Napoje roślinne: właściwości i zalety

Napoje roślinne: właściwości i zalety
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla osób nietolerujących laktozy istnieje szeroki wybór napojów roślinnych, które mogą zastąpić mleko. Dlaczego są zalecane? Jakie zalety mają napoje roślinne? W tym artykule szczegółowo je opiszemy.

Napoje roślinne to produkty, które stały się modne w ostatnich latach. Pojawiły się jako substytut dla mleka, ponieważ są dobrym rozwiązaniem dla osób nietolerujących laktozy. Należy jednak wziąć pod uwagę pewne kwestie związane z ich oznakowaniem, aby wybrać napoje o dobrej jakości odżywczej.

Jakie są możliwe korzyści? W jakich sytuacjach zaleca się ich spożycie? Jeśli chodzi o te produkty spożywcze pojawiają się te i wiele innych wątpliwości. Aby było jasne, poniżej opowiemy więcej o właściwościach i zastosowaniach napojów roślinnych.

Napoje roślinne – substytut mleka

Mleko to żywność o wysokiej zawartości odżywczej. Jednak nie jest to dobra opcja dla osób, u których pojawiła się nietolerancja laktozy. Istnieją odmiany tego napoju pozbawione cukru, które powodują dyskomfort, ale ich właściwości organoleptyczne nie są takie same. Może to warunkować jego spożycie.

Równocześnie napoje roślinne są alternatywą ze względu na składniki odżywcze, jakie dostarczają. Ich zawartość białka i tłuszczu jest niższa, ale dopóki nie mają dodatku cukrów są odpowiednim zamiennikiem w dietach niskokalorycznych.

Czasami są wzbogacone o niezbędne składniki odżywcze, takie jak witaminy z grupy B. Są one ważne w metabolizmie energetycznym, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Sub-cellular Biochemistry. Wprowadzenie ich do diety w niezbędnych ilościach zmniejsza ryzyko uszkodzenia komórek i DNA.

Mleko z nasion

Mleko roślinne może być alternatywą dla mleka krowiego dla osób z nietolerancją laktozy.

Napoje roślinne są łatwiejsze do strawienia

Jedną z cech napojów roślinnych jest ich lekkostrawność. Będąc produktem o bardzo niskiej zawartości tłuszczu i białka powoduje szybkie opróżnianie żołądka i zwykle nie powoduje dyskomfortu.

W ten sposób może być świetnym dodatkiem do kawy lub koktajli u osób cierpiących na bóle żołądka lub jelit. Napoje roślinne dobrze komponują się z owocami, dlatego nadają się również do przygotowywania koktajli.

Jeśli jednak często masz problemy związane z pracą jelit lub procesem trawienia może być wskazana wizyta u specjalisty. Czasami te zaburzenia są związane z dysbiozą jelit, którą można skorygować poprzez suplementację probiotykami, zgodnie z badaniem opublikowanym w Journal of Biomedical Science.

Zawierają białka

Nie są to białka o dużej wartości biologicznej. Ich proporcja jest mniejsza niż w mleku, ale napoje roślinne również posiadają tego typu składniki odżywcze.

W przypadku diet wegańskich są dobrym rozwiązaniem, ponieważ pomagają uzupełnić spożycie białka. Należy jednak doprecyzować, że nie są to białka o dużej wartości biologicznej, wykazują niedobory w zakresie niezbędnych aminokwasów, a ich przyswajalność mogłaby być lepsza.

W związku z tym nie powinny stanowić jedynego źródła białka, ale muszą być łączone z innymi produktami roślinnymi, które zawierają ten makroskładnik odżywczy. Aby zapewnić optymalne spożycie najlepiej postępować zgodnie z zaleceniami dietetyka.

Uważaj na napoje zawierające cukier

Kupując napoje roślinne należy zwrócić uwagę na oznakowanie produktu. Istnieje kilka odmian zawierających dodatki cukrów. Składnik ten poprawia smak napoju, ale znacznie obniża jego wartość odżywczą.

Jak pokazuje badanie opublikowane w czasopiśmie Advances in Nutrition spożywanie nadmiaru cukrów prostych zwiększa ryzyko rozwoju chorób metabolicznych. Dlatego dodatek węglowodanów do napojów roślinnych może wpływać na zdrowie i zwiększać ryzyko zachorowań na cukrzycę.

Konieczne jest uważne czytanie etykiet tych produktów i wybranie tych odmian, które nie zawierają dodatku cukru. Dodatkowo zaleca się spożywanie tych, które zawierają w swoim składzie większą ilość warzyw, takich jak ryż czy owies.

Mleko z owsa

Mleko owsiane lub ryżowe wyróżnia się przyjemnym smakiem. Ponadto nie zawiera cukrów i może zastąpić mleko w wielu przepisach.

Napoje roślinne można włączyć do codziennej diety

Nie zaleca się zastępowania mleka napojami roślinnymi, jeśli nie pojawiła się wcześniejsza sytuacja patologiczna, taka jak nietolerancja laktozy lub alergia na białka mleka krowiego. Jednak może to być pokarm, który wprowadzimy do naszej codziennej diety.

Kiedy celem jest dostarczenie płynnej bazy do shake’a lub smoothie napoje roślinne są często łatwiej trawienną opcją niż produkty mleczne. W każdym razie pamiętaj, aby wybierać odmiany bez dodatku cukru. W przeciwnym razie kupujesz produkt o niewielkiej wartości odżywczej.

Na koniec pamiętaj, że niektóre z tych napojów są wzbogacone witaminami lub minerałami, co może być dobrą opcją, aby zapobiec niedoborom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mikkelsen K., Apostolopoulos V., B Vitaminas and ageing. Subcell Biochem, 2018. 90: 451-470.
  • Johnson RJ., Sánchez Lozada LG., Andrews P., Lanaspa MA., Perspective: a historical and scientific perspective of sugar and its relation with obesity and diabetes. Adv Nutr, 2017. 8 (3): 412-422.
  • Tsai YL., Lin TL., Chang CJ., Wu TR., Lai WF., et al., Probiotics, prebiotics and amelioration of diseases. J Biomed Sci, 2019.
  • Vanga SK, Raghavan V. How well do plant based alternatives fare nutritionally compared to cow’s milk?. J Food Sci Technol. 2018;55(1):10-20. doi:10.1007/s13197-017-2915-y
  • Rizzo G, Baroni L. Soy, Soy Foods and Their Role in Vegetarian Diets. Nutrients. 2018;10(1):43. Published 2018 Jan 5. doi:10.3390/nu10010043
  • Aboulfazli, F., Shori, A. B., & Baba, A. S. (2016). Effects of the replacement of cow milk with vegetable milk on probiotics and nutritional profile of fermented ice cream. LWT, 70, 261–270. https://doi.org/10.1016/j.lwt.2016.02.056

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.