spośród których nie wszystkie są skuteczne. Zasadniczą sprawą jest, aby wziąć pod uwagę wszystkie powyższe czynniki. Jedynie wówczas można postawić precyzyjną diagnozę.

Prawidłowa temperatura ciała

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, temperatura ciała może być różna dla różnych osób. Określono jednak średnią prawidłową temperaturę ciała, która wynosi od 35 do 37,7°C. Odczyt temperatury może być różny w zależności od części ciała, dla której dokonano pomiaru oraz od pory dnia.

Niemowlę ma gorączkę, jeśli temperatura jego ciała wynosi od 38 do 39°C. Zależy to właśnie od sposobu pomiaru części ciała, dla której go dokonano oraz od pory dnia.

Jeśli temperatura ciała niemowlęcia wynosi ponad 38 i wzrasta, najlepiej natychmiast skontaktować się z pediatrą.

Schemat pomiaru temperatury

U dzieci sytuacja wygląda podobnie jak u dorosłych. Prawidłowa temperatura ciała wynosi pomiędzy 36 i 37°C, co również zależy od metody pomiaru. Może wystąpić 1-stopniowa różnica odczytu pomiędzy pomiarem temperatury pod pachą, a pomiarem w odbycie. Ważne jest, aby mieć to na uwadze i nie wszczynać niepotrzebnego alarmu.

Niska temperatura ciała

Obniżona temperatura ciała zależy głównie od czynników zewnętrznych. Zdarzają się jednak nagłe spadki temperatury. Występuje wówczas hipotermia. Hipotermię stwierdza się, gdy temperatura ciała spada poniżej 35°C. Dlatego też wynik pomiaru wynoszący 36°C nie jest powodem do zmartwienia.

Gorączka

Gorączkę stwierdza się, gdy temperatura ciała przekracza 37,5°C. Jeżeli pomiaru dokonuje się w odbycie, termometr może wskazać od 37.7 – 38°C. Jeżeli gorączka jest wysoka i temperatura dojdzie do 39°C, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.

Wysoka gorączka może uszkodzić tkanki, wywołać delirium, a w ekstremalnych przypadkach może nawet dojść do ataku serca.

Kobieta z termometrem

Kiedy dokonywać pomiaru temperatury?

Otoczenie zewnętrzne bezpośrednio wpływa na wynik wskazywany przez termometr. Mając to na uwadze, zalecamy pamiętać o następującym:

  • Pomiędzy godziną 6 rano a 18 wieczorem wynik pomiaru temperatury może różnić się nawet o 0,5 stopnia.
  • Zimą temperatura ciała jest lekko wyższa niż latem.
  • Kobiety mają zwykle wyższą temperaturę niż mężczyźni. Różnica może wynosić od 0,2 do 0,5 stopnia, w zależności od momentu w cyklu menstruacyjnym.
  • Stresujący dzień, uboga dieta lub silne nerwy mogą spowodować, że wynik pomiaru temperatury będzie wyższy o nawet 0,5 stopnia.
  • Czynnikiem wpływającym na temperaturę ciała jest również alkohol. Osoba spożywająca alkohol może mieć ją podwyższoną lub obniżoną.
  • Aktywność fizyczna lub ćwiczenia mogą powodować wzrost temperatury. Eksperci odradzają pomiar zaraz po ćwiczeniach.

Jaka jest najlepsza metoda pomiaru temperatury ciała?

Oto cztery metody pomiaru temperatury ciała:

  • Pod pachą
  • W odbycie
  • W uchu
  • W ustach

Najbardziej powszechnymi metodami są pomiar pod pachą i pomiar w ustach.

Mężczyzna patrzy na termometr temperatura

Metoda pomiaru pod pachą jest mniej precyzyjna, ponieważ mają na nią wpływ czynniki zewnętrzne i w mniejszym stopniu odzwierciedla wewnętrzną temperaturę ciała danej osoby.

Uważa się, że najbardziej precyzyjną metodą jest pomiar temperatury w odbycie. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać, że temperatura tej części ciała bardzo się zmienia w powiązaniu z rzeczywistą temperaturą ciała. Może okazać się, że odczyt jest wysoki, nawet jeśli temperatura ciała spada.

Metoda w ustach jest najprostsza i najczęściej stosowana. Mierzy ona temperaturę tętnicy językowej, dlatego też wyniki są bardziej precyzyjne. Istotną rzeczą podczas pomiaru temperatury w ustach jest, aby były one przez cały czas zamknięte. Trzymaj termometr w buzi przez 3-4 minuty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.