Dieta cukrzycowa - co należy brać pod uwagę?

Dieta cukrzycowa jest ważnym elementem leczenia i powinna mieć na celu poprawę nawyków żywieniowych. Dowiedz się więcej na ten temat.
Dieta cukrzycowa - co należy brać pod uwagę?
Ariadna Álvarez Martínez

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Ariadna Álvarez Martínez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Odpowiednio dobrana dieta cukrzycowa jest kluczowym elementem leczenia osób z cukrzycą typu II. Każda osoba musi dostosować ilość spożywanych węglowodanów do swoich potrzeb. W dzisiejszym artykule powiemy Ci, co powinieneś wziąć pod uwagę, żeby dieta cukrzycowa przyniosła pożądane rezultaty.

Wraz z lekami i regularnymi ćwiczeniami fizycznymi, dieta dostosowana do potrzeb cukrzyków pomoże poprawić i znormalizować poziom glukozy we krwi.

Dieta cukrzucowa a węglowodany

W ostatnich latach zmieniły się zalecenia dotyczące ilości węglowodanów, które należy spożywać. Obecnie American Diabetes Association twierdzi, że nie ma dokładnej ilości węglowodanów zalecanej w leczeniu cukrzycy typu II.

Jednak logiczne jest myślenie, że ilość węglowodanów, które każda osoba powinna spożywać, zależy od jej cech osobistych, poziomu aktywności fizycznej, wszelkich innych chorób, które może mieć, i tak dalej.

Na przykład u osób regularnie ćwiczących należy zwiększyć ilość pokarmów takich jak chleb, ryż, makaron lub rośliny strączkowe. Z drugiej strony kwoty te należy zmniejszyć w przypadku osób prowadzących bardziej siedzący tryb życia.

Różne źródła węglowodanów.

Pamiętaj, że pokarmy bogate w węglowodany nie powinny być eliminowane z diety, jeśli masz cukrzycę typu II. Zamiast tego ważne jest, aby ustalić odpowiednią ilość do spożycia zgodnie z własnymi potrzebami.

Ponadto osoby przyjmujące insulinę lub leki doustne, które mogą powodować hipoglikemię, powinny zwracać szczególną uwagę na spożycie węglowodanów. Powinny spożywać podobne ilości węglowodanów w każdym posiłku w ciągu dnia.

Jeśli chodzi o węglowodany, istnieją dwie grupy, na które osoby z cukrzycą muszą zwrócić szczególną uwagę:

Cukry

  • Cukier stołowy.
  • Niektóre słodziki, takie jak fruktoza.
  • Owoce i soki owocowe.
  • Mleko i jogurt.
  • Słodycze i wypieki lub ciastka.
  • Słodzone napoje.
  • Czekolada.

Skrobie

Skrobie znajdują się w produktach mącznych, takich jak:

  • Ryż.
  • Makaron.
  • Ziemniaki.
  • Warzywa.
  • Chleb i ciastka.
  • Płatki.

Niezależnie od przypadku, pracownik służby zdrowia powinien być tym, który stworzy i spersonalizuje Twoją dietę na cukrzycę typu II. Dostosują dietę do Twoich osobistych potrzeb i indywidualnych cech.

Ogólne wytyczne dotyczące cukrzycy typu II

Przegląd opublikowany w International Journal of Health Sciences stwierdza, że pacjenci z cukrzycą typu II powinni rozumieć znaczenie diety, jeśli chodzi o leczenie choroby i lepszą jakość życia. Obserwując swoją dietę, pacjenci mogą również zmniejszyć ryzyko powikłań. Niektóre inne zalecenia to:

  • Jedz szeroką gamę zdrowej żywności. Jest to niezbędne, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość składników odżywczych. Dlatego powinieneś upewnić się, że w każdym posiłku uwzględniasz każdą grupę żywności.
  • Jedz świeże warzywa. Warzywa nieskrobiowe obejmują ciemnozielone i ciemnożółte warzywa, takie jak ogórek, szpinak, brokuły, sałata rzymska, kapusta, boćwina i papryka. Z kolei warzywa bogate w skrobię obejmują kukurydzę, fasolę lima, marchew i pochrzyn.
Owoce i warzywa.
  • Jedz świeże i całe owoce. Unikaj owoców w puszkach, syropów i soków. Według najnowszych badań picie słodkich płynów wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju stanów metabolicznych.
  • Jedz produkty pełnoziarniste. Upewnij się, że połowa zbóż, które spożywasz każdego dnia, to produkty pełnoziarniste bogate w błonnik. Błonnik w diecie pomaga zapobiegać zbyt szybkiemu wzrostowi poziomu cukru we krwi.
  • Nabiał. Pamiętaj, że mleko, jogurt i inne produkty mleczne zawierają naturalne cukry, nawet jeśli nie zawierają dodatku cukru. Należy o tym pamiętać podczas planowania posiłków, aby utrzymać pożądany poziom cukru we krwi. Ponadto niektóre beztłuszczowe produkty mleczne zawierają dużo cukru. Więc koniecznie przeczytaj etykietę.

Nie zapomnij o błonniku

Jeśli chodzi o radzenie sobie z cukrzycą, konieczne jest włączenie do diety dużej ilości błonnika. Substancja ta pomaga pobudzać uczucie sytości i opóźnia opróżnianie żołądka, co według badań opublikowanych przez Diabetology ma pozytywny wpływ na poziom glukozy we krwi. Ponadto ważne jest, aby regularnie dostarczać błonnik do swojej diety, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanów metabolicznych.

W leczeniu cukrzycy dieta to podstawa

Jak widać, odpowiednia dieta ma decydujące znaczenie w walce z cukrzycą typu II. Dlatego część twojego leczenia powinna obejmować skupienie się na diecie. Chociaż istnieją pewne ogólne wytyczne, które każdy powinien wziąć pod uwagę, zawsze najlepiej porozmawiać ze specjalistą. Dietetyk może pomóc w opracowaniu planu posiłków, który będzie najlepiej odpowiadał Twoim indywidualnym potrzebom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sami W, Ansari T, Butt NS, Hamid MRA. Effect of diet on type 2 diabetes mellitus: A review. Int J Health Sci (Qassim). 2017;11(2):65–71.
  • Scharf RJ., DeBoer MD., Sugar sweetened beverages and children’s health. Annu Rev Public Health, 2016. 37: 273-93.
  • Honsek C., Kabisch S., Kemper M., Gerbracht C., et al., Fibre supplementation for the prevention of type 2 diabetes and improvement of glucose metabolism: the randomised controlled optimal fibre trial. Diabetologia, 2018. 61 (6): 1295-1305.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.