Carpaccio z ananasa z lodami: przepyszny przepis

Carpaccio z ananasa z lodami to łatwy w wykonaniu deser, który świetnie sprawdzi się, aby zaskoczyć gości. Dowiedz się tutaj, jak go zrobić!
Carpaccio z ananasa z lodami: przepyszny przepis
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Carpaccio z ananasa z lodami to prosty w przygotowaniu deser o ciekawym profilu odżywczym. Ten owoc zawiera szereg enzymów, które ułatwiają trawienie pokarmu. Ponadto jest to jeden z najczęściej spożywanych owoców egzotycznych w krajach zachodnich i można go znaleźć zarówno w postaci świeżej, jak i puszkowanej.

Zanim przejdziemy dalej, należy pamiętać, że owoce powinny być ważnym elementem codziennej diety. Zawierają w sobie fitochemikalia, które rozwijają działanie przeciwutleniające, co może pomóc w zapobieganiu rozwojowi złożonych chorób. Dodatkowo są również w stanie dostarczyć znaczną dawkę witamin, zwłaszcza rozpuszczalnych w wodzie.

Przyjrzyjmy się bliżej temu pysznemu przepisowi!

Składniki na carpaccio z ananasa z lodami

Do przygotowania wyśmienitego carpaccio z ananasa z lodami potrzebne będą następujące składniki:

 • 1/4 naturalnego ananasa
 • 1/2 litra lodów waniliowych
 • Cztery łyżki cukru
 • 25 gramów posiekanych orzechów laskowych
 • Liście mięty

Należy pamiętać, że można zmieniać smak lodów, aby osiągnąć różne wyniki. Polecamy lody waniliowe, ale możliwe jest również przygotowanie deseru z lodami pistacjowymi lub orzechowymi. Jednak wybrane lody powinny być dobrej jakości. Najlepiej, jeśli są przygotowane z ekologicznego mleka i zawierają odpowiednie ilości cukru prostego.

Ingredientes para la ensalada de malvavisco
Do przygotowania carpaccio z ananasa zaleca się wybór naturalnego ananasa.

Wiele lodów przemysłowych zawiera w sobie zbyt dużo węglowodanów prostych, aby zamaskować wady mleka użytego do ich przygotowania, ponieważ nie jest ono najwyższej jakości. Podobnie, nie jest wskazane zbyt dużo tłuszczu w śmietanie. Zawsze dobrze jest znaleźć zrównoważony profil, który pozwoli wyczuć smak orzechów lub posmaków wanilii.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 10 zdrowych produktów na lepsze trawienie

Instrukcje krok po kroku, jak zrobić carpaccio z ananasa

 1. Najpierw obierz ananasa i pokrój go w bardzo cienkie plasterki. To jeden z kluczy do przepisu: im cieńsze plasterki ananasa, tym lepszy efekt końcowy.
 2. Cukier włożyć do sitka i równomiernie posypać na wierzchu. Cały ananas należy pokryć cukrem.
 3. Następny krok jest trudny: będziesz potrzebować kuchennego palnika, aby skarmelizować cukier, który właśnie został dodany, aby uzyskać chrupiącą warstwę powierzchniową.
 4. Następnie posyp ananasa posiekanymi orzechami laskowymi i miętą.
 5. Na koniec dodaj sporą gałkę lodów na środek dania i zjedz, zanim się rozpuści!

Przeciwwskazania tego przepisu

Należy wspomnieć, że ten przepis może nie być odpowiedni dla niektórych osób. Na przykład nie jest zdrowy dla tych, u których rozwinął się jakiś rodzaj zaburzenia metabolicznego, takiego jak cukrzyca typu 2.

W takim przypadku spożycie cukrów prostych mogłoby znacząco wpłynąć na trzustkę i wywołać stres w tym narządzie. Według badań opublikowanych w Nutrients, o wiele bardziej odpowiednie jest ograniczanie spożycia węglowodanów.

Bebida casera con cáscara de piña para reoblar la flora jelita
Chociaż owoce są zdrowe, nie zaleca się spożywania tego deseru w nadmiernych ilościach.

Z drugiej strony osoby z nadwagą lub otyłością również powinny zachować ostrożność przy włączaniu tego rodzaju przepisu do swojej diety. Zwykle występuje insulinooporność, gdy poziom tkanki tłuszczowej przekracza pewien limit, co powoduje, że węglowodany nie są odpowiednio metabolizowane i wykorzystywane przez organizm.

To wszystko nie oznacza jednak, że tego deseru nie można zaliczyć do zdrowej diety. Osoby bez chorób metabolicznych mogą bez problemu delektować się carpaccio z ananasa!

Oczywiście ten deser zawsze należy włączyć w zbilansowany i urozmaicony plan odżywiania. Niezwykle ważne jest wykonywanie regularnych ćwiczeń fizycznych, aby stymulować wykorzystanie spożywanych cukrów.

Korzyści z ananasa

Zanim odrzucisz przepis, jest to również dobry moment, aby odkryć główne korzyści zdrowotne ananasa. To owoc, który posiada wiele elementów usprawniających funkcjonowanie organizmu.

Ananas poprawia pasaż jelitowy

Ananas jest źródłem błonnika. Ta substancja okazała się kluczowa dla poprawy pasażu jelitowego i uniknięcia zaparć.

Ponadto enzymy zawarte w ananasie przyczynią się do lepszego trawienia pokarmu, co pozwoli na łatwiejsze przejście bolusa wzdłuż jelita.

Może pomóc zapobiegać starzeniu

Ponadto ananas zawiera fitochemikalia. Większość z tych substancji ma wysoką moc antyoksydacyjną. Pomagają zatem neutralizować powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze gromadzenie się w tkankach organizmu.

Tak więc ten smaczny owoc może zapobiegać starzeniu się i wielu powiązanym z nim złożonym chorobom, czego dowodzą badania opublikowane w Clinical Interventions in Aging.

Ananasy mogą pomóc w zmniejszeniu bólu stawów

Wiele enzymów zawartych w ananasie i fitochemikaliach wywołuje w organizmie działanie przeciwzapalne. Jest to korzystne, jeśli chodzi o łagodzenie problemów i bólu na poziomie stawów lub mięśni.

Dodanie tego owocu do diety i spożywanie niektórych przypraw kulinarnych, takich jak kurkuma, może być bardzo pomocne w leczeniu uzupełniającym niektórych rodzajów przewlekłego bólu związanego z układem mięśniowo-szkieletowym.

Przygotuj carpaccio z ananasa z lodami

Jak widzieliście, przygotowanie pysznego carpaccio z ananasa z lodami jest naprawdę proste. Jedyny krok, który wymaga nieco trudniejszego użycia to palnik kuchenny, zwłaszcza że wiele osób nie ma tego urządzenia w domu. Można go jednak kupić w prawie każdym centrum handlowym. Ma wiele różnych zastosowań w kontekście pieczenia i gotowania.

Należy jednak pamiętać, że do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia konieczne jest również połączenie odpowiedniej diety z innymi dobrymi nawykami. Wśród nich wyróżnia się regularna aktywność fizyczna, a także wystarczająca jakość snu. Podobnie, konieczne jest spanie co najmniej 7 godzin każdej nocy, aby procesy regeneracji organizmu przebiegały w sposób zadowalający.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Bolla, A. M., Caretto, A., Laurenzi, A., Scavini, M., & Piemonti, L. (2019). Low-Carb and Ketogenic Diets in Type 1 and Type 2 Diabetes. Nutrients11(5), 962. https://doi.org/10.3390/nu11050962
 • Vriesman, M. H., Koppen, I., Camilleri, M., Di Lorenzo, C., & Benninga, M. A. (2020). Management of functional constipation in children and adults. Nature reviews. Gastroenterology & hepatology17(1), 21–39. https://doi.org/10.1038/s41575-019-0222-y
 • Liguori, I., Russo, G., Curcio, F., Bulli, G., Aran, L., Della-Morte, D., Gargiulo, G., Testa, G., Cacciatore, F., Bonaduce, D., & Abete, P. (2018). Oxidative stress, aging, and diseases. Clinical interventions in aging13, 757–772. https://doi.org/10.2147/CIA.S158513

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.