Czy czerwone mięso jest szkodliwe dla naszego zdrowia?

Czerwone mięso nie jest szkodliwe dla zdrowia, jeśli jest spożywane z umiarem. Jednak niewłaściwie przetworzone lub źle ugotowane może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
Czy czerwone mięso jest szkodliwe dla naszego zdrowia?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kilka lat temu jeden z popularnych dzienników naukowych opublikował artykuł, w którym powiązano czerwone mięso ze wzrostem prawdopodobieństwa przedwczesnej śmierci. Jednak wyniki tego badania zostały przeinaczone w dalszych przedrukach w prasie, a wiele wniosków wysnutych przez dziennikarzy było po prostu całkowicie błędnych.

W artykule, o którym mowa, powiązano spożywanie przetworzonego czerwonego mięsa ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia i raka. Jednak te choroby nie były związane z samym tylko czerwonym mięsem, ale przede wszystkim z przemysłowym przetwarzaniem tego surowca.

W trakcie obróbki metodami przemysłowymi do mięsa dodaje się dużą liczbę dodatków. Te substancje mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia w perspektywie średnio- i długoterminowej. Jednak prasa rozszerzyła to ryzyko na ogólne spożycie mięsa.

Od tego momentu społeczeństwo demonizuje czerwone mięso, preferując dosyć restrykcyjne i wegańskie diety. Zalecano również bardzo sporadyczne spożywanie mięsa pochodzenia zwierzęcego, nie częściej niż raz na dwa tygodnie. Ale czy słusznie?

Czerwone mięso spożywane z umiarem jest dla nas konieczne

Czerwone mięso nie jest szkodliwe dla zdrowia, jeśli jest spożywane z umiarem. Jednak niewłaściwie przetworzone lub źle ugotowane może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Człowiek jako zwierzę wszystkożerne potrzebuje zróżnicowanej diety. Czerwone mięso powinno być częścią naszej diety, chociaż w umiarkowanych ilościach, jak udowodnili eksperci.

Z jednej strony dostarcza ono dużej ilości białek o wysokiej wartości biologicznej, które zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy i mają odpowiednią przyswajalność. Z drugiej jest to pokarm bogaty w wysoce przyswajalne żelazo i źródło witamin z grupy B.

Steki

Czerwone mięso, poddane odpowiedniemu procesowi kulinarnemu (opiekanie na grillu lub piekarniku), powinno pojawić się przynajmniej raz w naszej tygodniowej diecie.

Jednak według badania opublikowanego w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology należy unikać spożywania przetworzonej żywności na bazie mięsa. Wędliny, zwłaszcza tłuste, zawierają dużą ilość dodatków, azotanów i innych substancji niezbędnych do ich utrwalenia. Regularne spożywanie tych substancji może być szkodliwe dla zdrowia.

Taką przetworzoną żywność powinniśmy spożywać sporadycznie, nie częściej niż raz na 2-3 tygodnie. Zbilansowana i zdrowa dieta powinna dawać pierwszeństwo dla spożywania świeżych produktów.

Spożywanie mięsa zapobiega anemii

Jednym z problemów związanych z dietami wegańskimi jest zwiększone prawdopodobieństwo wystąpienia anemii. Warzywa cechuje bowiem bardzo niska dostępność żelaza.

Oprócz tego problemu musimy wziąć pod uwagę prawdopodobny brak witaminy B12, przy braku jego dodatkowej suplementacji. Skutkiem tego jest możliwa niedokrwistość w perspektywie średnioterminowej.
Niedokrwistość jest chorobą, która rozwija się powoli, dlatego jej objawy często pozostają utajone przez długi czas.

Jednak spożywanie mięsa bardzo skutecznie zapobiega rozwojowi tej choroby. W rzeczywistości czerwone mięso jest tym, które zawiera największą ilość wysoce przyswajalnego żelaza. Dlatego spożywanie czerwonego mięsa przynajmniej raz w tygodniu wystarczyłoby, aby skorygować niedobory tych mikroelementów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Dieta dla anemików. Co jeść przy niedokrwistości z braku żelaza?

Zwracaj uwagę na metody przyrządzania!

Innym problemem związanym ze spożywaniem czerwonego mięsa jest metoda jego przygotowania i obróbka termiczna, której jest ono poddawane. Wielokrotnie się je smaży, co powoduje wzrost poziomu akryloamidu, a tym samym zwiększa się zagrożenie dla zdrowia.

Innym razem czerwone mięso jest wędzone lub lekko grillowane. Niestety obie te metody są ryzykownymi metodami obróbki cieplnej, sprzyjając rozwojowi różnych chorób w perspektywie średnioterminowej.

Kawałek mięsa

Jeśli jednak upieczemy je na grillu (o ile nie przypalimy mięsa), w piekarniku lub przyrządzimy pod postacią gulaszu, nie jest ono tak naprawdę niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Interesującym zagadnieniem jest natomiast spożywanie czerwonego mięsa niedogotowanego, a nie przegotowanego, zwłaszcza gdy przygotowujemy je na grillu. W takich sytuacjach konieczne jest uprzednie zagwarantowanie wysokiej jakości mięsa i pochodzenie z pewnych, przebadanych źródeł, aby zapobiec ewentualnemu zatruciu pokarmowemu i pasożytom.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Procesy technologiczne – czy i jak wpływają one na żywność?

Spożywaj czerwone mięso, ale z umiarem

Spożywanie czerwonego mięsa nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia; wręcz przeciwnie, jest ono dla nas konieczne, choć w niewielkich ilościach.

Jednak spożywanie mięsa przetworzonego przemysłowo może być niebezpieczne, podobnie jak nieprawidłowe przygotowanie mięsa poprzez nieodpowiednie metody gotowania. Z tego powodu włączenie tego rodzaju żywności do naszej diety jest całkowicie bezpieczne.

Niemniej jednak musimy starać się, aby nasza dieta była jak najbardziej zróżnicowana i zbilansowana z energetycznego punktu widzenia. W ten sposób możemy pomóc w poprawie naszego zdrowia i zapobieganiu chorobom w perspektywie średnio- i długoterminowej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Domingo JL., Nadal M., Carcinogenicity of consumption of red meat and processed meat: a review of scientific news since the IARC decisión. Food Chem Toxicol, 2017. 105 : 256 – 261.
  • Wang X., Lin X., Ouyang YY., Liu J., et al., Red and processed meat consumption and mortality: dose response meta analysis of prospective cohort studies. Public Health Nutr, 2016. 19 (5): 893-905.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.