Menopauza - 9 sposobów na złagodzenie jej objawów

Objawy menopauzy można łagodzić stosując zdrową dietę i włączając do niej produkty, dzięki którym przebycie menopauzy nie będzie tak problematyczne.
Menopauza - 9 sposobów na złagodzenie jej objawów

Ostatnia aktualizacja: 13 czerwca, 2017

Menopauza to bardzo ważny okres w życiu kobiety. Zmiany zachodzące w jej organizmie mogą się objawiać takimi symptomami, jak:

 • Napady gorąca
 • Nadmierne pocenie się
 • Suchość
 • Przybieranie na wadze
Każda kobieta przechodzi ten czas w inny sposób i wspomniane objawy mogą u nich przybrać różne nasilenie. Zobacz, jakimi produktami możesz wzmocnić swój organizm, aby menopauza nie wpływała zbytnio na jakość twojego życia.

1. Menopauza – Naturalne soki

soki owocowe

Zdrowa dieta jest podstawą dobrego zdrowia, również podczas menopauzy. Świeżo wyciskane soki z owoców i warzyw to doskonałe dopełnienie pełnowartościowej i zbilansowanej diety.

Soki dostarczają mnóstwa witamin i minerałów oraz błonnika, dzięki któremu usprawniamy procesy trawienia pokarmów i wydalania zbędnych produktów przemiany materii.

Dzięki temu zapobiegasz nagromadzeniu w organizmie toksyn, które mogą nasilić objawy menopauzy.

2. Nasiona chia

Jeśli namoczysz nasiona chia przez noc, zobaczysz, że woda, w której się moczyły zamienia się w galaretkę. Dzieje się tak ponieważ nasiona te zawierają klej roślinny – substancję pomagającą dokładnie oczyścić jelita.

Spożywając codziennie nasiona chia, zmniejszasz objętość jamy brzusznej, a tym samym ilość centymetrów w pasie. Jest to szybkie i łatwe rozwiązanie na nagromadzone gazy lub na zaparcia.

Nasiona chia świetnie komponują się z koktajlami mlecznymi i owocowymi, sokami czy domowym chlebem. Jest to doskonały sposób na wkomponowanie nasion w dietę w taki sposób, ze nawet nie zauważysz, że je spożywasz.

3. Czosnek

czosnek

Jeśli chcesz poprawić swój ogólny stan zdrowia i złagodzić objawy menopauzy, jedz regularnie czosnek. Czosnek ma właściwości lecznicze, dzięki którym oczyszcza on organizm i poprawia krążenie  krwi.

Możesz jeść czosnek w formie surowej, z chlebem lub jako dodatek do domowego soku warzywnego.

Jeśli nie lubisz smaku lub zapachu czosnku, możesz sięgnąć po specjalne suplementy diety w postaci kapsułek.

4. Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe są bardzo pomocne kiedy zaczyna się menopauza. Istnieją ku temu dwa główne powody:

 • Rośliny strączkowe zawierają dużą ilość białka roślinnego i błonnika, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu trawiennego i pomagają zapobiegać tyciu.
 • Wysoki poziom fitoestrogenu, czyli roślinnego estrogenu, zawartego w roślinach strączkowych pomaga w regulacji zaburzeń gospodarki hormonalnej, którymi charakteryzuje się menopauza.

5. Żeń-szeń

Żeń -szeń to roślina lecznicza, która pomaga leczyć depresję i ogólny spadek nastroju, który często pojawia się u kobiet, u których zaczęła się menopauza.

Należy jednak pamiętać, że nie należy stosować żeń-szenia w przypadku zaburzeń lękowych lub nadciśnienia ponieważ roślina ta ma właściwości pobudzające.

Spróbuj zażywać żeń-szeń przez 10 dni z rzędu, a następnie przerwać kurację na resztę miesiąca. Zobaczysz znaczną poprawę nastroju już po pierwszych kilku dniach.

Możesz przyjmować suplementy z żeń-szeniem lub sięgnąć po napary z tej rośliny.

6. Pieprzyca peruwiańska

Pieprzyca peruwiańska to roślina bulwiasta pochodząca z Ameryki Południowej, która pomaga zachować równowagę hormonalną w czasie menopauzy.

Warto również wspomnieć, że pieprzyca ma bardzo korzystny wpływ na stan skóry i włosów oraz że jest uważana za afrodyzjak zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

7. Drożdże piwowarskie

Drożdże piwowarskie to dobrze znany suplement diety, stosowany przez osoby chcące wzmocnić skórę, paznokcie i włosy.

Dzięki wysokiej zawartości witamin i minerałów, drożdże łagodzą objawy menopauzy dodając energii oraz wpływając korzystnie na układ nerwowy.

8. Olejek z szałwii

szałwia olejek

Olejki eteryczne bardzo skutecznie pomagają odzyskać równowagę ciała i umysłu. Kobietom przechodzącym menopauzę zaleca się stosowanie olejku z szałwii.

Olejek z szałwii poprawia nastrój, zmniejsza drażliwość, pomaga pozbyć się zatrzymanych płynów w organizmie oraz łagodzi objawy nadciśnienia.

Zażywaj codziennie dwie krople olejku z szałwii przez dwa tygodnie lub wcieraj jego niewielka ilość w skronie i nadgarstki.

9. Menopauza a terapia kwiatowa Bacha

Terapia kwiatowa Bacha bazuje na esencjach kwiatowych, które pomagają łagodzić zaburzenia emocjonalne.

W przypadku menopauzy najlepiej sprawdzą się:

 • Orzech włoski i wiciokrzew (pomaga przystosować się do zmian)
 • Dzika róża (daje energię i witalność)
 • Gencjana (pomaga leczyć depresję)

Terapeuta specjalizujący się we właściwościach różnorodnych esencji pomoże ci wybrać połączenie produktów, które pomoże złagodzić występujące u ciebie objawy menopauzy.

Wypróbuj te naturalne sposoby już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Canto de Cetina, T. E., y Polanco-Reyes, L. (1996). Climaterio y menopausia. Las consecuencias biológicas y clínicas del fallo ovárico. México: Universidad Autónoma de Yucatán.

 • Chedraui, P.; Pérez-López, F. R.; Mendoza, M.; Morales, B.; Martínez, M. A.; Salinas, A. M., and Hidalgo, L. (2010). “Severe menopausal symptoms in middle-aged women are associated to female and male factors”, Arch Gynecol Obstet, 281 (5): 879-885.

 • Pérez-López, F. R.; Chedraui, P.; Haya, J., and Cuadros, J. L. (2009). “Effects of the Mediterranean diet on longevity and age-related morbid conditions”, Maturitas, 64 (2): 67-79.


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.