Choroba wrzodowa żołądka - poznaj 6 zalecanych produktów

W tym artykule poznasz pokarmy alkalizujące i przeciwzapalne, zalecane w walce z wrzodami żołądka. Odpowiednia dieta stanowi najważniejsze uzupełnienie kuracji.
Choroba wrzodowa żołądka - poznaj 6 zalecanych produktów
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Choroba wrzodowa żołądka, to stan rozwijający się w błonie śluzowej, w którym występują tzw. wrzody trawienne wywołane najczęściej przez bakterie H. pylori. Jak powstają i czy istnieją sposoby by się przed nimi uchronić?

Oprócz bakterii negatywny wpływ mają też niewłaściwe odżywianie się i nadużywanie silnych leków. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Poznaj 6 produktów, które uchronią Cię przed wrzodami.

Najczęstsze objawy

Jak najczęściej objawia się choroba wrzodowa żołądka? Przede wszystkim jest to uczucie bólu i pieczenia w okolicy brzucha, któremu może towarzyszyć refluks żołądkowy, uczucie ciężkości i nietolerancja wobec pewnych produktów spożywczych.

Choroba wrzodowa żołądka pojawia się wtedy, kiedy dochodzi do nieprawidłowych reakcji pomiędzy znajdującym się w żołądku kwasem solnym a błoną śluzową.

W większości przypadków przebiega dość łagodnie, bowiem istnieje wiele sposobów łagodzenia i leczenia jej objawów. Zdarza się jednak, że występują nieoczekiwane komplikacje w postaci: wymiotów czy krwawienia i konieczna jest wtedy szybka interwencja lekarza.

Niezwykle istotna jest odpowiednio zbilansowana dieta, odrzucająca te z produktów, które podrażniają naszą błonę śluzową żołądka.

Na szczęście istnieje cała masa pokarmów, które pozwalają uregulować pH żołądka i działają łagodząco. Kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy wrzodów – wybierz coś z listy tych 6 produktów.

Choroba wrzodowa żołądka – najlepsze pokarmy łagodzące

Odpowiednia dieta powinna być łatwostrawna, aby nie obciążać zmienionych chorobowo narządów. Z jadłospisu należy wyeliminować wszystkie produkty i potrawy, które nasilają wydzielanie soku żołądkowego.

Co istotne: to właśnie nawyki żywieniowe determinują leczenie wrzodów żołądka. W leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy bardzo dużą rolę odgrywa sposób odżywiania się.

Niektóre z produktów mogą pogarszać objawy i dolegliwości, inne zaś zawierają składniki odżywcze i właściwości niezwykle pomocne w odbudowie tkanek dotkniętych chorobą.

mężczyzna z bólem żołądka

Oczywiście dieta wrzodowa stanowi tylko uzupełnienie kuracji przepisanej przez lekarza. Choć wpływa łagodząco i pozwala kontrolować procesy zachodzące w jamie brzusznej – nie należy traktować diety jako lekarstwa na wszystkie objawy. 

1. Marchew

Najczęściej zalecanym warzywem przy chorobie wrzodowej jest właśnie marchew. Cechują ją duże właściwości alkalizujące i lecznicze, które wspólnie pozwalają naprawić błonę ślużową, obciążoną nadmiarem kwasu solnego z żołądka.

Można przygotować marchew na wszystkie możliwe sposoby jako sok, puree marchewkowe, sałatkę, zupę czy krem z marchwi. Pozwoli to kontrolować nieznośny dyskomfort, pieczenie i refluks żołądkowy.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Odżywka z marchewki i kokosa na porost włosów

2. Choroba wrzodowa żołądka a jabłko

Ze względu na wysoką koncentrację niezbędnych składników odżywczych: jabłko jest jednym z najpopularniejszych owocowych remediów.

Jest bogate w błonnik pokarmowy i kwasy organiczne, które działają jako regulatory układu trawiennego. Właśnie dlatego popularne w Polsce jabłko zalecane jest w diecie łagodzącej dolegliwości wrzodowe. Co więcej, działa leczniczo także wobec zapalenia żołądka, zaparć czy biegunki.

3. Aloes

Wyciągi, soki czy czysty miąższ można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Aloes doceniany jest od wieków jako środek przeciwdrobnoustrojowy.

Uwzględniony w codziennej diecie pozwoli kontrolować nadmierną produkcję kwaśnych soków i załagodzi podrażnienia błony śluzowej żołądka. 

Mimo iż w 99% składa się z wody, zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników odżywczych. Pozwala hamować rozprzestrzenianie się bakterii H. pylori, która stanowi najczęstszą przyczynę choroby wrzodowej. Co więcej, zawarte w aloesie: aleomodina i aleoleina pozwalają zrekonstruować uszkodzone tkanki.

4. Banany

Banany bogate są w skrobię i związki alkalizujące, które raz zasymilowane w ciele pomagają regulować pH żołądka. Zatrzymuje procesy negatywnie wpływające na kondycję błony śluzowej, co istotne zmniejsza też nieżyt żołądka.

Właściwości łagodzące i składniki odżywcze bananów pomagają wyleczyć uszkodzone tkanki. Co istotne, pozwala to wyeliminować dyskomfort związany z refluksem, czy zapaleniem żołądka.

choroba wrzodowa żołądka a banany

5. Ziemniak

Najważniejsze w diecie wrzodowej jest pozbycie się produktów, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego. Sprzymierzeńcem w walce z wrzodami będzie też ziemniak.

Ma on właściwości zobojętniające oraz wykazuje znaczną zawartość skrobi i przeciwutleniaczy, które przyczyniają się do optymalizacji procesu trawienia.

Sole alkaliczne zawarte w ziemniakach zmniejszają stany zapalne i sprzyjają gojeniu się uszkodzonych kwasami tkanek. To nie wszystko, ziemniak pozwala też zmniejszyć zgagę i załagodzić refluks żołądkowy. 

6. Siemię lniane na wrzody żołądka

Często utożsamia się siemię lniane z najlepszą apteką w mieście. Dlaczego? Bowiem nasiona lnu zawierają ogromne pokłady składników odżywczych.

Co najważniejsze w aspekcie choroby wrzodowej: związki śluzowe zawarte w nasionach lnu powlekają błony śluzowe żołądka, łagodząc wrzody.

Zamoczone w wodzie siemię lniane uwalnia galerowatą substancję, skuteczną w łagodzeniu wrzodów żołądka. Wykazuje właściwości łagodzące stan zapalny i uczucie pieczenia towarzyszące chorobie wrzodowej.

Co więcej siemię lniane jest ważnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i błonnika pokarmowego, ponadto zawiera składniki odżywcze pozwalające na odbudowę uszkodzonych tkanek.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Siemię lniane w leczeniu zaparć – 3 zastosowania

Choroba wrzodowa żołądka – produkty, których należy unikać

Przeciwwskazane są potrawy tłuste, kwaśne, pikantne, czy te marynowane. Z jadłospisu należy wyeliminować też wszelkie produkty wzdymające. Istnieje cała masa produktów, które mogą pogorszyć stan naszego zdrowia i kondycję błony śluzowej żołądka.

Ważne jest aby nauczyć się je identyfikować i wykluczyć je ze swojej diety, jeśli odczuwamy pierwsze objawy choroby wrzodowej.

szkodliwe jedzenie fast food

Za najbardziej przeciwwskazane uważa się następujące produkty:

  • Kawa i napoje z kofeiną.
  • Słodycze i produkty z rafinowanym cukrem.
  • Napoje gazowane.
  • Pikantne potrawy.
  • Napoje alkoholowe.
  • Smażone potrawy i produkty fast food.
  • Chleb i przemysłowe wypieki.

Niedozwolone jest też spożywanie niektórych potraw mącznych np. naleśników czy klusek. Dobrze też zrezygnować z jedzenia jajek na twardo. Niewskazane są też tłuste rodzaje mięs i wędlin czy ryby konserwowe.

Pamiętaj, że niezwykle ważna jest wczesna diagnoza choroby wrzodowej żołądka, stąd tak ważne jest obserwowanie swojego organizmu. Jeśli zauważysz pewne nieprawidłowości udaj się do specjalisty.

Nie zawsze dolegliwości związane z wrzodami są poważne, ale należy dmuchać na zimne i skorzystać z pomocy lekarza, dołączając do tego odpowiednią dietę.

Zapamiętaj dobrze przedstawione w tym artykule produkty, mogą okazać się bardzo pomocne w przypadku dyskomfortu związanego z chorobą wrzodową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dao DQ., Ngo TC., Thong NM., Nam PC., Is vitamin A an antioxidant or a pro oxidant? J Phys Chem B, 2017. 121: 9348-9357.
  • Domínguez Fernández RN., Arzate Vázquez I., Chanona Pérez JJ., Welti Chanes JS., et al., Gel: structure, chemical composition, processing, biological activity and importance in pharmaceutical and food industry. Revista Mexicana de Ingenieria Química 2012.
  • Ferrer López, I., Pérez Pozo, J. M., & Herrerías Gutiérrez, J. M. (2004). Guía de seguimiento farmacoterapéutico sobre úlcera péptica. Grupo de Investigación en Atención Farmacéutica (GIAF). https://www.ugr.es/~cts131/esp/guias/GUIA_ULCERA.pdf
  • Suzuki T., Masui A., Nakamura J., Shiozawa H., et al., Yogurt containing lactobacillus gasseri mitigates aspirin induced small bowel injuries: a prospective, randomized, doublé blind, placebo controlled trial. Digestion, 2017. 95: 49-54.
  • Veloz, A. I. R., Perera, L. M. S., & Dorvigny, B. M. (2012). Tratamientos convencionales y medicina alternativa de la úlcera péptica. Revista cubana de farmacia, 46(1), 127-137. http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75152012000100015

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.