Bolesny stosunek seksualny - 11 przyczyn

Większość kobiet aktywnych seksualnie doświadcza pewnego dyskomfortu podczas zbliżenia. Może on być spowodowany przypadłościami na tle ginekologicznym, fizycznym, emocjonalnym oraz psychologicznym.
Bolesny stosunek seksualny - 11 przyczyn
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2023

Bolesny stosunek seksualny jest dość powszechny, może on powodować problemy z osiągnięciem satysfakcji. Według badań przeprowadzonych przez Amerykański Kongres Położników i Ginekologów, 3 na 4 kobiety przeżyły bolesny stosunek.

Ten ból lub dyskomfort zwykle pojawia się w okolicach sromu lub innych miejscach otaczających wejście do pochwy. Ból zwykle rozchodzi się aż do lędźwi, okolic miednicy, a nawet macicy i pęcherza moczowego.

Bolesny stosunek przyczynia się to do spadku jakości zbliżenia oraz do emocjonalnych reakcji. Istnieje wiele powodów tego problemu, które zwykle mają związek z różnymi ginekologicznymi przypadłościami oraz obniżonym libido.

W dzisiejszym artykule zamierzamy podzielić się 11 najbardziej powszechnymi przyczynami dyskomfortu lub bólu doświadczanego podczas stosunku seksualnego.

1. Problemy skórne a bolesny stosunek

Kobieta zakrywa miejsce intymne

Bolesny stosunek często powodowany jest pojawianiem się maleńkich wrzodów na delikatnej skórze w okolicach waginy.

Inną przyczyną może być zapalenie skóry oraz reakcje alergiczne spowodowane zaburzeniem pH we florze bakteryjnej pochwy.

Powinnaś być ostrożna jeśli chodzi o stosowanie perfumowanych mydeł i środków nawilżających, jako że to właśnie one mogą być przyczyną problemów.

2. Rozdarcie pochwy

Kobiety mogą również cierpieć na wewnętrzne rozdarcia skóry podczas uprawiania seksu. Mogą one być  przyczyną bólu oraz źródłem trudności w utrzymaniu relacji seksualnych.

Rozdarcia te zwykle spowodowane są użyciem zbytniej siły podczas penetracji.

Jeżeli bolesny stosunek nie przechodzi oraz przyczynia się do nowych symptomów, odwiedź jak najszybciej swojego ginekologa.

3.  Suchość waginy

Smutna kobieta

Suchość pochwy może pojawić się w każdym wieku. Występuje jednak częściej w okresie perimenopauzy lub samej menopauzy.

Ta dolegliwość pojawia się w wyniku obniżenia poziomu estrogenu. Zaburzenia równowagi tego hormonu wpływa na nawilżenie pochwy. W konsekwencji może spowodować to podrażnienia oraz uczucie pieczenia podczas stosunku.

W takim wypadku najlepiej zaopatrzyć się w środki nawilżające sprzedawane w aptekach. Możesz również zastosować różnego rodzaju remedia domowe, aby kontrolować zaburzenia hormonalne.

4. Zapalenie pochwy

Bolesny stosunek może być wywołany również zapaleniem pochwy. Ono natomiast pojawia się zwykle w wyniku infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Kobiety z tą dolegliwością nie tylko doświadczają dyskomfortu w czasie zbliżenia, ale również stałego uczucia pieczenia oraz dziwnej wydzieliny z pochwy.

5. Pochwica

Pochwica to przypadłość, która charakteryzuje się mimowolnym zaciskaniem ścianek waginy, co sprawia, że penetracja staje się bardzo trudna.

To jeden z największych powodów bólu po odbytym stosunku. Ten stan jest czasem oznaką występowania blizn lub guzów wewnątrz waginy.

Pochwica leczona jest zwykle regularnymi ćwiczeniami kegla.

6. Nacięcie krocza

Nacięcie pochwy podczas porodu może również powodować bolesny stosunek, nawet kilka miesięcy po przebytym porodzie. Aby zadbać o ten problem, lekarze zalecają terapię fizyczną, leki, a w niektórych przypadkach, operację.

7. Alergia na lateksowe prezerwatywy

kondom

Niewielka ilość kobiet posiada reakcje alergiczne na materiały, z których wykonane są prezerwatywy. Dyskomfort powodowany przez te reakcje pojawia się już na samym początku zbliżenia i często uniemożliwia kobiecie cieszeniem się w pełni seksem.

8. Problemy emocjonalne

Zdrowie emocjonalne odgrywa znaczącą rolę w odczuwaniu przyjemności płynącej z seksu. Uczucia takie jak strach, wstyd, poczucie winy czy stres uniemożliwiają kobietom całkowite odprężenie, które jest niezbędne do odczuwania podniecenia.

W konsekwencji obniża to libido, co może powodować bolesny stosunek seksualny.

9. Problemy w związku

Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, problemy w związku mogą wpływać na seksualne pobudzenie. Brak komunikacji, trudności podczas zbliżenia, czy zdrada, to wszystko może mieć negatywne skutki na relacje seksualne.

10. Niektóre leki

Jednym ze skutków ubocznych zażywania środków antykoncepcyjnych jest obniżone libido. Co więcej, do takiego stanu mogą również doprowadzić tabletki przeciwbólowe i antybiotyki, które ponadto wpływają na naturalne nawilżenie waginy.

11. Zapalenie pęcherza

pacjentka u ginekologa

Zapalenie pęcherza moczowego spowodowanego infekcją bakteryjną, może być również przyczyną dyskomfortu podczas stosunku. Ciągła potrzeba oddawania moczu oraz pieczenie w pochwie powoduje ból oraz mniejsze zainteresowanie seksem.

Jako kobiety, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dolegliwości tego typu i zapobiegać im zawczasu, zanim wpłyną one na nasze pożycie. Aby upewnić się jakie jest podłoże problemu, najlepiej udać się do ginekologa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.