Dieta bezglutenowa - co należy wziąć pod uwagę?

Stosowanie diety bezglutenowej w domu jest stosunkowo proste, ponieważ wymaga jedynie niewielkich dostosowań. Pamiętaj o poniższych wskazówkach, aby tak się stało.
Dieta bezglutenowa - co należy wziąć pod uwagę?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy właśnie zdiagnozowano u ciebie nietolerancję glutenu lub celiakię, wydaje się, że zdrowa i przyjemna dieta będzie już niemożliwa. Jednak dieta bezglutenowa wymaga tylko kilku niewielkich dostosowań.

Naprawdę trudną częścią jest często przyzwyczajenie się do pomysłu, że będzie trzeba wyeliminować z menu określone produkty spożywcze. Jednak całkowite wyeliminowanie tych pokarmów jest kluczem do sukcesu. Tylko wtedy dieta bezglutenowa stanie się naszym nowym sposobem na życie.

Im mniej pokus masz pod ręką, tym łatwiejsze będzie przestrzeganie tej diety. Zrób te pierwsze kroki i pomyślnie rozpocznij nowy styl życia.

Dieta bezglutenowa? Zrób głębokie sprzątanie swojej kuchni

Mówimy o wyeliminowaniu z kuchni wszystkiego, co zawiera gluten i czego nie należy już spożywać. Wśród produktów na tej liście można:

 • Przetworzone przyprawy
 • Większość mąk gotowych do przygotowania chleba i ciast
 • Zwykły chleb i ciasteczka
 • Mąki z wszelkiego rodzaju glutenem
 • Makaron pszeniczny

Ponadto wskazane jest wyeliminowanie tych przyborów i przedmiotów, które są używane do przygotowywania potraw zawierających gluten. Jednym z przykładów jest toster. Musisz kupić nowy toster, który będzie używany tylko do chleba bezglutenowego, i przechowywać go oddzielnie od innych tosterów w domu. Nawet okruchy chleba glutenowego mogą poważnie zaszkodzić w przypadku celiakii.

Innym przykładem są sitka kuchenne. Warto mieć jedno sito do makaronu zawierającego gluten, a drugie do makaronu bezglutenowego.

Wyposaż swoją kuchnię w odpowiednie produkty

Po usunięciu całego glutenu z kuchni może ona wyglądać na naprawdę pustą! Na szczęście istnieje teraz cała branża skupiona na opcji, jaką jest dieta bezglutenowa. Istnieje wiele produktów specjalnie zaprojektowanych, aby zapewnić nam wszystkie potrzebne składniki odżywcze bez konieczności spożywania glutenu.

Najlepiej zacząć od zakupu świeżej żywności, takiej jak owoce, naturalne oleje, świeże lub suszone przyprawy i warzywa. Następnie uzupełnij o kilka komercyjnych opcji, ale ogranicz je do minimum. Mając dobrze wyposażoną kuchnię, łatwiej będzie Ci pomyśleć o kreatywnym i zdrowym menu.

Wśród zalecanych produktów spożywczych wymienić można:

 • Świeże owoce w sezonie
 • Chude mięsa i trochę podrobów
 • Świeże warzywa
 • Ryby
 • Mąka kukurydziana
 • Płatki owsiane zarówno w płatkach, jak i mące (należy jednak pamiętać, że owies może mieć wpływ na osoby szczególnie wrażliwe na gluten – dla bezpieczeństwa kup produkt bezglutenowy)
 • Komosa ryżowa
 • Mąki bezglutenowe do przygotowania chleba i ciast

W każdym razie, kupując produkty bezglutenowe, upewnij się, że nie zawierają nadmiernych ilości cukru, ponieważ, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Frontiers in Bioscience, ten składnik odżywczy może pogorszyć zdrowie, jeśli jest spożywany w nadmiarze.

Dieta bezglutenowa – przygotuj swój umysł i podniebienie

Dieta bezglutenowa zmusi cię do włączenia do diety nowych smaków i konsystencji. Możesz czuć się nieco powściągliwy, ale ważne jest, aby jak najszybciej poeksperymentować.

Dieta bezglutenowa

Im szybciej to zrobisz, tym szybciej przystosujesz się do zmian i tym mniej będziesz odczuwać głód i dyskomfort. Nasza sugestia jest taka, że większość jedzenia powinna zawierać świeże składniki, które już znasz.

Na przykład możesz przygotować świeżą sałatkę i dodać do niej bezglutenowe krakersy lub pikantne tosty z komosy ryżowej. Sięgając po posiłek, który już znasz, znacznie łatwiej będzie ci zaakceptować zmiany i dodatkowe elementy dania, na przykład bezglutenowe krakersy.

Naucz się czytać etykiety

Przechodząc na dietę bezglutenową ważne jest, aby wiedzieć, że niektóre produkty spożywcze mogą zawierać gluten, nawet jeśli myślisz inaczej. Jeśli na etykiecie jest napisane „bezglutenowe”, jesteś bezpieczny, ale jeśli nie, sprawdź składniki, aby zobaczyć, czy nie zawiera śladów glutenu. Jeśli tak, najlepiej jest go unikać.

Innym powodem, dla którego warto czytać etykiety, jest to, że marki komercyjne przetwarzają wiele produktów. Podczas tych procesów niektóre składniki mogą być mieszane w niewielkich ilościach. Dlatego ważne jest, aby właśnie przeczytać etykiety, aby to zidentyfikować.

Gdy istnieje taka możliwość, marki dodają wyłączenie odpowiedzialności odnoszące się do możliwości takiego zanieczyszczenia krzyżowego.

Możesz również skorzystać z okazji, aby sprawdzić, czy produkt, który zamierzasz kupić, ma w swoim składzie dodatki. Wykazano, że tego typu produkty mają w niektórych przypadkach negatywny wpływ na zdrowie. Przykładem mogą być azotyny, konserwanty stosowane w przemyśle mięsnym.

Dowiedz się, jak jeść bezglutenowo poza domem

Stosowanie diety bezglutenowej w domu jest stosunkowo proste. Ale robienie tego na zewnątrz wymaga pewnego wysiłku, a także wiedzy o tym, jakie pokarmy są dozwolone. Jeśli nie masz pewności, zapytaj w restauracji, czy są dostępne produkty bezglutenowe.

Jeśli czujesz, że nie rozumie się, o co prosisz, lub osoby obsługujące nie mają dużej wiedzy na temat produktów bezglutenowych, pozostań na bezpiecznym terenie i poproś o dania z warzywami. Możesz również poprosić o usmażenie mięsa na osobnej patelni bez sosu.

Wkrótce znajdziesz miejsca, które kompetentne i w razie potrzeby przygotują dania specjalnie dla ciebie. Na szczęście coraz więcej restauracji oferuje jedzenie bezglutenowe, dzięki czemu możesz jeść bez obaw!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Freeman CR., Zehra A., Ramirez V., Wiers CE., et al., Impact of sugar on the body, brain and behavior. Front Biosci, 2018. 23: 2255-2266.
 • Song P., Wu L., Guan W., Dietary nitrates, nitrites, and nitrosamines intake and the risk of gastric cancer: a meta analysis. Nutrients, 2015. 7 (12): 9872-95.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.