Zmęczone stopy - jak im zaradzić?

Nasze stopy - często o nich zapominamy i nie zdajemy sobie sprawy, jak są ważne.
Zmęczone stopy - jak im zaradzić?
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 18 kwietnia, 2023

Codziennie nasze zmęczone stopy wytrzymują nacisk całego ciała, co jest wystarczającym argumentem do tego, aby zapewnić im odpowiedni odpoczynek i o nie zadbać. Tak jak każdej innej części ciała, im też powinniśmy dać chwilę relaksu.

Zmęczone stopy nie uzyskują odpowiedniego odpoczynku tylko poprzez to, że siadamy po ciężkim dniu pracy. Nie wystarczy wyłącznie zdjąć z nich butów. Trzeba poświecić im trochę więcej czasu.

Dlatego dziś poznamy kilka sposobów na ulgę dla stóp i zapewnienie im ciężko zapracowanego, należytego odpoczynku.

Co męczy i obciąża nasze stopy?

Te wszystkie dolegliwości, z którymi nieraz wracamy do domu po długim dniu, mogą być spowodowane przez wiele różnych czynników.

Dlaczego stopy są ciężkie i zmęczone?

Zmęczenie i ciężkość stóp, które na pewno często nas dopada, może mieć wiele przyczyn. Aby  lepiej zidentyfikować powód tego, że stopy są na skraju wyczerpania, przyjrzyjmy się kilku czynnikom, przez które takie dolegliwości mogą nam dokuczać.

  • wysiłek fizyczny – w wielu przypadkach zmuszamy nasze ciało do wykonywania czynności, które doprowadzają do znacznego zmęczenia i obciążenia organizmu. Długie godzinne stanie i praca w tej pozycji, na przykład przy wykonywaniu obowiązków domowych powoduje, że zapominamy o tym, że nasze stopy co kilka godzin potrzebują kilku chwil odpoczynku. Jeżeli im tego nie zapewnimy, zaczynają boleć i dokucza nam uczucie ciężkości. Jest to sposób, w jaki organizm daje nam do zrozumienia, że doprowadziliśmy go na skraj wyczerpania i że wszystko ma swoje granice wytrzymałości!
  • używanie odpowiedniego obuwia – aby uniknąć tego, że stopy są zmęczone, obowiązkowe jest używanie odpowiedniego, wygodnego obuwia. Obcas nie powinien być zbyt wysoki, a część okolicy palców zbyt ciasna.
  • nieprawidłowe krążenie krwi – bardzo często ta dolegliwość objawia się tym, ze stopy są ciężkie, opuchnięte i zmęczone
  • nadwaga – to normalne, że osobom z nadwagą bolące i zmęczone stopy będą dokuczać znacznie częściej niż osobom z prawidłową wagą. W końcu dźwigają kilka czy też kilkanaście kilogramów ponad normę!

Domowe, naturalne zabiegi na zmęczone stopy

Kąpiel stóp w ciepłej wodzie

Po długim i ciężki dniu pracy to normalne, że stopy dają nam się we znaki. Dlatego to świetny moment, aby zafundować im moczenie w ciepłej wodzie z dodatkiem soli. Można również dodać płatki róż lub kilka kropelek olejku miętowego, które korzystnie wpłyną na krążenie krwi. Po ochłodzeniu wody, należy dobrze osuszyć stopy. Później można wykonać delikatny masaż przy użyciu tego samego olejku i kremu do zmiękczania skóry.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Wymocz stopy w occie przez 15 minut – efekty Cię zaskoczą

Masaże

Aby zrelaksować zmęczone stopy, można uciec się do wykonania masażu przy użyciu własnoręcznie przygotowanego kremu z miodu, rozmarynu i olejku miętowego.

Masaż na zmęczony stopy

Te trzy składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, nałożyć na stopy i nogi, wykonując przy tym okrężne ruchy. Po zakończeniu, należy ubrać długie skarpety i umieścić nogi wyżej od linii ciała. W ten sposób zapewnimy stopom odpowiedni odpoczynek i chwilę relaksu.

Kąpiele w wodzie po gotowanym ryżu

Wystarczy zagotować ryż w dwóch szklankach wody na wolnym ogniu i odczekać, aż połowa odparuje. Następnie odstawić i dodać trzy łyżki proszku do pieczenia. Moczymy stopy aż do momentu, gdy woda stanie się chłodna. Dobrze osuszamy i kończymy zabieg porządnym masażem przy użyciu kremu z mięty lub olejku miętowego.

Przydatną wskazówką może być to, że każdego dnia, gdy wracamy zmęczeni po pracy, powinniśmy usytuować nogi oparte o ścianę lub umieścić je na krześle i utrzymać je w tej pozycji przez co najmniej dziesięć minut. Następnie można wykonać masaż przy użyciu śmietany.

Każdego dnia możesz zastosować dwudziestominutowe moczenie stóp przed położeniem się spać w ciepłym naparze z rumianku i melisy. To sprawi, że się zrelaksują i odpoczną.

Jak uniknąć zmęczenia stóp

Oto parę porad na to, aby jak najlepiej dbać o swoje stopy i unikać ich przemęczania.

Stopy na trawie
  • aby przypadłość ta dopadała Cię jak najrzadziej, każdego dnia przynajmniej przez pół godziny spaceruj boso. Najlepiej, jeżeli możesz, praktykuj to na łonie natury, piach czy też trawa świetnie się tutaj sprawdzą.
  • nie używaj zbyt ciasnych butów. Przede wszystkim, zapobiegnie to dodatkowym problemom z cyrkulacją krwi. Oprócz tego, obcas nie powinien być zbyt wysoki, a czubek zbyt ciasny.
  • odżywiaj się zdrowo, unikając mocno solonych potraw. Nadmierna ilość soli w organizmie sprzyja retencji wody właśnie w stopach, co powoduje ich puchnięcie.
  • aby raz na zawsze skończyć z odciskami i zmiękczyć zrogowaciałe partie skóry na stopach, zaleca się stosowanie wazeliny. Najlepiej nałożyć ją wieczorem, wykonując przy tym delikatny masaż okolicy pięty i podbicia stopy. Te części bowiem najszybciej ulegają wysychaniu. Po nałożeniu wazeliny, niezbędne jest nałożenie skarpet.
  • ćwicz regularnie stopy, wykonując okrężne ruchy kostki oraz zaciskanie i rozprostowywane placów.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Stopy wzmocnione dzięki tym 8 prostym ćwiczeniom

Pamiętaj!

Pamiętaj, że to dzięki stopom możesz normalnie funkcjonować, pracować i wykonywać swoje ulubione czynności. Codziennie noszą one ciężar Twojego ciała, umożliwiając Ci przy tym poruszanie się. Jeżeli potraktujesz sprawę poważnie i regularnie będziesz dbać o swoje stopy, uczucie zmęczenia i bólu będzie pojawiać się rzadziej. Poświeć więc im kilka chwil każdego dnia, a zobaczysz, o ile łatwiejsze stanie się poruszanie i wykonywanie czynności w pozycji stojącej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.