Seksistowskie zachowania, których nie powinnaś tolerować podczas seksu

Bo do seksu, jak do tanga, potrzeba dwojga. Jego celem jest, aby obie strony czuły się usatysfakcjonowane. Jednak seksistowskie zachowania mogą stanowić poważny problem podczas seksu.
Seksistowskie zachowania, których nie powinnaś tolerować podczas seksu
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Virginia Martínez

Ostatnia aktualizacja: 14 marca, 2023

Seksistowskie zachowania mogą się zdarzyć w wielu miejscach. Możesz je zobaczyć w pracy, w szkole, na ulicy i w innych miejscach. Niestety sypialnia nie jest wyjątkiem. Mężczyzna o cechach seksisty pokaże tę osobowość we wszystkich aspektach swojego życia, w tym także podczas seksu.

Bo do seksu, jak do tanga, potrzeba dwojga. Jego celem jest, aby obie strony czuły się usatysfakcjonowane. Jednak seksistowskie zachowania mogą stanowić poważny problem podczas seksu.

Seksistowskie zachowania – co to takiego?

Według definicji zaprezentowanej w słowniku Merriama-Webstera (oryg. Webster’s Dictionary) seksistowskie zachowania składają się z dwóch elementów. Są to:

  • Uprzedzenia lub dyskryminacja ze względu na płeć, zwłaszcza dyskryminacja kobiet.
  • Zachowania, warunki lub postawy sprzyjające utrwalaniu stereotypów ról społecznych opartych na płci.

Według obu definicji jest to sposób myślenia, działania i zachowania oparty na przekonaniu, że mężczyzna jest lepszy od kobiety i zawsze powinien być od niej ważniejszy.

Typ macho

Tak więc seksistowskie zachowania nie pojawią się tylko w jednej części życia. W rzeczywistości widzimy je w pracy, w rodzinie, społeczeństwie, sztuce, a nawet w ustawodawstwie. Czasami są one tak subtelne, że możemy ich nawet nie zauważyć.

Dlatego właśnie sfera seksu nie jest tutaj wyjątkiem. Jeśli mężczyzna jest seksistą, będzie taki również w związkach intymnych. Oznacza to, że nawet podczas seksu będzie okazywał seksistowskie zachowania.

Jednak tak jak nie powinnyśmy tolerować tego nigdzie indziej, ta samo nie powinnyśmy dopuszczać do tego sytuacji podczas seksu. Jak możemy zidentyfikować seksistowskie zachowania? Jakie najbardziej typowe wzorce tego typu postawy podczas seksu, których nie powinniśmy w żaden sposób akceptować?

Niektóre seksistowskie zachowania podczas seksu

Oto kilka najbardziej typowych przekładów zachowań seksistowskich podczas seksu:

Przekonanie, że „nie” oznacza w rzeczywistości „tak”

Zacznijmy od najbardziej podstawowej kwestii. Otóż jest nią myślenie, że „nie” tak naprawdę nie oznacza odmowy. Niektórzy mężczyźni uważają, że „nie” w rzeczywistości oznacza „tak”. Innymi słowy, jeśli będą odpowiednio długo i natarczywie nalegać, w końcu kobieta im ulegnie.

To naprawdę jest niezwykle powszechne przekonanie, w które wielu mężczyzn nadal wierzy, nawet dzisiaj. Niektóre blogi mówią nawet wprost, że „kobiety takie są” i że lubią „utrudniać sprawę” wszędzie tam, gdzie w rzeczywistości „tego” chcą. W rzeczywistości można nawet zobaczyć takie sceny w filmach.

Przemoc to typowe seksistowskie zachowania

Cóż, nadszedł teraz najwyższy czas, aby wyjaśnić, że „nie” oznacza „nie” i nic więcej niż „nie”. Koniec dyskusji, kropka.

Seks to dzielenie się czasem i cieszenie się chwilami spędzanymi razem, na które jednak obie osoby muszą w pełni się zgodzić. Więc jeśli jedna z nich powie „nie”, seks nie powinien dojść do skutku. Seks nigdy nie powinien być wymuszany ani fizycznie, ani też psychicznie.

Nawet jeśli pojawiają się między Wami namiętne i gorące pocałunki, a także wydaje się, że rzeczy zmierzają w stronę sypialni, a potem, w ostatniej chwili, kiedy dochodzisz do wniosku, że tego nie chcesz, to nie musisz.

Nikt nie może cię zmusić i nie powinnaś czuć się zmuszana. Podobnie nikt nie ma prawa nazywać Cię pewnymi typowymi określeniami, jeśli nie uprawiasz z tym kimś seksu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Asertywność w związku – Jak ustalać granice i mówić ,,nie”?

“Nie używam prezerwatyw”

Innym z klasycznych seksistowskich zachowań jest odmowa noszenia prezerwatywy przez mężczyznę. Mógłby on nawet użyć klasycznego zwrotu „Jestem zdrowy”. Jeszcze lepiej, może powiedzieć: „Jeśli chcesz, sama możesz czegoś użyć”.

Ten typ postawy charakteryzującej macho pokazuje arogancję mężczyzny, który uważa, że za jakiekolwiek konsekwencje seksu (jak na przykład infekcje przenoszone drogą płciową) on sam nie odpowiada. Z drugiej strony uważa on, że to zadanie kobiety. Zatem każda konsekwencja wynikająca z seksu jest winą kobiety.

Cóż, to oczywiście nieprawda. Seks to aktywność, w której uczestniczą dwie osoby i dwie osoby są za wszystko odpowiedzialne. Żadna z nich nie jest bardziej odpowiedzialna niż druga. Dlatego własnie masz pełne prawo poprosić o stosowanie środków ochronnych. A druga osoba również wziąć na siebie odpowiedzialność.

Oczywiście nie musisz akceptować żadnego rodzaju relacji seksualnych bez odpowiedniej ochrony.

Seks oralny to zadanie dla kobiety

Oczywiście dla mężczyzny macho seks obraca się tylko wokół jego własnej przyjemności, a przyjemność kobiety jest czymś zupełnie nieistotnym. Z tego powodu seksistowski mężczyzna zwykle odmawia uprawiania seksu oralnego ze swoją partnerką, ale za to chce, aby ona robiła to jemu.

Tak więc tacy mężczyźni mają tendencję do „zapominania”, że kobiety również potrzebują stymulacji oraz że mają też swoje preferencje i potrzeby. Zapominają, że nie wszystko dotyczy męskiego stosunku płciowego lub męskiego orgazmu. W rzeczywistości wielu szowinistycznych mężczyzn uważa, kiedy osiągną oni orgazm, to sam seks się skończył.

Otóż nie. Seks to coś o wiele więcej. Seks obejmuje grę wstępną, która obejmuje całowanie, dotykanie, pieszczoty itp. Powinien być satysfakcjonujący dla Was obojga, a nie tylko dla jednej ze stron. Oboje powinniście się tym cieszyć.

Seks oralny jest także ważny dla kobiet, aby mogły cieszyć się orgazmem łechtaczkowym. Jednak seksistowscy mężczyźni uznają to za „stratę czasu” lub nawet za coś „poniżającego”.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Seks oralny – obalamy mity o jego wpływie na zdrowie!

Kilka słów tytułem podsumowania naszych dzisiejszych rozważań

Seksistowskie zachowania podczas seksu postrzegają kobiety jako cel dla męskiej przyjemności. Dla nich Twoje fantazje i pragnienia się nie liczą. Seks zaczyna się i kończy u mężczyzny, mając na celu jego satysfakcję.

Z drugiej strony musimy pamiętać, że niestety nie tylko jest to zakorzenione w mózgach niektórych mężczyzn, ale ma też poważne konsekwencje dla kobiet. Często same kobiety myślą, że jeśli się nie poddadzą woli partnera, nie zadowolą swojego mężczyzny.

Dlatego też musimy mieć świadomość, że ważne jest, aby kobiety były asertywne. Musimy też zrozumieć, że seks wymaga zaangażowania dwojga partnerów i musi być przyjemny dla obu stron.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.