Poziom trójglicerydów - obniż go stosując ten model żywienia

Jeśli nasz poziom trójglicerydów jest bardzo wysoki, bezwzględnie musimy skorzystać z pomocy farmakologicznej. Jednak możemy również kontrolować hipertrójglicerydemię poprzez dietę, jeśli dokonamy właściwych wyborów.
Poziom trójglicerydów - obniż go stosując ten model żywienia
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wysoki poziom trójglicerydów, czyli Hipertrójglicerydemia lub, jak mówimy częściej, wysokie trójglicerydy, jest stanem, w którym ilość tłuszczów nasyconych w naszym organizmie jest nadmierna.

W takiej sytuacji należy pilnie podjąć działania, aby obniżyć nasz poziom trójglicerydów. Dlatego dzisiaj dostarczamy informacje o nich i o tym, co możesz zrobić poprzez dietę, aby zmniejszyć ich stężenie we krwi. W przeciwnym razie Twoje zdrowie może być poważnie zagrożone.

Ryzyko wysokich trójglicerydów

To, co nazywamy trójglicerydami, to tłuszcze nasycone wytwarzane w naszym organizmie. Są one wytwarzane z kwasów tłuszczowych.

Gdy produkcja trójglicerydów przekracza standardy normalności (150 mg / dl), uważa się, że wchodzimy w stan hipertrójglicerydemii. Powinno się ją natychmiast leczyć, ponieważ taki stan może prowadzić do miażdżycy.

Jeśli Twój poziom trójglicerydów jest wysoki, najlepiej skonsultować się z lekarzem, aby natychmiast podjąć właściwe leczenie.

Dodatkowo, dobrze jest również uzupełnić terapię dietą w celu obniżenia poziomu trójglicerydów. Powinna ona zawierać głównie produkty o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych.

Wysoki poziom trójglicerydów – przyczyny

Wysokie trójglicerydy mogą być konsekwencją kilku czynników. Wśród nich najczęściej możemy spotkać:

  • Genetyka. Wcześniejsze przypadki hipertrójglicerydemii w rodzinie wystawiają nas na większe ryzyko jej wystąpienia w ciągu naszego życia.
  • Złe odżywianie. Nadmierne spożycie tłuszczów i białek, przy jednoczesnym braku błonnika, prowadzi do wysokiej produkcji trójglicerydów.
  • Otyłość i nadwaga. Osoby z nadwagą są bardziej narażone na wysokie stężenie trójglicerydów. Dlatego szczególnie powinny kontrolować ich poziom wykonując regularne badania krwi.
  • Brak ćwiczeń fizycznych. Siedzący tryb życia wraz ze źle skomponowaną dietą znacznie zwiększa ryzyko rozwoju hipertrójglicerydemii.
  • Tytoń. Palenie papierosów jest szkodliwe z wielu powodów. W tym przypadku, nałóg ten również podnosi poziom trójglicerydów.

Jak obniżyć wysoki poziom trójglicerydów poprzez dietę

Oprócz leków, które lekarz może nam przepisać, konieczne jest wprowadzenie w życie diety w celu obniżenia wysokiego poziomu trójglicerydów. Ten ściśle opracowany plan żywieniowy będzie obejmował żywność, która pomoże w leczeniu hipertrójglicerydemii.

Dieta obniżająca poziom trójglicerydów

Na szczęście, dzięki tak prostym środkom, jak ulepszenie naszej diety, możemy znormalizować produkcję tych składników krwi.

Nabiał

Poniżej przedstawiamy szczegółowo niektóre produkty spożywcze, które możesz uznać za swoich sojuszników w celu obniżenia poziomu trójglicerydów. Jeśli wprowadzisz w życie nowy sposób żywienia, po pewnym czasie Twoje wyniki wrócą do normalnych stawek.

  • Odtłuszczone produkty mleczne. Możesz jeść jogurt, odtłuszczone mleko lub ser dietetyczny.
  • Jaja. Możesz codziennie jeść białka jajek. Żółtek nie należy jednak spożywać więcej niż trzy razy w tygodniu, dopóki poziom trójglicerydów nie spadnie do normalnej wysokości.
  • Mięsa. Wybieraj chude mięso lub pierś z kurczaka. Możesz również jeść wołowinę dwa razy w tygodniu. W każdym przypadku jako metodę gotowania wybieraj grillowanie, smażenie bez tłuszczu na patelni lub pieczenie. Ważne, by unikać smażenia na głębokim tłuszczu. Ponadto lepiej jest spożywać mięso ryb, zwłaszcza słonowodnych.
  • Prawie wszystkie warzywa, najlepiej surowe.

Pełne ziarna. Najbardziej korzystne zboża dla Ciebie, jeśli masz wysokie trójglicerydy, to owies, kiełki pszenicy, otręby pszenne i brązowy ryż. Zawierają błonnik, który pomoże Ci wyeliminować nadmierne lipidy.

  • Owoce. Jeszcze lepiej, jeśli są to owoce, które można jeść razem ze skórką, ponieważ tam znajduje się największa ilość błonnika.
  • Woda i soki. Upewnij się jednak, żeby soki pochodziły z naturalnych owoców i nie miały dodatku cukru. Zawierają one więcej witamin i minerałów.

Żywność, której powinieneś unikać

Osoba, która ma wysoki poziom trójglicerydów powinna powstrzymywać się od spożywania niektórych produktów, aby przywrócić wyniki krwi do normy. Poniżej wymieniamy listę produktów, które należy wyeliminować z diety.

Frytki podnoszą poziom triglicerydów
  • Słodycze. Należy unikać wszelkich słodyczy w ogóle. Co najwyżej możesz czasami pozwolić sobie na zjedzenie odrobiny dietetycznego dżemu.
  • Kawa. Podczas diety obniżającej poziom trójglicerydów unikaj picia kawy. Zwłaszcza w nadmiarze. Można jednak wypić ją raz na jakiś czas.
  • Słodkie napoje gazowane. Całkowicie wyeliminuj spożycie napojów gazowanych i napojów pasteryzowanych. Pamiętaj, że mają duże ilości cukru i innych chemikaliów.
  • Przyprawy. Na ogół osoby, które mają wysokie triglicerydy, również mają wysokie ciśnienie krwi. Dlatego zaleca się zmniejszyć spożycie soli. Zamiast niej można używać naturalnych przypraw ziołowych.
  • Awokado. Chociaż jest to bardzo smaczny owoc, jeśli chcesz obniżyć swój poziom trójglicerydów, musisz wyeliminować go z diety, ponieważ zawiera kwasy tłuszczowe. Możesz zjeść awokado co jakiś czas, ale nie w dużych ilościach.
  • Kokos. Chociaż na pierwszy rzut oka nie wydaje się, że kokos zawiera tłuszcze, ale tak właśnie jest. Więc jeśli chcemy obniżyć poziom triglicerydów, również musimy go wyeliminować z naszej diety.
  • Dania smażone na głębokim tłuszczu. Najgorszym wrogiem Twojego zdrowia, jeśli masz wysokie triglicerydy, są potrawy smażone. Unikaj ich za wszelką cenę, ponieważ najbardziej wpływają na poziom trójglicerydów. Zamiast tego przygotowuj dania na grillu, na patelni, z rożna lub z pieca.
  • Przemysłowe, kupne przekąski. Zapomnij na przykład o pakowanych kanapkach, przekąskach, czipsach i tego typu produktach. Zazwyczaj mają wysoką zawartość tłuszczów. I nie chodzi tu o jakikolwiek rodzaj tłuszczów, ale o tłuszcze nasycone i trans. Ten rodzaj tłuszczy jest uznawany za najgorsze zło i to one właśnie mogą drastycznie podnosić poziom trójglicerydów.

Zalecenia

Powinniśmy zakończyć ten artykuł dając Ci najlepszą rekomendację, jeśli masz wysokie trójglicerydy: koniecznie zwróć się po specjalistyczną pomoc medyczną. Jeśli Twój poziom trójglicerydów jest jednak tylko nieznacznie podwyższony, możesz sprowadzić go do normalnego poziomu dzięki diecie. Natomiast w przypadku bardzo wysokich wartości, konieczne będzie podjęcie innych środków, takich jak leczenie farmakologiczne.

Ponadto regularne ćwiczenia mogą być również bardzo korzystne w Twojej walce, aby obniżyć poziom trójglicerydów. Dlatego nie wahaj się, aby zapisać się na jakieś zajęcia sportowe lub rozpocznij ćwiczenia na własną rękę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.