Dopadł Cię stres? - 6 rozluźniających ćwiczeń

07 Wrzesień, 2016
Zmęczenie, codzienne martwienie się o przyszłość czy inne codzienne troski mogą się przyczyniać do powstawania stresu. Poświęcanie każdego dnia kilku minut na wykonywanie prostych ćwiczeń pomoże Ci skutecznie zredukować powstałe napięcie.
 

Stres stanowi jedno z bardziej znanych zaburzeń znanych w społeczeństwie. Stres powstaje na skutek wielu reakcji chemicznych zachodzących w naszym organizmie, których przyczynę stanowią codzienne przeciążenie, problemy rodzinne, a także wiele innych trudnych sytuacji życiowych.

Przypadłość ta charakteryzuje się podenerwowaniem, uczuciem niepokoju, a także różnymi symptomami fizycznymi, które nie pozwalają nam normalnie wykonywać codziennych zajęć. Trzeba przyznać otwarcie: stres bardziej lub mniej zauważalnie towarzyszy każdemu z nas.

W większości przypadków mamy do czynienia z lekkimi epizodami, które ustępują wraz z dostarczeniem organizmowi odpowiedniej miary wypoczynku, czy zastosowaniem coraz bardziej rozpowszechnionych technik relaksacyjnych.

Jednakże wiele osób cierpi na chroniczną formę stresu, a to już wymaga profesjonalnego traktowania, związanego z wizytą u specjalisty.

Przeczytaj także: Jak wykonać masaż relaksacyjny?

Codzienna rutyna odpowiednio dobranych ćwiczeń stanowi naturalny sposób w profilaktyce stresu, zanim przybierze on silniejszą formę. W tym artykule chcemy Ci zaprezentować 6 ćwiczeń, które pozwolą Ci się skutecznie zrelaksować. Wykonuj je zawsze, gdy uznasz to za stosowane i potrzebne.

1. Zwalcz stres – rozluźnianie szyi

Ćwiczenie szyi na stres
 

Szyja jest jednym z pierwszych obszarów naszego ciała, w którym odczuwalne są symptomy zmęczenia i występującego stresu. Bywają sytuacje, w których czujemy, że stres dosłownie „chwyta nas za kark”.

To właśnie w szyi powstają napięcia mięśniowe, które mogą stanowić przyczynę bólu, a także utrudnień związanych ze swobodnym poruszaniem.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Aby rozpocząć, zegnij szyję do przodu i do tyłu, a następnie kolejno do obu ramion.
 • Następnie wykonaj skłony głowy tak jakbyś chciała wykonać okrężne ruchy nosem.

2. Łagodzenie napięcia występującego w ramionach

Tak jak w przypadku szyi, stres potrafi gromadzić się w postaci napięcia mięśniowego występującego w ramionach. W niektórych przypadkach napięcie to staje się tak silne, że można je załagodzić wyłącznie stosując środki przeciwbólowe.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Wykonując delikatne ruchy podnoś i opuszczaj ramiona w sposób naprzemienny, najpierw jedno, a później drugie.
 • Rozluźnij je i pozwól, by głowa opadła delikatnie do przodu, tak aby ostatecznie broda dotknęła klatki piersiowej.
 • Następnie bez napinania szyi, wykonuj okrężne ruchy głową.
 • Powtarzaj schemat pięć razy, rozluźniaj się i wykonaj łącznie trzy serie tego ćwiczenia.

Przeczytaj również artykuł: Ból w plecach? – ćwiczenia przyniosą ulgę

3. Odciążanie pleców i ramion

Odciążanie pleców i ramion
 

Czasem występujący ból pleców i uczucie ciężaru spoczywającego na ramionach stanowi rezultat jakiejś stresującej sytuacji, która wystąpiła w pracy czy w domu. Jeżeli masz do czynienia z takim rodzajem napięcia mięśniowego, wykonaj poniższe ćwiczenie. Pomoże ono zwalczyć stres.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Wyciągnij ręce mocno do przodu, poprzeplataj między sobą palce obu dłoni i wypychaj je mocno do przodu.
 • Naciągnij lekko ramiona, a następnie rozluźnij się, cały proces powtarzaj wiele razy.

4. Rozluźnij kręgosłup

Napięcie występujące w kręgosłupie pojawia się czasem na skutek dużej ilości czasu spędzonej w pozycji siedzącej. W tym przypadku lekko odczuwalny ból łatwo może przybrać na sile w zależności od wystąpienia czynników stresujących występujących w otoczeniu.

 Na czym polega to ćwiczenie?

 • Usiądź na krześle, rozluźnij kręgosłup pochylając się do przodu opierając głowę na nogach i opuszczając ramiona swobodnie. Podnoś się i opuszczaj powoli.
 • Połóż ręce za szyją, łokcie skieruj do dołu, a brodą dotknij klatki piersiowej. Oddychaj głęboko przez kilka sekund, rozluźniając się przy tym. Odpocznij i powtórz ćwiczenie kilka razy.
 • Utrzymując siedzącą pozycję przechylaj tułów najpierw w jedną, a potem w drugą stronę.

Przeczytaj również artykuł: Kręgosłup szyjny – dolegliwości i ich leczenie

5. Coś na zrelaksowanie nóg

Ćwiczenie relaksujące stopy
 

Czasem wystawienie pod wpływem wielu sytuacji powodujących stres, ból i napięcie mogą być odczuwalne w nogach, co z kolei przekłada się później na ogólne wyczerpanie organizmu. Codzienne wykonywanie rozluźniających ćwiczeń nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej, ale również poprawi Twoje krążenie krwi, a także zredukuje powstałe stany zapalne.

Przeczytaj również artykuł: Zmęczone stopy – jak im zaradzić?

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Usiądź z przodu biurka lub stołu, wyciągnij ręce i nogi jak tylko możesz. Wypychaj nogi wielokrotnie i wykonuj okrężne ruchy stopami.
 • Następnie stojąc przytrzymując się ściany wyprostuj nogę, a następnie zegnij j ą w kolanie i przytrzymaj ją z tyłu przez kilka sekund. Odpocznij i powtórz ćwiczenie z drugą nogą.

Ćwiczenie na zmęczone oczy

Choć zazwyczaj nie zwracamy na to uwagi, to nasze oczy w sytuacjach stresowych również ulegają zmęczeniu. Mogą być po prostu przemęczone, a w innych przypadkach możemy doświadczać rozmaitych chorób oczu. Przyczyną jest zazwyczaj stres i wiele godzin spędzanych przed komputerem czy monitorem.

Na czym polega to ćwiczenie?

 • Naprzemiennie otwieraj i zamykaj oczy z całej siły.
 • Następnie kieruj wzrok w różnych kierunkach, zatrzymując go na chwilę na poszczególnych punktach.
 • Na zakończenie opuszkami palców wykonaj delikatny masaż konturów oczu, aby zrelaksować otaczające je mięśnie.

Wszystkie te ćwiczenia stanowią mini terapię, która pozwoli Ci lepiej wychodzić ze stresujących sytuacji i nie ulegać tak szybko zmęczeniu. Możesz wykonywać jedno poszczególne ćwiczenie lub poświęcając kilka minut więcej wykonać cały pakiet. Dzięki nim stres ustąpi szybciej, niż myślisz!