Choroba zwyrodnieniowa stawów - zapobiegaj jej od 35 roku życia

Chociaż najczęściej dotyczy to wieku zaawansowanego, jeśli nie zajmiemy się stawami, możliwe jest, że choroba zwyrodnieniowa stawów pojawi się nawet przed 35 rokiem życia. A zatem musimy podjąć środki, aby tego uniknąć.
Choroba zwyrodnieniowa stawów - zapobiegaj jej od 35 roku życia

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Choroba zwyrodnieniowa stawów to słowo powszechnie związane z wyniszczeniem fizycznym. Zwykle zakładamy, że jest to stan spotykany osób starszych w wyniku upływu czasu.

Czy wiesz jednak, że choroba zwyrodnieniowa stawów jest zaburzeniem związanym ze zużyciem stawów, i że istnieje kilka przyczyn, które prowadzą do jej pojawienia się już nawet przed 35 rokiem życia?

W tym artykule opowiemy trochę więcej na temat. Jeśli Twoja wiedza o tej chorobie się pogłębi, będziesz w stanie zachować czujność na pewne czynniki i wykryć ją na czas.

Ponadto podobnie jak większość chorób, można jej zapobiec, biorąc pod uwagę proste zalecenia, które przedstawimy poniżej.

Co to jest choroba zwyrodnieniowa stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów lub osteoartroza, według International Osteoarthritis Foundation (OAFI), „jest chorobą zwyrodnieniową, która dotyka zarówno chrząstkę, jak i kość i tkanki miękkie stawu”.

Nie jest to jedynie uszkodzenie jednej części ciała, ale zwyrodnienie obejmuje zestaw współzależnych części, o które musimy szczególnie dbać: kości, chrząstki i tkanki miękkie.

Cel działania chrząstki stawowej jest prosty: ułożyć kości między sobą w taki sposób, aby umożliwić ruch. Jednak zużyta chrząstka stawowa odsłania powierzchnię kości, która pocierając o inne kości powoduje silny ból.

  • Choroba ta ma tendencję do uszkadzania najczęściej używanych stawów, takich jak dłonie i kręgosłup, oraz tych, które podtrzymują ciężar ciała, czyli biodra i kolana.
  • Najczęstsze grupy ryzyka to osoby starsze, sportowcy i osoby wykonujące ciężkie prace wymagające dużego obciążenia lub napięcia w stawach.

Jakie objawy daje choroba zwyrodnieniowa stawów?

Do najczęstszych objawów choroby zwyrodnieniowej stawów należą:

  • Ból stawów i sztywność
  • Wyraźny obrzęk na poziomie stawu
  • Dźwięk pękania lub skrzypienia towarzyszący ruchom stawu
  • Zmniejszenie funkcji stawów

Jakie są jej przyczyny?

Chociaż prawdą jest, że istnieje wiele powodów pojawienia się tego schorzenia, wśród najczęściej występujących można wymienić:

  • Siedzący tryb życia
  • Nadmiar aktywności fizycznej
  • Mechaniczne zmiany ciała
  • Urazy i mikrourazy
  • Osłabienie chrząstki stawowej jako wynik ubogiej lub niewłaściwej diety.
Otyły mężczyzna przed telewizorem.

Choroba zwyrodnieniowa stawów ma również pewne podłoże genetyczne, jednak najczęstsze przyczyny są zwykle związane ze stylem życia. Otyłość jest głównym powodem, dlatego konieczne jest dbanie o prawidłowe odżywianie już od najmłodszych lat.

Jest duże prawdopodobieństwo, że otyłe dzieci zapadną na osteoartrozę w pewnym momencie swojego życia.

Z drugiej strony, chociaż może się to wydawać nielogiczne, ćwiczenia fizyczne mogą również powodować zwyrodnienie kości i stawów. Oczywiście tylko wtedy, gdy ktoś uprawia sport bardzo intensywnie i jeśli odbywa się to w nadmiarze.

Sportowcy, tacy jak bokserzy, piłkarze lub atleci uprawiający podnoszenie ciężarów, z czasem mają tendencję do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – diagnoza

Rozpoznanie choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle odbywa się podczas wizyty u specjalisty (reumatologa, fizjoterapeuty lub ortopedy). Wykrycie choroby zwyrodnieniowej stawów zwykle następuje po rozpoznaniu wcześniej opisanych objawów i w wyniku badania fizykalnego.

Ponadto specjalista stosuje badania, takie jak zdjęcia rentgenowskie i inne, w celu oceny stanu zaawansowania choroby i wykluczenia innych schorzeń stawów.

Po ustaleniu stopnia powikłania choroby, należy wskazać odpowiednie leczenie z uwzględnieniem cech fizjologicznych pacjenta. W najcięższych przypadkach również interwencja chirurgiczna może okazać się konieczna, aby złagodzić objawy.

6 porad do wprowadzenia od 35 roku życia, aby nie rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa stawów

Podobnie jak w przypadku wielu innych chorób, również chorobie zwyrodnieniowej stawów można zapobiegać. Na szczęście nie jest ona ściśle uwarunkowana czynnikami genetycznymi, chociaż w niektórych przypadkach mogą one mieć wpływ. Jednak to nawyki w naszym życiu mają największy wpływ na pojawienie się tej choroby.

Dobra wiadomość jest taka, że można jej zapobiegać w stosunkowo prosty sposób. Oto 6 czynników, które trzeba uwzględnić.

1. Zdobądź informację o chorobie zwyrodnieniowej stawów

Nie jest to zalecenie tylko dla tych, którzy cierpią z jej powodu. Taka wiedza może się bardzo przydać każdemu, bez wyjątku. Jednak szczególnie powinny o tym pomyśleć osoby, które znajdują się w grupach największego ryzyka: kobiety, sportowcy i ludzie cierpiący na otyłość.

Wiedząc wszystko, co jest związane z chorobą, możesz podjąć niezbędne środki ostrożności, aby uniknąć urazów i zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia w przyszłości.

Ponadto, jeśli choroba zwyrodnieniowa stawów zostanie zdiagnozowana u jednego z Twoich krewnych, ta wiedza przyda Ci się, by zmierzyć się z chorobą.

2. Wykonuj umiarkowaną aktywność fizyczną

Aktywność fizyczna pozwala na wzmocnienie mięśni i stawów. W przypadku bycia sportowcem bardzo ważne jest prowadzenie aktywności fizycznej pod nadzorem trenera i regularne konsultacje u lekarza, aby mógł sprawdzić stan stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów a aktywność fizyczna

Jeśli dopiero zaczynasz swoje treningi lub ćwiczenia fizyczne, bardzo ważne jest, aby robić to pod nadzorem profesjonalisty. Ponadto musisz uzupełnić aktywność fizyczną o informacje na temat prawidłowego wykonywania ćwiczeń. Pomoże to lepiej opanować każdy ruch bez przeciążania mięśni, kości i ścięgien.

3. Utrzymuj zrównoważoną dietę, aby zapobiec otyłości

Utrata masy ciała u osób otyłych łagodzi przeciążenie stawów, a zatem spowalnia początek choroby zwyrodnieniowej stawów. Przestrzeganie zrównoważonej diety pozwoli osobom ze skłonnością do tycia utrzymać wagę odpowiednią dla ich wieku i wzrostu.

Utrzymuj dietę bogatą w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Zmniejsz spożycie tłuszczów nasyconych, węglowodanów i cukrów. Nie tylko pomoże Ci to uniknąć choroby zwyrodnieniowej stawów, ale także chorób układu krążenia.

4. Utrzymuj dietę bogatą w suplementy, które odżywiają chrząstkę stawową

Spożywanie suplementów, takich jak hydrolizowany kolagen, siarczan chondroityny, glukozamina i kwas hialuronowy, jest idealne do odżywiania chrząstki stawowej. Zalecana jest dieta bogata w te suplementy lub ich spożywanie w postaci kapsułek.

Niektóre elementy, takie jak glukozamina, są już wytwarzane przez nasz organizm i znajdują się wokół stawów. Jednak wraz z wiekiem jej poziom w organizmie spada, a staw osłabia się. Z tego powodu ważne jest częste jej spożywanie.

5. Unikaj ciężkich ładunków i powtarzających się ruchów stawów

Poddawanie stawów dużemu wysiłkowi z czasem je osłabi. W przypadku konieczności podnoszenia ciężkich ładunków należy to robić ostrożnie i możliwie rzadko.

Podobnie wykonywanie powtarzających się ruchów stawów może je zniszczyć, co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów.

Podnoszenie ciężkich rzeczy
  • Jeśli masz kontuzję i wykonujesz wymagające czynności lub prace, rób częste przerwy.
  • Chroń również stawy za pomocą akcesoriów, takich jak ochraniacze na łokcie i nakolanniki, aby uniknąć komplikacji.

6. Noś odpowiednie obuwie

Najbardziej wskazane, aby zapobiegać chorobie, są buty, które zapewniają stabilność i prawidłową amortyzację podczas chodzenia. Nie jest natomiast zalecane nadmierne używanie wysokich obcasów.

Podczas gdy na specjalne okazje możesz wkładać buty na obcasie, wskazane jest, aby nie używać ich codziennie. Wysokie obcasy powodują niestabilność Twojego ciała przy każdym kroku.

Tym samym ryzyko upadku rośnie, a ponadto but nie amortyzuje prawidłowo zderzenia między podłogą a stopą. Dlatego może to zwiększyć ryzyko kontuzji.

Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, jeśli chcesz zmniejszyć prawdopodobieństwo, że wystąpi u Ciebie choroba zwyrodnieniowa stawów. Nie przeciążaj stawów i dbaj o nie. Jeśli odczuwasz ból w kolanach, biodrach lub rękach, pamiętaj, aby jak najszybciej udać się do lekarza, który sprawdzi, co się dzieje. Nie czekaj, aż będzie za późno.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.