Wagina - 7 rzeczy, których nie powinnaś z nią robić

Korzystanie z wazeliny i innych środków jako lubrykantu jest dość powszechne, a w rzeczywistości bardzo niezdrowe i niebezpieczne dla waginy.
Wagina - 7 rzeczy, których nie powinnaś z nią robić
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 26 września, 2022

Wagina jest organem bardzo wrażliwym na zmiany środowiskowe. Jej pH jest również podatne na różne zaburzenia. Z pewnością znasz niektóre czynniki, które mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie tego rejonu.

Są to m.in. brak higieny, noszenie ciasnych ubrań czy seks bez zabezpieczeń. Jednakże wiele kobiet zbyt dużą wagę przykłada do wyglądu swoich genitaliów i popełnia błędy w ich pielęgnacji. Dlatego też chcemy podzielić się z Tobą kilkoma aspektami, których nigdy nie powinnaś robić. Wagina – zadbaj o nią w odpowiedni sposób.

Wagina a nawyki

Noszenie codziennie wkładek higienicznych

Wkładki zostały stworzone po to, by absorbować waginalne zmiany, których kobiety doświadczają na początku i pod koniec okresu. Korzystanie z tego produktu każdego dnia może negatywnie wpłynąć na zdrowie stref intymnych, ponieważ okolice pachwiny stają się wtedy cieplejsze i wilgotne.

W rezultacie rejon ten przekształci się w idealne miejsce do rozwoju bakterii. Powoduje to infekcje waginy i sprzyja rozwojowi upławy.

Jeśli używasz tych produktów regularnie, to proponujemy ograniczenie częstotliwości lub częstsze zmienianie wkładek higienicznych. Najlepiej, żebyś wymieniała je co 4 godziny.

Próba pozbywania się naturalnego zapachu waginy

Nogi w wannie

Wagina ma charakterystyczny zapach i to jest całkowicie normalne. Być może zapach ten sprawia, że czujesz się niekomfortowo, bo myślisz, iż jest nieprzyjemny. Jednak spróbuj zweryfikować to założenie i może spytaj o to swojego partnera?

Wagina jest gorącym i wilgotnym organem. Oznacza to, że się poci, co w rezultacie daje zapach, który jest całkowicie zdrowy.

Powinnaś się martwić tylko kiedy:

  • Zapach jest silniejszy niż zwykle
  • Zapachowi towarzyszy swędzenie
  • Zaczynasz doświadczać upławy

Używanie wazeliny jako lubrykanty

Wazelina i inne produkty, które zawierają ropę naftową, mogą powodować infekcje waginy, jeśli używane są jako lubrykant. Jeśli chcesz użyć czegoś jak lubrykantu, korzystaj z wysokiej jakości profesjonalnych olejków z neutralnym pH.

Również inne produkty, które często masz pod ręką, np. masła czy oleje do gotowania, są szkodliwe dla Twojej waginy.

Co więcej, nigdy nie wkładaj do środka ciał obcych, pożywienia czy jakichkolwiek urządzeń, które nie są przeznaczone do penetracji waginy.

Używanie irygatorów

wagina z infekcją przykryta ręcznikiem

Rozumiemy, że chcesz utrzymać całe ciało czyste i pachnące. Jednakże musisz pamiętać, że nadmierne mycie waginy nie jest dobre dla jej zdrowia.  Niektóre kobiety wykorzystują specjalne irygatory, aby czyścić strefy intymne. Jest to jednak zupełnie niepotrzebne.

Co więcej, nawyk ten może być niebezpieczny, ponieważ zaburza równowagę zdrowych bakterii, znajdujących się w waginie. Niektórzy ginekolodzy uważają, że irygatory mogą powodować zapalenie narządów miednicy mniejszej czy bakteryjne zapalenie pochwy.

Najlepsze, co możesz zrobić dla waginy, to mycie jej wodą i mydłem z neutralnych pH, kiedy bierzesz kąpiel. Dodatkowo wycieraj swoje strefy intymne czystym ręcznikiem, ale nie rób tego zbyt ostro.

Korzystanie z jedzenia podczas seksu

Rozważenie rozmowy z partnerem odnośnie korzystania z  prezerwatyw ze względu na obopólne zdrowie waszych okolic intymnych nie jest niczym nowym. Jednakże niektórzy ludzie lubią urozmaicać życie seksualne w różny, czasem bardzo kreatywny sposób.

My ze swojej strony nie zalecamy używania syropu czekoladowego, bitej śmietany i innych podobnych produktów. Mają one w swoim składzie m.in. cukier, który może zmienić bakteryjne i grzybiczne proporcje w waginie. Co więcej, produkty z cukrem powodują infekcje i podrażniają srom.

Jeśli chcesz urozmaicić swoje życie seksualne, używając produktów smakowych, szukaj przedmiotów, które są do seksu przeznaczone.

Nieprawidłowe wycieranie po skorzystaniu z toalety

Sedes i papier toaletowy

Bardzo ważne jest dokładne wysuszenie okolic intymnych po oddaniu moczu. Zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do wielu infekcji.

Ponieważ odbyt jest bardzo blisko waginy, przenoszenie bakterii między oboma miejscami jest bardzo możliwe. Jak wymieszają się w okolicach waginy, to z dużym prawdopodobieństwem może to wywołać różne infekcje.

Aby prawidłowo wysuszyć okolice intymne, należy rozpocząć od waginy i następnie kontynuować w kierunku odbytu. Innymi słowy, rób to od przodu do tyłu.

Pamiętaj: dbaj o zdrowie waginy

Skóra sromu jest najcieńszą i najbardziej wrażliwą skórą na ciele. Kwestie, które wydają się dla nas nieszkodliwe, mogą spowodować zapalenia, podrażnienia oraz infekcje. Niektórych nawyków nauczyliśmy się już w dzieciństwie i powtarzamy je przez całe życie. Jednakże wagina nie zawsze dobrze na nie reaguje i musimy pamiętać, czego nie należy robić.

Przestrzegając wyżej wymienionych rad, unikniesz zaburzeń środowiska okolic intymnych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alemán Mondeja, Linet Diana, Caridad Almanza Martínez, and Octavio Fernández Limia. “Diagnóstico y prevalencia de infecciones vaginales.” Revista Cubana de Obstetricia y Ginecología 36.2 (2010): 62-103.
  • Chávez, Natividad, et al. “Duchas vaginales y otros riesgos de vaginosis bacteriana.” Revista peruana de medicina experimental y salud pública 26.3 (2009): 299-306.
  • González, Carolina, et al. “Flora vaginal en pacientes que asisten a consulta ginecológica.” Revista de la Sociedad Venezolana de Microbiología 26.1 (2006): 19-26.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.