Owoce, które chronią i wzmacniają trzustkę

Czy wiesz, że istnieje kilka owoców, które mogą pielęgnować i wzmacniać twoją trzustkę? Opowiemy Ci o nich wszystko w tym artykule!
Owoce, które chronią i wzmacniają trzustkę

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego, 2022

Jak dbasz o trzustkę? Jak wiadomo, ten gruczoł jest niezbędny do przeprowadzenia naszego trawienia i produkcji insuliny. Zdrowa i zbilansowana dieta jest niezbędna, aby zadbać o trzustkę, i tu z pomocą mogą się przydać poniższe owoce.

W tym artykule przyjrzymy się niektórym z najlepszych owoców, które zadbają o trzustkę. Dowiedz się o nich wszystkiego tutaj!

Znaczenie trzustki dla naszego trawienia

Kobieta pokazująca trzustkę.

Trzustka, która znajduje się za żołądkiem, jest gruczołem, który pozwala nam syntetyzować pewne płyny, które ułatwiają nam trawienie pokarmu. Dzięki trzustce lepiej przechowujemy i wchłaniamy składniki odżywcze. I nie zapominając oczywiście, że nasz organizm również produkuje insulinę dzięki temu wspaniałemu gruczołowi. Ale jak dbasz o trzustkę?

Zwykle nawet nie zauważamy istnienia trzustki, o ile prowadzimy zdrowy tryb życia i stosujemy dietę na tyle zbilansowaną, aby nasz organizm mógł normalnie wykonywać swoje funkcje. Co się jednak dzieje, gdy nasze trawienie jest ciężkie, czujemy się wzdęci lub odczuwamy przeszywający ból w tym obszarze?

Oznacza to, że coś jest nie tak, a jak wiadomo choroby związane z trzustką są często złożone i niepokojące. Dlatego tak ważna jest konieczność dbania o siebie i utrzymania odpowiednich nawyków.

Oto kilka podstawowych wskazówek, jak dbać o trzustkę:

  • Unikaj spożywania czerwonego mięsa, kiełbasek, solonych mięs i gotowych posiłków, gdy tylko jest to możliwe.
  • Unikaj – lub przynajmniej ogranicz – spożywanie tłuszczów zwierzęcych, takich jak mleko. Z drugiej strony pamiętaj, że tłuszcze rybne są zdrowe.
  • Unikaj alkoholu i tytoniu.
  • Odstaw rafinowane mąki i rafinowane cukry, ponieważ ograniczają one prawidłowe funkcjonowanie trzustki.
  • Unikaj jedzenia zbyt dużo w tym samym posiłku, np. „zjedzenia dużego obiadu”. Zawsze lepiej jest jeść małe ilości kilka razy w ciągu dnia niż dużo za jednym posiedzeniem.
  • Z drugiej strony nie pomijaj posiłków, zwłaszcza śniadania.
  • Staraj się nie nadużywać leków, takich jak środki przeciwzapalne lub przeciwbólowe. Wątroba, nerki i trzustka nie przetwarzają ich dobrze, ponieważ są to substancje chemiczne.
  • Ćwicz, ciesz się życiem i odpowiednio zarządzaj stresem i lękiem.

Tymczasem wszystkie te owoce powinny być częścią zdrowej diety, aby zadbać o trzustkę.

Owoce, które zadbają o Twoją trzustkę

1. Pieczone jabłka z cynamonem

Manzanas

Jedną z rekomendacji, aby zadbać o trzustkę, jest spożywanie gotowanych lub pieczonych owoców. Jest to sposób na zmniejszenie cukrów obecnych w owocach, aby były lepiej trawione przez ten narząd.

Jeśli więc zwykle cierpisz na problemy trawienne związane z trzustką, dobrym pomysłem jest delektowanie się pieczonym jabłkiem z cynamonem. Ten owoc to skarbnica witamin, która w połączeniu z cynamonem daje nam świetne właściwości trawienne, przeciwzapalne i regeneracyjne.

Nie wahaj się i ciesz się tym pysznym i bardzo zdrowym deserem jako stałym elementem Twojej diety!

2. Gotowane gruszki z cynamonem

Gruszki
Gruszki mają wiele wspaniałych właściwości zdrowotnych.

Czy próbowałaś kiedyś gotowanych gruszek z cynamonem?

Są pyszne, a ich gotowanie również obniża ich indeks glikemiczny i są znacznie lepiej tolerowane przez naszą trzustkę.

Gruszka, podobnie jak jabłko, jest owocem leczniczym, który reguluje funkcje naszego organizmu, wspomaga trawienie i układ krążenia. Dodatkowo, jeśli dodasz szczyptę cynamonu, możesz jeszcze bardziej wzmocnić jej właściwości. (Jednak zawsze ważne jest, aby używać go z rozsądkiem, oczywiście, aby twoje gruszki w nim nie utonęły!)

3. Ananas i papaja – idealne owoce na trzustkę

Papaja dla trzustki
Papaja to doskonały owoc, kiedy chcesz dbać o trzustkę.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Carpaccio z ananasa z lodami: przepyszny przepis

A co powiesz na smaczną sałatkę z ananasa i papai na deser?

Fakt, że zarówno ananas, jak i papaja są dobre dla zdrowia naszej wątroby, wynika z tego, że są bardzo bogate w przeciwutleniacze. Co więcej, to również właściwe owoce, które korzystnie wpływają na naszą trzustkę. Wzmacniają ją, leczą i odtruwają.

Jednak nie powinny być przejrzałe, bo będą miały za dużo cukru. Powinny też być zawsze naturalne, więc nie używaj na przykład soków kupionych w sklepach. W takiej formie tracą swoje oryginalne witaminy, a właśnie ich potrzebujemy dla naszej trzustki.

4. Figi

Owoce na trzustkę

Czy wiesz, że figi mają wspaniałe enzymy dla zdrowia naszej trzustki?

W rzeczywistości figi mogą być również zdrową częścią Twojej regularnej diety. Jednym ze sposobów na skorzystanie z ich zalet jest  spożywanie ich w postaci suszonej. Nadal zachowują swoje doskonałe właściwości i można je spożywać np. rano.

W ten sposób uzyskasz również doskonałe lekarstwo na zaparcia. Figi są pyszne, a w połączeniu na przykład z niektórymi orzechami stanowią śniadanie lub przekąskę bogatą w kwasy omega-3, przeciwutleniacze i minerały.

Uwagi końcowe

Podsumowując, jeśli chodzi o trzustkę, owoce ze zbyt dużą ilością cukru najlepiej piec lub gotować. Jednocześnie jednak ważne jest, abyśmy dostarczali trzustce witaminę C i przeciwutleniacze, dlatego świeże owoce, takie jak papaja i ananas, są niezbędne. Dodatkowo, są to prawdopodobnie najlepiej trawione owoce, jakie istnieją!

Tymczasem figi dostarczają trzustce ważnych enzymów ochronnych. Pamiętaj jednak, że codzienne spożywanie owoców jest niezbędne dla ogólnego stanu zdrowia, a nie tylko dla zdrowia tego narządu. Nie zapomnij o ogólnie zdrowej diecie, zrezygnuj z pokarmów wysokotłuszczowych i zawsze ćwicz wystarczająco dużo.

To może Cię zainteresować ...
Trzustka – oczyszczanie za pomocą ziół
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Trzustka – oczyszczanie za pomocą ziół

Aby cieszyć się życiem, ważne jest, by nasze narządy, takie jak trzustka, pracowały jak w zegarku. Dowiedz się jak dbać o trzustkę stosując natural...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kalt W, Cassidy A, Howard LR, Krikorian R, Stull AJ, Tremblay F, Zamora-Ros R. Recent Research on the Health Benefits of Blueberries and Their Anthocyanins. Adv Nutr. 2020 Mar 1;11(2):224-236.
  • Weisbeck A, Jansen RJ. Nutrients and the Pancreas: An Epigenetic Perspective. Nutrients. 2017 Mar 15;9(3):283.

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.