Figi — dlaczego stanowią jeden z doskonałych elementów diety?

Figi stanowią owoce, które, jak się uważa, mają wiele właściwości leczniczych. Czy znasz któreś z nich? Poznaj zalety fig w tym artykule!
Figi — dlaczego stanowią jeden z doskonałych elementów diety?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Figi to owoc o słodkim smaku, który wiele osób często spożywa jako przekąskę lub deser. Jednak wiele innych nie włącza ich do swojej diety, ponieważ nie są świadome korzyści wynikających z ich jedzenia. Aby zachęcić Cię do częstszego ich spożywania, omówimy korzyści zdrowotne i wiele cennych właściwości, jakie posiadają figi.

Figi — wartość odżywcza

Według ekspertów podobnie jak banany, figi są owocem bogatym w węglowodany. Dlatego spożywanie ich rano na śniadanie lub jako przekąskę może pomóc w uzyskaniu energii do wykonywania różnych zadań. Ponadto „chociaż zawartość białka nie jest wysoka (nie osiąga 1 grama białka na 100 gramów owoców), figi zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy ”. Dodatkowo cechuje je wysoka zawartość wapnia.

Oprócz tego figi wyróżniają się przede wszystkim zawartością błonnika, składnika niezbędnego do utrzymania dobrego trawienia i zdrowia serca. Według badań przeprowadzonych przez University of Cuenca „250 gramów fig dostarcza około 1300 kalorii i prawie 12 gramów białka”.

Badanie wskazuje również, że świeży owoc składa się w 80% z wody i 12% z cukru. Po wysuszeniu proporcje te różnią się znacznie i wynoszą odpowiednio mniej niż 20% i ponad 48%. Ich właściwości odżywcze zostają wzmocnione po wysuszeniu.

Z tych wszystkich powodów figi stanowią owoc, który zapewnia szereg korzyści zdrowotnych. Ponadto często mówi się, że przyczyniają się do utraty wagi w kontekście zdrowej diety i aktywnego stylu życia.

Korzyści zdrowotne fig

Figi można jeść na surowo, suszone, marynowane lub w dżemie. Jak wspomniano powyżej, dostarczają sporą ilość wapnia i błonnika pokarmowego. Przyjrzyjmy się niektórym z ich innych korzyści.

1. Figi pomagają obniżyć wysokie ciśnienie krwi

Figi są często polecane jako uzupełnienie ogólnej diety oraz dla osób mających na celu kontrolę nadciśnienia tętniczego.

2. Przyczyniają się do utraty wagi

Jedną z zalet fig jest to, że doskonale zastępują desery i słodycze. Dzieje się tak, ponieważ zawierają naturalne cukry, które uspokajają pragnienie słodyczy. Cukry dostarczane przez figi, glukozę, fruktozę i sacharozę nie są dodanymi cukrami, a zatem nie szkodzą zdrowiu, gdy nie są spożywane w nadmiarze

Owoc ten zawiera również błonnik. Ułatwia to proces trawienia i przyczynia się do utraty wagi. Rozprawa akademicka z Technologicznego Uniwersytetu w Chile ICANAP potwierdza, że figi są sycącym pokarmem i są zdrowe jako deser. Jednak nie są zalecane na śniadanie, jeśli chcesz schudnąć.

3. Pomagają zwiększyć poziom energii

Kobieta biegnie

Owoce zawierające naturalne cukry pomagają zwiększyć poziom energii i poprawić nastrój. Figi są dobrym źródłem naturalnych cukrów. Spożywanie kilku fig każdego ranka, świeżych lub suszonych, to jeden ze sposobów na walkę ze zmęczeniem. Mogą dać impuls, aby rozpocząć dzień w najlepszy możliwy sposób.

W wywiadzie dr Francisco Pérez Jiménez, doktor medycyny i profesor na Uniwersytecie w Kordobie oraz kierownik oddziału chorób wewnętrznych w szpitalu Reina Sofia, potwierdził właściwości fig jako żywności dodającej energii.

4. Korzyści z fig: dostarczają przeciwutleniaczy

Oprócz dostarczania dużej ilości wapnia i błonnika figi dostarczają również sporą ilość przeciwutleniaczy, które pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się i pomagają utrzymać zdrowie wszystkich narządów i układów organizmu.

5. Pomagają zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów sercowo-naczyniowych

Według niektórych hipotez figi zawierają kwasy omega 3 i 6, które wraz z wapniem i potasem pomagają zachować zdrowie układu sercowo-naczyniowego. Artykuł akademicki z Escuela Superior Politécnica del Chimborazo stwierdza, że owoc ten przyczynia się do wzmocnienia układu sercowo-naczyniowego. Jednak nie wskazuje ani nie udowadnia dokładnie, jak to działa, ani stopnia jego skuteczności.

Figi zawierają również znaczne ilości rozpuszczalnego błonnika łatwo przyswajalnego w organizmie. Najważniejszym z nich jest pektyna, która pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi. W rzeczywistości, artykuł naukowy z Universitat de les Isllas Ballears stwierdza, że wysoka zawartość błonnika w figach pomaga pośrednio obniżyć poziom cholesterolu.

6. Korzyści z napadów: Chronią przed zwyrodnieniem plamki żółtej

Według niektórych regularne spożywanie fig – w ramach zbilansowanej diety – zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i innym chorobom oczu. Dlatego niektórzy zalecają spożywanie od 2 do 3 porcji fig dziennie, aby zmniejszyć i zwalczyć te problemy, zwłaszcza u osób powyżej 60. roku życia.

7. Pomagają zapobiegać cukrzycy

 

Figi są rzeczywiście pokarmem, który zawiera naturalne cukry. Jednak ludzie, którzy regularnie spożywają tę żywność, mają bardziej kontrolowany poziom cukru we krwi w porównaniu z tymi, którzy jej nie spożywają. Ogólnie rzecz biorąc, owoc ten wraz z liśćmi zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę. Jednak osoby z cukrzycą powinny skonsultować się z lekarzem przed włączeniem fig do swojej diety.

Badania przedstawione na spotkaniu badawczym National Arid Zone Biotic Resources Research potwierdzają właściwości fig w profilaktyce cukrzycy.

8. Działają jako naturalny środek przeczyszczający

Podobnie jak inne owoce, figi sprzyjają dobremu trawieniu. Wynika to z zawartości błonnika i łagodnego działania przeczyszczającego. W tym sensie są bardzo skutecznym pokarmem zapobiegającym zaparciom. Artykuł opublikowany przez Wydział Farmaceutyczny Centralnego Uniwersytetu Wenezueli potwierdza ich właściwości przeczyszczające.

9. Korzyści z fig: zapobiegają anemii

Figi

Figi zostały spopularyzowane jako dobre pożywienie zapobiegające i zmniejszające anemię. Niektórzy twierdzą, że głęboki kolor owoców wynika w dużej mierze z wysokiej zawartości żelaza, niezbędnego składnika w leczeniu tej choroby. Jednak nie znaleziono żadnych badań naukowych potwierdzających wpływ fig na zapobieganie anemii.

Osoby z anemią powinny przestrzegać diety przepisanej przez lekarza i unikać wprowadzania nowych pokarmów bez porady specjalisty.

10. Pomagają zmniejszyć stan zapalny

Wreszcie figi mają również właściwości przeciwzapalne i pomagają zmniejszyć ból w różnych obszarach ciała. Mogą również pomóc w leczeniu wrzodów żołądka. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Mesynie we Włoszech rozpoznaje właściwości przeciwzapalne fig, chociaż nie wspomina o ich możliwym pozytywnym wpływie na wrzody.

Wielu uważa, że działanie przeciwzapalne jest bardzo widoczne na skórze. Zalecają nałożenie świeżych fig na dotknięty obszar skóry, aby w prosty i naturalny sposób zmniejszyć stan zapalny skóry. Jednak nie ma naukowych dowodów na potwierdzenie skuteczności tego działania.

Figi: bardzo zdrowy owoc

Figi to pyszny owoc, który dostarcza różnych składników odżywczych i błonnika pokarmowego, zapewniając wiele korzyści zdrowotnych. Dlatego zachęcamy Cię do włączenia fig do swojej diety. Pamiętaj jednak, że spożywanie jakiejkolwiek żywności zawsze powinno odbywać się z umiarem, w ramach zbilansowanej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.