Dopadł Cię stres? - 6 rozluźniających ćwiczeń

Zmęczenie, codzienne martwienie się o przyszłość czy inne codzienne troski mogą się przyczyniać do powstawania stresu. Poświęcanie każdego dnia kilku minut na wykonywanie prostych ćwiczeń pomoże Ci skutecznie zredukować powstałe napięcie.
Dopadł Cię stres? - 6 rozluźniających ćwiczeń
Carlos Fabián Avila

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Carlos Fabián Avila.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Stres stanowi jedno z bardziej znanych zaburzeń znanych w społeczeństwie. Stres powstaje na skutek wielu reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie, których przyczynę stanowią codzienne przeciążenie, problemy rodzinne, a także wiele innych trudnych sytuacji życiowych.

Przypadłość ta charakteryzuje się podenerwowaniem, uczuciem niepokoju, a także różnymi symptomami fizycznymi, które nie pozwalają nam normalnie wykonywać codziennych zajęć. Trzeba przyznać otwarcie: stres bardziej lub mniej zauważalnie towarzyszy każdemu z nas.

W większości przypadków mamy do czynienia z lekkimi epizodami, które ustępują wraz z dostarczeniem organizmowi odpowiedniej miary wypoczynku, czy zastosowaniem coraz bardziej rozpowszechnionych technik relaksacyjnych.

Jednakże wiele osób cierpi na chroniczną formę stresu, a to już wymaga profesjonalnego traktowania, związanego z wizytą u specjalisty.

Codzienna rutyna odpowiednio dobranych ćwiczeń stanowi naturalny sposób w profilaktyce stresu, zanim przybierze on silniejszą formę. W tym artykule chcemy Ci zaprezentować 6 ćwiczeń, które pozwolą Ci się skutecznie zrelaksować. Wykonuj je zawsze, gdy uznasz to za stosowane i potrzebne.

1. Zwalcz stres – rozluźnianie szyi

Ćwiczenie szyi na stres

Szyja jest jednym z pierwszych obszarów naszego ciała, w którym odczuwalne są symptomy zmęczenia i występującego stresu. Bywają sytuacje, w których czujemy, że stres dosłownie “chwyta nas za kark”.

To właśnie w szyi powstają napięcia mięśniowe, które mogą stanowić przyczynę bólu, a także utrudnień związanych ze swobodnym poruszaniem.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Aby rozpocząć, zegnij szyję do przodu i do tyłu, a następnie kolejno do obu ramion.
 • Następnie wykonaj skłony głowy tak jakbyś chciała wykonać okrężne ruchy nosem.

2. Łagodzenie napięcia występującego w ramionach

Tak jak w przypadku szyi, stres potrafi gromadzić się w postaci napięcia mięśniowego występującego w ramionach. W niektórych przypadkach napięcie to staje się tak silne, że można je załagodzić wyłącznie stosując środki przeciwbólowe.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Wykonując delikatne ruchy podnoś i opuszczaj ramiona w sposób naprzemienny, najpierw jedno, a później drugie.
 • Rozluźnij je i pozwól, by głowa opadła delikatnie do przodu, tak aby ostatecznie broda dotknęła klatki piersiowej.
 • Następnie bez napinania szyi, wykonuj okrężne ruchy głową.
 • Powtarzaj schemat pięć razy, rozluźniaj się i wykonaj łącznie trzy serie tego ćwiczenia.

3. Odciążanie pleców i ramion

Odciążanie pleców i ramion

Czasem występujący ból pleców i uczucie ciężaru spoczywającego na ramionach stanowi rezultat jakiejś stresującej sytuacji, która wystąpiła w pracy czy w domu. Jeżeli masz do czynienia z takim rodzajem napięcia mięśniowego, wykonaj poniższe ćwiczenie. Pomoże ono zwalczyć stres.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Wyciągnij ręce mocno do przodu, poprzeplataj między sobą palce obu dłoni i wypychaj je mocno do przodu.
 • Naciągnij lekko ramiona, a następnie rozluźnij się, cały proces powtarzaj wiele razy.

4. Rozluźnij kręgosłup

Napięcie występujące w kręgosłupie pojawia się czasem na skutek dużej ilości czasu spędzonej w pozycji siedzącej. W tym przypadku lekko odczuwalny ból łatwo może przybrać na sile w zależności od wystąpienia czynników stresujących występujących w otoczeniu.

 Na czym polega to ćwiczenie?

 • Usiądź na krześle, rozluźnij kręgosłup pochylając się do przodu opierając głowę na nogach i opuszczając ramiona swobodnie. Podnoś się i opuszczaj powoli.
 • Połóż ręce za szyją, łokcie skieruj do dołu, a brodą dotknij klatki piersiowej. Oddychaj głęboko przez kilka sekund, rozluźniając się przy tym. Odpocznij i powtórz ćwiczenie kilka razy.
 • Utrzymując siedzącą pozycję przechylaj tułów najpierw w jedną, a potem w drugą stronę.

5. Coś na zrelaksowanie nóg

Ćwiczenie relaksujące stopy

Czasem wystawienie pod wpływem wielu sytuacji powodujących stres, ból i napięcie mogą być odczuwalne w nogach, co z kolei przekłada się później na ogólne wyczerpanie organizmu. Codzienne wykonywanie rozluźniających ćwiczeń nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej, ale również poprawi Twoje krążenie krwi, a także zredukuje powstałe stany zapalne.

Przeczytaj również artykuł: Zmęczone stopy – jak im zaradzić?

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Usiądź z przodu biurka lub stołu, wyciągnij ręce i nogi jak tylko możesz. Wypychaj nogi wielokrotnie i wykonuj okrężne ruchy stopami.
 • Następnie stojąc przytrzymując się ściany wyprostuj nogę, a następnie zegnij j ą w kolanie i przytrzymaj ją z tyłu przez kilka sekund. Odpocznij i powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

Ćwiczenie na zmęczone oczy

Choć zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, to nasze oczy w sytuacjach stresowych również ulegają zmęczeniu. Mogą być po prostu przemęczone, a w innych przypadkach możemy doświadczać rozmaitych chorób oczu. Przyczyną jest zazwyczaj stres i wiele godzin spędzanych przed komputerem czy monitorem.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Naprzemiennie otwieraj i zamykaj oczy z całej siły.
 • Następnie kieruj wzrok w różnych kierunkach, zatrzymując go na chwilę na poszczególnych punktach.
 • Na zakończenie opuszkami palców wykonaj delikatny masaż konturów oczu, aby zrelaksować otaczające je mięśnie.

Wszystkie te ćwiczenia stanowią mini terapię, która pozwoli Ci lepiej wychodzić ze stresujących sytuacji i nie ulegać tak szybko zmęczeniu. Możesz wykonywać jedno poszczególne ćwiczenie lub poświęcając kilka minut więcej wykonać cały pakiet. Dzięki nim stres ustąpi szybciej, niż myślisz!


Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.