Czy można poprawić nastrój poprzez dodanie błonnika do diety?

Czy można poprawić nastrój poprzez dodanie większej ilości błonnika do diety? Badania naukowe wykazują, że to możliwe. Dowiedz się więcej!
Czy można poprawić nastrój poprzez dodanie błonnika do diety?
Raquel Marín

Napisane i zweryfikowane przez neurobiolog Raquel Marín.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz, że możesz poprawić swój nastrój poprzez dodanie większej ilości błonnika do swojej diety? W rzeczywistości kilka badań naukowych pokazuje, że ilość błonnika, którą spożywasz regularnie, odgrywa znacznie większą rolę w dobrym samopoczuciu emocjonalnym, niż nam się wydawało. Może to pomóc poprawić nastrój w naturalny sposób.

Szacunki wskazują, że na świecie jest około 300 milionów ludzi dotkniętych depresją, więc wydaje się, że liczba ta rośnie. Ponadto wielu z nich nie przezwycięża tego i zasadniczo musi żyć z przewlekłą depresją.

Wiele czynników prowadzących do stanu depresyjnego jest często nieuniknionych – jednym z nich jest stres. Tak więc przewlekły stres znacznie zwiększa ryzyko depresji, a nawet upośledza aktywność intelektualną.

Kolejnym ważnym parametrem jest rodzaj stosowanej diety. Możesz nie być tego świadomy, ale nieodpowiedni może znacznie wpłynąć na twój nastrój.

Poprawić nastrój – dieta bogata w błonnik

Dieta bogata w tłuszcze, cukry i uboga w błonnik zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i jelit. Wpływa również na mózg.

Zbliżenie na kostki cukru.

Badania pokazują, że utrzymywanie niskokalorycznej diety spowalnia starzenie się mózgu oraz poprawia aktywność intelektualną i pamięć. Również właściwa dieta może złagodzić depresję i stany lękowe.

W rzeczywistości naukowcy przeprowadzili badanie, w którym przeanalizowali rodzaj diety 45 826 osób. Były różne kategorie, takie jak:

  • Programy odchudzające.
  • Diety niskotłuszczowe.
  • Diety selektywne lub inne bogate we wszelkiego rodzaju składniki odżywcze.

Doszli do wniosku, że spożywanie większej ilości pokarmów bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa, rośliny strączkowe, orzechy, zboża, jest niezbędne do złagodzenia objawów depresji. Te diety nie poprawiły jednak niepokoju.

Z jakiegoś powodu objawy poprawy były większe u kobiet niż u mężczyzn. Również ulga emocjonalna była większa, gdy ludzie przestrzegali diety bogatej w błonnik w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną, zwłaszcza na świeżym powietrzu.

Dieta śródziemnomorska a depresja

Jest to jedna z najbardziej zalecanych diet dla utrzymania optymalnego zdrowia intelektualnego i emocjonalnego. Polega na spożyciu wielu różnych warzyw, owoców, roślin strączkowych, zbóż i nasion, oliwy z oliwek, umiarkowanej konsumpcji ryb, chudego mięsa (zwłaszcza drobiu) oraz sfermentowanych produktów mlecznych, takich jak jogurt i ser.

Spożycie cukrów, tłuszczów nasyconych i czerwonego mięsa jest bardzo niskie lub nie występuje w tego rodzaju diecie. W rzeczywistości dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, przeciwutleniaczy, witamin, błonnika, mikroelementów i wolno przyswajalnych węglowodanów, które promują optymalny stan umysłu i nastroju.

Zdrowa żywność pomaga poprawić nastrój

Badanie naukowe przeprowadzone w 2013 roku potwierdziło korzyści płynące z diety śródziemnomorskiej w łagodzeniu depresji, nawet jeśli jest ciężka. W szczególności inne badania podkreślają znaczenie spożywania roślin strączkowych, warzyw i błękitnych ryb.

Zdrowie jelit wpływa na depresję

Mikrobiota jelitowa również wpływa na nastrój – jelito jest domem dla miliardów mikroorganizmów i istnieje około 1000 ich rodzajów.

Te mikroorganizmy (głównie bakterie) muszą pozostać zrównoważone, aby mózg mógł funkcjonować tak, jak powinien. Ryzyko zachorowania na choroby neurodegeneracyjne wzrasta, gdy mikroorganizmy ulegną zmianie.

Wiele badań pozostaje do zrobienia, chociaż niektóre badania wskazują, że mikroflora jelitowa również wpływa na depresję.

Na przykład badanie naukowe przeprowadzone w 2019 roku z udziałem 1054 uczestników zidentyfikowało co najmniej dwa rodzaje bakterii jelitowych (Coprococcus i Dialister), które miały niski poziom u osób z depresją w porównaniu z osobami bez depresji.

Szczęśliwa kobieta

Nie ma wątpliwości, że depresja jest kombinacją wielu różnych czynników genetycznych, środowiskowych i związanych ze stylem życia, których nie można uogólniać. Musisz jednak pamiętać, że rodzaj diety, której przestrzegasz, jest czynnikiem, który przemawia za lub przeciw Twojemu optymalnemu stanowi umysłu.

Wciąż są do przeprowadzenia badania na ten temat, ale wielu już uważa, że można poprawić nastrój poprzez spożywanie błonnika (w ramach zbilansowanej diety, takiej jak dieta śródziemnomorska). Może również poprawić szanse na wyzdrowienie osób z przewlekłą depresją.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Psaltopoulou T; Sergentanis T.N; Panagiotakos D.B; Sergentanis I.N; Kosti R; Scarmeas N (2013). Mediterranean diet, stroke, cognitive impairment, and depression: A meta-analysis (S/P). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23720230/
    • Valles Colomer M; Falony G; Darzi Y (2019). The neuroactive potential of the human gut microbiota in quality of life and depression (Bélgica). https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30718848/

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.