Jeść poza domem w zdrowy sposób - jak to możliwe?

Zdrowe odżywianie poza domem jest możliwe dzięki przestrzeganiu pewnych sprytnych zasad, takich jak nie iść "na głodnego" lub zamawianie dań do podziału.
Jeść poza domem w zdrowy sposób - jak to możliwe?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Chcesz kontrolować swoją wagę i od czasu do czasu jeść poza domem? Możesz pomyśleć, że nie jest to możliwe, ale dzięki zaleceniom, które przedstawimy w tym artykule, zobaczysz, że możesz jeść poza domem w zdrowy sposób. Nie przegap tych sprytnych zasad!

Jak jeść poza domem w zdrowy sposób?

Zdrowe odżywianie się często wydaje się niemożliwe, ponieważ zwykle restauracje oferują kaloryczne a zarazem niezdrowe opcje. Wiele różnych badań pokazuje, że jedzenie poza domem wiąże się z nadwagą i otyłością.

Według badania Cambridge ponad 90% głównych potraw sprzedawanych w restauracjach zawiera nadmierną ilość kalorii, sodu, tłuszczu, a zwłaszcza tłuszczów nasyconych. Ponadto dania przygotowane dla dzieci zawierają jeszcze więcej tłuszczów i cukrów niż menu dla dorosłych.

Dlatego nie zaleca się zamawiać dla dzieci dań przeznaczonych specjalnie dla nich. Często własnie te dania są jeszcze mniej zdrowe niż reszta menu.

Zanim wyjdziesz z domu

Bardzo ważne jest, aby kontrolować swoje decyzje jeszcze przed wejściem do restauracji. Takie podejście będzie miało bowiem duży wpływ na nasze zachowanie. Oto kilka sztuczek, o których należy pamiętać, zanim wyjdziemy z domu:

Jeść poza domem bez obaw o wagę?
 • Wybierz wcześniej restaurację i zarezerwuj stolik. Jeśli wiesz z góry, dokąd się wybierasz, będziesz wiedzieć, jaki rodzaj jedzenia oferuje lokal. Dzięki temu unikniesz wejścia do pierwszego miejsca, które zobaczysz. Rezerwację zaleca się również w tym celu, aby uniknąć czekania w przypadku, gdyby wpisano cię na listę oczekujących. Co bowiem zwykle dzieje się podczas oczekiwania? To, że zwykle zamawiamy jakiś niezdrowy napój, którego możesz uniknąć, jeśli masz już przygotowany stolik.
 • Przejrzyj menu lokalu wcześniej, jeśli to możliwe. Wiele restauracji publikuje już dziś menu na swojej stronie internetowej. Przejrzyj w swoim domu, a będziesz wiedzieć, co wybrać, zanim dotrzesz do restauracji.
 • Nie idź z pustym żołądkiem. Jeśli przychodzisz do restauracji “na głodnego”, zjadasz chleb i wszystkie przekąski, które są wcześniej podawane. A przecież możesz tego uniknąć, jeśli twój żołądek nie będzie kompletnie pusty. Dlatego polecamy zjeść kilka owoców przed wyjściem z domu.

Zasady, jak jeść poza domem podczas posiłku w restauracji

Po opanowaniu tych sztuczek przed pójściem do restauracji znacznie łatwiej będzie jeść poza domem w zdrowy sposób. A jak się zachować, kiedy już jesteśmy w lokalu?

 • Co mogę pić? Najbardziej zalecaną opcją jest oczywiście woda. Jeśli chcesz poprosić o inne napoje, możesz wybrać wodę gazowaną lub, jeśli chcesz trochę wzbogacić jej smak, poproś o wodę z plasterkiem cytryny. Możesz również wybrać naturalne soki, piwo bezalkoholowe lub bezcukrowe napoje bezalkoholowe. Jednak musisz zdawać sobie sprawę, bezcukrowe napoje bezalkoholowe również nie stanowią zdrowej opcji.
 • Kontroluj ilość spożywanego chleba. Zwykle w restauracjach podaje się koszyki pełne chleba. Jeśli nie chcesz jeść chleba poza domem, powiedz po prostu kelnerowi, aby go nie przynosił. A jeśli chcesz jeść, powiedz mu, aby przyniósł jedynie po małym kawałku na osobę.
 • Jakie opcje zamawiać? Najpierw spójrz na dania z warzyw. Pamiętaj, że na pierwsze danie musisz zjeść warzywa. Po wybraniu warzyw wybierz rodzaj białka, którym chcesz uzupełnić danie. Może to być mięso, ryba, jajko lub rośliny strączkowe. Unikaj jednak potraw smażonych lub sosów.

Uważaj na sosy i przystawki!

 • Wybierz zdrowe przystawki. Na przykład zamiast frytek zamów pieczone ziemniaki lub sałatkę. Nie dodawaj chleba, jeśli twój posiłek zawiera już mąkę lub węglowodany.
 • Sosy należy zamawiać osobno. Unikaj sosów, dipów i serów jako dodatków do posiłku. Możesz więc spróbować trochę, ale nie przekraczając rozsądnej granicy.
  Jogurt z ananasem
 • Dziel się swoim daniem. Rzuć okiem na stoliki wokół ciebie, aby ocenić rozmiar talerzy i dań. To pomoże Ci zdecydować, czy zamówić danie samodzielnie, czy do podziału z Twoim towarzyszem. Jeśli dania są duże, poproś dodatkowy talerz, żeby się nimi o podzielić. Dzięki temu możesz kontrolować ilość spożywanego jedzenia. Jeśli jedzenie zostało na talerzu, nie musisz się zmuszać, aby je skończyć i pęknąć z przejedzenia. Poproś o pojemnik, żeby je zabrać do domu.
 • A deser? Jeśli w restauracji są owoce, poproś o owoce. Również naturalny sok, kawa lub napar mogą być dobrym rozwiązaniem. Jeśli jednak masz ochotę na czegoś słodkiego, możesz go zamówić i podzielić się z kimś, żeby nie obejść się smakiem.

Jak sprawdzić, czy nie przesadziliśmy w jedzeniu?

Sprawdź, czy występują u Ciebie następujące objawy:

 • Kiedy czujemy bardzo duże pragnienie kilka godzin po jedzeniu.
 • Jeśli ciężko trawisz posiłek i przez resztę dnia nie czujesz już głodu.
 • Kiedy czujesz dużą senność po jedzeniu.

Zastosuj te sztuczki, dzięki którym możesz jeść w zdrowy sposób i cieszyć się jedząc poza domem. Naprawdę można jeść zdrowo poza domem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • De Souza RJ., Mente A., Maroleanu A., Cozma AI., et al., Intake of saturated and trans unsaturated fatty acids and risk of all cause mortality, cardiovascular disease, and type 2 diabetes: systematic review and meta analysis of observational studies. BMJ, 2015.
 • Kikuchi Y., Nozaki S., Makita M., Yokozuka S., et al., Effects of whole grain wheat bread on visceral fat obesity in japanese subjects: a randomized double blind study. Plant Foods Hum Nutr, 2018. 73 (3): 161-165.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.