Wzdęcia brzucha - 5 leczniczych naparów

Regularne spożywanie tych naparów pomoże nie tylko zmniejszyć wzdęcia brzucha, ale również może służyć jako środek zapobiegawczy. Pij je, a unikniesz dyskomfortu.
Wzdęcia brzucha - 5 leczniczych naparów

Ostatnia aktualizacja: 13 stycznia, 2019

Napary są najbardziej przydatnymi domowymi lekarstwami, jakie możemy znaleźć. Dzięki nim możemy poradzić sobie z problemami żołądkowymi, jelitowymi i brzusznymi. Na przykład mogą pomóc nam zmniejszyć wzdęcia brzucha.

Kiedy brzuch jest wzdęty, napary są wielkim sprzymierzeńcem, aby rozwiązać ten problem. W tym artykule pokażemy Ci 5 naparów leczniczych, które mogą Ci pomóc, jeśli cierpisz na wzdęcia brzucha.

Przyczyny wzdęcia brzucha

Zatrzymanie gazów w przewodzie pokarmowym, czyli potocznie wzdęcia brzucha, to te niemiłe sytuacje kiedy nasz brzuch jest spuchnięty i nabrzmiały. Ten stan jest dość powszechny wśród kobiet i zwykle powoduje dyskomfort podczas wykonywania najbardziej codziennych zadań.

Wzdęcia brzucha mogą mieć różne źródła i przyczyny, ale najczęstsze to:

5 naparów leczniczych w celu zmniejszenia wzdęcia brzucha

Wzdęcia brzucha nie stanowią poważnego problemu, więc można je leczyć zawczasu bez żadnych niedogodności. Aby działać tak szybko, jak to możliwe, proponujemy pięć naparów leczniczych, które pomogą Ci, aby wzdęty brzuch nie stał się poważnym problemem w Twoim organizmie.

1. Zielona herbata

Przeciwutleniacze z zielonej herbaty przyczyniają się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Ponadto napar może złagodzić lub wyeliminować objawy, które mogą powodować dyskomfort w okolicy brzucha.

Zielona herbata.

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 łyżeczka zielonej herbaty (15 g)

Co powinnaś zrobić?

 • Na początek, podgrzej wodę, a po osiągnięciu temperatury wrzenia dodaj zieloną herbatę.
 • Następnie pozostaw na kilka minut, aby herbata uwolniła wszystkie swoje właściwości.
 • Na koniec pozwól ostygnąć, aż stanie się neutralna dla podniebienia, odcedź i pij dwie szklanki dziennie.

2. Rumianek

Rumianek jest doskonałym rozwiązaniem, aby zmniejszyć wzdęcia brzucha. Herbata ta jest zalecana również w przypadku innych dolegliwości, takich jak bóle menstruacyjne, problemy żołądkowe i jelitowe, biegunka, nudności, zawroty głowy i zgaga.

Ponadto ma właściwości przeciwskurczowe, uspokajające i relaksujące. W związku z tym poprawia stan fizyczny organizmu.

Składniki

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 1 łyżka rumianku (15 g)

Co powinnaś zrobić?

 • Aby przygotować napar, podgrzej wodę i dodaj rumianek.
 • Pozwól, aby się zaparzył przez kilka minut, odcedź i pij, gdy temperatura jest odpowiednia.

3. Werbena cytrynowa

Zioło to jest najmniej znane ze wszystkich wymienionych na tej liście. Jednak jego właściwości są bardzo korzystne na wzdęcia brzucha i coraz częściej można je kupić w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. Liście werbeny mają przyjemny cytrynowy aromat i różnorodne właściwości lecznicze.

Składniki

Co powinnaś zrobić?

 • Najpierw podgrzej wodę, a gdy osiągnie punkt wrzenia, dodaj liście cytrynowej werbeny.
 • Następnie pozwól im się zaparzyć pod przykryciem, aby właściwości rośliny skoncentrowały się w wodzie.
 • Odcedź i wypij napar. Stosuj dwa razy dziennie.

4. Mięta

Mięta jest znaną rośliną i rzeczywiście pomaga na wzdęcia brzucha, dzięki swojemu aktywnemu składnikowi, która zmniejsza stan zapalny i rozluźnia ściany brzucha. Jest to zatem idealna opcja, aby złagodzić różne objawy problemów jelitowych.

Składniki

 • 2 łyżki suszonych liści mięty (30 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Co powinnaś zrobić?

 • Na początek wrzuć łyżkę suszonych liści mięty do kubka i zalej wrzącą wodą.
 • Potem dobrze zamieszaj i odstaw na 10 minut, aby liście mięty uwolniły wszystkie właściwości lecznicze i przeciwzapalne.
 • Na koniec, odcedź i pij napar dwa razy dziennie.

5. Imbir

Ten korzeń jest dobrze znany ze swoich właściwości przydatnych w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym i stanami reumatycznymi. Jednak inną jego zaletą jest zdolność radzenia sobie z problemami żołądkowymi i jelitowymi. Imbir bowiem przywraca komfort w jamie brzusznej.

Imbir

Składniki

 • 3 łyżki imbiru (45 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Co powinnaś zrobić?

 • Podgrzej wodę, a gdy się zagotuje, dodaj imbir. Może być tarty lub krojony.
 • Następnie gotuj przez 5 minut, odcedź i pij dwa razy dziennie.

Inne wskazówki

Oprócz regularnego stosowania naparów opisanych w tym artykule, zaleca się konsultację u lekarza, a także zmianę niektórych nawyków. Aby uniknąć wzdęć brzucha, zaleca się między innymi poprawę diety, unikanie siedzącego trybu życia i utrzymywanie aktywności fizycznej.

Kiedy cierpisz na wzdęcia brzucha, nie zapomnij wziąć pod uwagę tych naparów leczniczych, a Twoje dolegliwości rzeczywiście się zmniejszą. Ponadto, będą Ci służyć jako przewodnik i wsparcie przy wprowadzaniu nowych nawyków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.