Napoje bez cukru - dowiedz się, czy powodują one tycie?

Bardzo często zastępujemy słodzone napoje orzeźwiające napojami bez cukru, ale czy na pewno wiesz, że napoje bez cukru rzeczywiście nie są tuczące?
Napoje bez cukru - dowiedz się, czy powodują one tycie?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Obecnie coraz częściej napoje bez cukru zastępują napoje gazowane z cukrem. Martwienie się o utrzymanie wagi powoduje, że decydujemy się na mniej kaloryczne napoje. Ale czy rzeczywiście napoje bez cukru mogą powodować tycie?

W żadnym wypadku orzeźwiające napoje bez cukru nie powinny zastępować wody jako napoju nawadniającego dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Orzeźwiające napoje bez cukru

Ryzyko wynikające z picia napojów orzeźwiających

Napoje orzeźwiające bez cukru to napoje bezalkoholowe, w których cukier usuwa się i zastępuje alkalicznymi środkami słodzącymi, takimi jak aspartam, sacharyna lub cyklaminian. Chociaż bezcukrowe napoje orzeźwiające nie zawierają kalorii, obecne w nich substancje słodzące sprzyjają wchłanianiu cukru w ​​jelicie.

Słodziki dodawane do napojów, a napoje bez cukru

Ponadto powodują one wydzielanie insuliny w taki sam sposób, jak słodkie napoje gazowane. Działanie insuliny z kolei powoduje obniżenie poziomu cukru we krwi, wywołując uczucie głodu.

Słodziki wpływają również niekorzystnie na florę jelitową, zaburzając rozmnażanie dobrych bakterii w organizmie, powodując dysbiozę i nietolerancję glukozy.

Napoje bez cukru a utrzymywanie wagi

Zależność ta jest coraz częściej poddawana badaniom, aby dowiedzieć się, czy bezcukrowe napoje beztłuszczowe powodują tycie. Ten temat od jakiegoś czasu jest bowiem to przedmiotem wielu kontrowersji.

Niedawno opublikowano najnowsze badanie w tej dziedzinie: Cukier i napoje sztucznie słodzone związane z otyłością: przegląd systematyczny i metaanaliza. Wykazuje ono wyraźny związek między spożyciem napojów orzeźwiających a otyłością.

Należy jednak wyjaśnić, że badanie to nie oddziela spożywania słodkich napojów gazowanych od napojów bez cukru. Wyniki pokazują, że spożycie napojów orzeźwiających, niezależnie od ich rodzaju, jest wyższe u osób z otyłością.

Inne badania sugerują, że napoje bez cukru, oprócz zwiększania ryzyka otyłości, mogą zwiększać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Nie ma jednak jasnego mechanizmu wyjaśniającego, dlaczego tak się dzieje.

Z drugiej strony istnieją badania, takie jak te przeprowadzone przez Plos One, które pokazują związek między spożywaniem napojów bez cukru a większą ilością tłuszczu na brzuchu. W związku z tym można wywnioskować, że nie są skuteczne jako środek do kontroli masy ciała.

Dlaczego napoje bez cukru mogłyby powodować tycie?

Efekt kompensacyjny

Całkiem możliwe, że napoje bez cukru same w sobie nie powodują tycia, ale mają związek z niezdrowymi nawykami stylu życia.

Posiłek typu fast food

Prawdopodobnie myślisz, że kalorie, które zamierzasz zaoszczędzić pijąc taki napój, możesz potem spożyć w postaci do innego, bardziej kalorycznego pokarmu. Potraktujesz go po prostu jako zamiennik. Oznacza to na przykład, że nie ma sensu pić napoju light i jednocześnie jeść hamburgera z frytkami. Takie szarady nie przynoszą niczego dobrego.

Napoje bez cukru mogą wywoływać uczucie głodu

Jak już powiedzieliśmy wcześniej, napoje te mogą również wywoływać uczucie głodu u osób, które je spożywają.

W niektórych przypadkach wzrost poziomu insuliny, który występuje po spożyciu sukralozy, nie wywołuje naturalnego spadku poziomu glukozy.

Oznacza to, że nasze ciało reaguje na napoje bez cukru w ​​taki sam sposób, jak gdyby otrzymywało cukier, mimo, że on sam nie dociera do organizmu w swojej czystej postaci. Oznacza to, że cały wysiłek idzie na marne.

Słodki smak powoduje uzależnienie

Wykazano ponadto, że jedzenie bardzo słodkich pokarmów prowadzi do uzależnienia od słodkiego smaku. Niezależnie od tego, czy dany pokarm dostarcza kalorii, sam słodki smak aktywuje obszary mózgu związane z przyjemnością i nagrodą. A to prowadzi do uzależnienia od bardzo intensywnych smaków i wrażeń. Wpływ słodkich pokarmów na mózg wywołuje to samo wrażenie, co zażywanie narkotyków, dlatego zwykle mamy ochotę na coś słodkiego.

Wniosek

Jeśli chcesz schudnąć, logiczne wydawałoby się zastąpienie słodkich napojów gazowanych napojami bez cukru. Do tej pory zaobserwowano również, że w umiarkowanych ilościach są one bezpieczne i nie dostarczają kalorii.

Jednak nauka pokazuje, że ich regularne spożywanie nie pomaga w kontroli wagi. W rzeczywistości mogą bowiem powodować, że będziemy jeść więcej i więcej tłuszczu odłoży się w okolicach brzucha.

Przyrost masy ciała jest dość złożonym procesem i nie można winić tylko jednej grupy żywności lub produktów ani nawet samego cukru. Natomiast głównym napojem powinna być woda, zarówno podczas posiłków, jak i poza nimi.

Ale co jeśli przy jakiejś okazji przyjdzie Ci ochota na zimny orzeźwiający napój? Co wybrać, napoje chłodzące z cukrem lub bez cukru? Jeśli spożywasz je sporadycznie, możesz zdecydować się na napoje light, ponieważ przyjmowane w małych ilościach nie wpływają na negatywne skutki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chia, C. W., Shardell, M., Tanaka, T., Liu, D. D., Gravenstein, K. S., Simonsick, E. M., … & Ferrucci, L. (2016). Chronic low-calorie sweetener use and risk of abdominal obesity among older adults: a cohort study. PLoS One11(11), e0167241.
  • Pereira, M. A. (2014). Sugar-sweetened and artificially-sweetened beverages in relation to obesity risk. Advances in nutrition5(6), 797-808.
  • Ruanpeng, D., Thongprayoon, C., Cheungpasitporn, W., & Harindhanavudhi, T. (2017). Sugar and artificially sweetened beverages linked to obesity: a systematic review and meta-analysis. QJM: An International Journal of Medicine110(8), 513-520.
  • Suez, J., Korem, T., Zeevi, D., Zilberman-Schapira, G., Thaiss, C. A., Maza, O., … & Kuperman, Y. (2014). Artificial sweeteners induce glucose intolerance by altering the gut microbiota. Nature514(7521), 181.
  • Indian Heart Journal. Volume 70, Issue 1, January–February 2018, Pages 197-199. The truth about artificial sweeteners – Are they good for diabetics? https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0019483218300142
  • QJM. 2017 Aug 1;110(8):513-520. Sugar and artificially sweetened beverages linked to obesity: a systematic review and meta-analysis. doi: 10.1093/qjmed/hcx068.
  • Adv Nutr. 2014 Nov 14;5(6):797-808. Sugar-sweetened and artificially-sweetened beverages in relation to obesity risk. doi: 10.3945/an.114.007062. Print 2014 Nov.
  • PLoS One. 2016 Nov 23;11(11):e0167241. Chronic Low-Calorie Sweetener Use and Risk of Abdominal Obesity among Older Adults: A Cohort Study. doi: 10.1371/journal.pone.0167241. eCollection 2016.
  • J Nutr. 2012 Jun; 142(6): 1142S–1148S. Published online 2012 May 9. Sweetness and Food Preference. doi: 10.3945/jn.111.149575

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.