Mleko z orzechów laskowych - właściwości

Mleko z orzechów laskowych - właściwości
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Czy wiesz, jakie korzyści ma mleko z orzechów laskowych? Oprócz tego, że jest przyjemnym w smaku napojem składniki odżywcze, które dostarcza są dobre dla naszego zdrowia. Dowiedz się więcej na ten temat poniżej.

Właściwości mleka z orzechów laskowych są przydatne w diecie, jeśli jesteś weganinem, wegetarianinem lub cierpisz z powodu nietolerancji laktozy. Czy wiesz, jakie ma zalety dla zdrowia?

Chociaż większość ludzi zna je pod tą nazwą możemy powiedzieć, że jest to w rzeczywistości napój roślinny z orzechów laskowych i wody, w którym obecne są składniki odżywcze zawarte w tych orzechach. Stąd biorą się jego zalety.

Mleko z orzechów laskowych: jakie ma właściwości?

Chociaż jego skład chemiczny nie jest podobny do mleka pochodzenia zwierzęcego nadal zapewnia korzyści dla organizmu. Przede wszystkim wtedy, gdy jest częścią zróżnicowanej i odpowiedniej diety.

W rzeczywistości orzechy laskowe, podobnie jak inne orzechy to produkty dostarczające wiele energii. Dostarczają witamin, minerałów, białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także błonnika i substancji przeciwutleniających. Tak więc napój z nich wykonany zapewnia te składniki odżywcze.

Przyjrzyjmy się bliżej dobroczynnym właściwościom tego składnika.

Przyczynia się do wzrostu i tworzenia tkanki

Według danych uzyskanych od National Directorate of Argentine Food wśród minerałów dostarczanych przez orzechy laskowe są potas, wapń, fosfor, magnez, cynk i żelazo. Wszystkie są niezbędne do tworzenia tkanek, przeprowadzania procesów życiowych i przyczyniania się do wzrostu. Procesy metaboliczne w komórkach wykorzystują te podstawowe elementy.

Należy zauważyć, że wapń nie jest wchłaniana w 100%, jak ma to miejsce w przypadku nabiału. Jednak u tych, którzy go nie spożywają może to być ważne źródło. W przypadku kupowania napojów warzywnych zaleca się wybieranie tych, które są wzmocnione wspomnianym składnikiem odżywczym.

Orzechy laskowe

Orzechy laskowe mają właściwości orzechów i zawierają kwasy tłuszczowe omega 9.

Przeczytaj także: Mleko roślinne – 5 najlepszych opcji

Zapobiega chorobom sercowo-naczyniowym

Tłuszcze dominujące w orzechach to nienasycone kwasy tłuszczowe, zwłaszcza z rodziny omega 9, obecne również w migdałach i pistacjach. W mniejszym stopniu pojawiają się kwasy omega 3.

Te lipidy są kluczem do rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego, a także do utrzymywania złego cholesterolu (LDL) na niskim poziomie, podwyższania poziomu dobrego cholesterolu (HDL) i obniżania poziomu trójglicerydów.

Zgodnie z dostępnymi badaniami naukowymi mleko z orzechów laskowych mogłoby przyczyniać się do zapobiegania chorobom układu krążenia.

Opóźnia starzenie

Mleko z orzechów laskowych zawierające cynk, magnez i witaminę E ma między innymi działanie przeciwutleniające, dzięki czemu zapobiega uszkodzeniom komórek i opóźnia procesy starzenia. Wraz z tym utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych.

Pozwala unikać zaparć i poprawia funkcje trawienne

Orzechy laskowe zawierają błonnik, który przyczynia się do optymalnego funkcjonowania przewodu żołądkowo-jelitowego zapobiegając i łagodząc objawy towarzyszące, takie jak zaparcia i powstawanie uchyłków.

Błonnik pokarmowy jest naturalnym regulatorem perystaltyki jelit, dlatego jest przydatny u osób z przewlekłymi zaparciami. W każdym razie jego całkowite dzienne spożycie powinno zostać ustalone na podstawie funkcjonalności mikroflory jelitowej, z którą ma interakcje.

Chroni układ nerwowy

Ten orzech zawiera żelazo, kwas foliowy i inne witaminy z grupy B, takie jak B1, B2, B3 i B6. Dlatego jego spożycie sprzyja rozwojowi neuronów i sprzyja pielęgnacji układu nerwowego. W rzeczywistości może być spożywany od niemowlęctwa i przez całe życie.

Może Cię zainteresować: Napoje roślinne: właściwości i zalety

Jak przygotować mleko z orzechów laskowych, aby zachować jego właściwości?

Jeśli chcesz zrobić je w domu zapisz ten przepis. Będziesz potrzebował 1 litra wody i orzechów laskowych, ale jeśli chcesz możesz dodać rodzynki, daktyle, wanilię lub inne składniki, które dodadzą aromatu. Zwróć uwagę na następujące kroki:

  • Najpierw należy namoczyć orzechy laskowe przez 8 godzin, aby odpowiednio się namoczyły i podwoiły swoją objętość. Pamiętaj, że muszą być surowe. Nie nadają się, jeśli są upieczone.
  • Po tym czasie należy wylać wodę i umieścić orzechy w procesorze.
  • Zasadniczo możesz użyć 3 szklanek wody na każdą szklankę namoczonych orzechów laskowych, ale jeśli chcesz, aby mleko było bardziej skoncentrowane zmień ilości. Aby ułatwić sobie ten proces, musisz stopniowo dodawać wodę.
  • Po przygotowaniu preparatu następną rzeczą jest przepuszczenie go przez filtr tkaninowy w celu oddzielenia płynu, a po zakończeniu przygotowuje się napój warzywny.
  • Na koniec przechowuj mleko w butelce z pokrywką i dodaj wybrany aromat.

Ogólnie rzecz biorąc produkty przemysłowe dodają cukier, co można potwierdzić czytając etykiety. Czasami są wzmacniane wapniem, aby dopasować się do wkładu, jaki daje mleko pochodzenia zwierzęcego. Oczywiście dodaje się konserwanty i stosuje metody technologiczne.

Mleko z orzechów

Mleko z orzechów laskowych można z łatwością przygotować w domu.

Zalety mleka z orzechów laskowych

Napój ten jest przydatny i jest dobrym uzupełnieniem zróżnicowanej i zdrowej diety. Pamiętaj jednak, że nie ma tych samych składników odżywczych, co mleko krowie.

Jeśli nie spożywasz nabiału musisz zapewnić ciału składniki odżywcze, takie jak wapń i białko z innych źródeł żywności. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, aby zapobiec przyszłym problemom, ponieważ niedobór niektórych składników ma poważne długoterminowe konsekwencje.

Z drugiej strony, jeśli włączysz to mleko do Twojej diety przyczynisz się do zdrowia układu sercowo-naczyniowego i spowolnisz proces starzenia. Pamiętaj, aby wybierać naturalne i domowe wersje, a nie dosładzane wersje przemysłowe. W każdym razie, jeśli kupujesz go w sklepie przeczytaj etykietę, aby upewnić się, co kupujesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Naranjo García, C. M. (2018). Análisis de las propiedades de la Avellana (Corylus Avellana L.) para la elaboración de una bebida alcohólica artesanal “Cafellana” y su comercialización en la ciudad de Guayaquil (Bachelor’s thesis, Universidad de Guayaquil, Facultad de Ingeniería Química).
  • Dyner, Luis, et al. “Contenido de calcio, fibra dietaria y fitatos en diversas harinas de cereales, pseudocereales y otros.” Acta bioquímica clínica latinoamericana 50.3 (2016): 435-443.
  • Nutricional, Centro Salud. “Diferencias nutricionales de la gama de leches vegetales ALPRO-CAPSA.” (2017).
  • de Campagnaro, Evila Dávila. “Bebidas vegetales y leches de otros mamíferos.” Archivos venezolanos de puericultura y pediatría 80.3 (2017): 96-101.
  • López Uriarte, Patricia Josefina. Efecto del consumo de frutos secos sobre el estrés oxidativo. Diss. Universitat Rovira i Virgili.
  • NUTRICIÓN Y EDUCACIÓN ALIMENTARIA FICHA N° 54 FRUTOS SECOS: Aliados para tus comidas. Disponible en: http://www.alimentosargentinos.gob.ar/HomeAlimentos/Nutricion/fichaspdf/Ficha_54_Frutos_Secos.pdf.
  • de Campagnaro, E. D. (2017). Bebidas vegetales y leches de otros mamíferos. Archivos venezolanos de puericultura y pediatría80(3), 96-101.
  • Herrera, Martha Coronado, et al. “Los ácidos grasos omega-3 y omega-6: nutrición, bioquímica y salud.” Revista de educación bioquímica 25.3 (2006): 72-79.
  • Arós, Fernando, and Ramón Estruch. “Dieta mediterránea y prevención de la enfermedad cardiovascular.” Revista Española de Cardiología 66.10 (2013): 771-774.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.