Nadwaga i otyłość - jak im zapobiegać?

Nadwaga i otyłość jest problemem, który zyskuje na znaczeniu każdego dnia. Prawdziwym rozwiązaniem jest natomiast zapobieganie. Aktywność fizyczna i dobra dieta mają zasadnicze znaczenie dla unikania otyłości.
Nadwaga i otyłość - jak im zapobiegać?
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadwaga i otyłość jest problemem społeczeństwa na całym świecie. Występuje on zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jednak rytm życia w krajach rozwiniętych jest bardziej zabiegany. Sprawia to, że nasza dieta nie jest odpowiednia i sprzyja takim problemom, jak nadwaga i otyłość.

Są jednak kraje i regiony, w których kładzie się duży nacisk na zapobieganie otyłości, na przykład w krajach położonych najbliżej Morza Śródziemnego. Dieta w tych krajach jest znana jako dieta śródziemnomorska. Składa się ona głównie z owoców morza, warzyw i produktów, w których składzie występuje oliwa z oliwek.

Mimo takich alternatyw, nadwaga i otyłość nadal jest jedną z głównych przyczyn śmierci. Z tego powodu ośrodki zdrowia na całym świecie zwracają szczególną uwagę na ten właśnie problem.

Czym jest nadwaga i otyłość?

Otyłość to przyrost masy ciała w wyniku nadmiernej akumulacji masy lub tkanki tłuszczowej. Może być przyczyną różnych chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca i rak. Niestety, może to nawet doprowadzić do śmierci.

Jest to problem, którego nie możemy zlekceważyć, zarówno jako społeczeństwo, jak i na poziomie indywidualnym.

Typy otyłości

Wiele ludzi nie ma wiedzy na temat klasyfikacji otyłości. Jednak jesteśmy tu po to, żeby udzielić Ci wszelkich niezbędnych informacji:

Nadwaga i otyłość kobieta na sofie
  • Centralna (brzuszna, androidalna). Jest to najbardziej złożona forma otyłości ze względu na ryzyko, które stwarza dla narządów wewnętrznych. Nazwa “otyłość centralna” pochodzi od jej głównego ulokowania w ciele. Koncentruje się ona bowiem w okolicach brzucha i wpływa na pojawienie się chorób, takich jak cukrzyca.
  • Obwodowa. Jest to kumulacja tłuszczu w dolnej części ciała, od talii w dół. Często taka nadwaga dolnej partii ciała wiąże się z problemami ze stawami.

Jak przeciwdziałać otyłości

Jest to całkiem złożona kwestia. W końcu dotyczy jednego z najważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku. Jednak przeciwdziałanie otyłości nie jest aż tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Potrzeba natomiast czegoś więcej niż tylko leczenia. Jeśli chodzi o otyłość, głównym założeniem i celem jest jej zapobieganie. Niedopuszczenie do otyłości nie tylko pomaga w rozwiązywaniu problemów estetycznych, ale także fizjologicznych i fizycznych.

1. Nadwaga i otyłość? Bądź aktywny

Po pierwsze, jednym ze sposobów na zapobieganie otyłości jest unikanie siedzącego trybu życia. W końcu jest to bezpośrednio powiązane z przyrostem masy ciała. Brak ruchu powoduje nagromadzenie kalorii, a w konsekwencji otyłość.

Nadwaga i otyłość - warto ćwiczyć

Twoje ciało musi mieć możliwość zużycia składników odżywczych, które otrzymuje z pokarmem. Najlepszym sposobem na to jest właśnie aktywność fizyczna.

  • Chodzenie piechotą do pracy wspomaga przeciwdziałanie nadwagi.
  • Możesz też przemieszczać się po mieście za pomocą roweru. Jest to również bardzo dobre dla środowiska.
  • Także poranne ćwiczenia, takie jak spacery, przejażdżki rowerowe i pływanie, pomagają zredukować tkankę tłuszczową i przeciwdziałają przybieraniu na wadze.

2. Kontrola medyczna

Wskaźnik masy ciała (BMI) jest używany do ilościowego określenia masy ciała człowieka. Do obliczenia wskaźnika potrzebne są wzrost i masa ciała danej osoby. Następnie, po otrzymaniu BMI, analizuje się takie czynniki, jak wiek i płeć.

Zalecamy coroczne kontrole u lekarza, aby wyeliminować wszelkie schorzenia związane z otyłością. Ten wskaźnik jest pomocny w określeniu Twojej kondycji i stanu Twojego zdrowia.

3. Nadwaga i otyłość – zacznij zdrowo się odżywiać

Zarówno Twoja dieta, jak i aktywność fizyczna stanowią część zdrowego stylu życia. Przestrzeganie wytycznych i zaleceń gwarantuje dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne i fizjologiczne. Dietetycy polecają ćwiczenia połączone ze zrównoważoną dietą.

Dzieje się tak, ponieważ zdrowa dieta przyczynia się do sprawności fizycznej i oba te aspekty pomagają przeciwdziałać otyłości.

Zdrowa żywność

Spożywanie diety bogatej w białka, witaminy i składniki odżywcze pomaga Ci rozwijać beztłuszczową masę (mięśnie) i przeciwdziała odkładaniu się złogów tłuszczowych w organizmie. Powinieneś również zbilansować swoje spożycie kalorii w ciągu dnia, unikając zarówno przybierania na wadze, jak i niedowagi.

Powinieneś również unikać przetworzonej żywności i jedzenia produktów bogatych w tłuszcze lub substancje sztuczne. Mogą one znacznie pogorszyć stan Twojego zdrowia.

Jeżeli chcesz przyczynić się do walki z otyłością, zacznij od siebie i swoich bliskich. Przestrzegajcie razem zaleceń dotyczących zdrowego stylu życiu i żywienia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ortega FB, Lavie CJ, Blair SN. Obesity and Cardiovascular Disease. Circ Res. 2016 May 27;118(11):1752-70
  • Swift DL, McGee JE, Earnest CP, Carlisle E, Nygard M, Johannsen NM. The Effects of Exercise and Physical Activity on Weight Loss and Maintenance. Prog Cardiovasc Dis. 2018 Jul-Aug;61(2):206-213
  • Poti JM, Braga B, Qin B. Ultra-processed Food Intake and Obesity: What Really Matters for Health-Processing or Nutrient Content? Curr Obes Rep. 2017 Dec;6(4):420-431.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.