Wiek metaboliczny: czym jest i jak go poprawić?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jaki jest Twój wiek metaboliczny? Czy zachowujesz się tak, jakbyś miał już 60 lat, mimo że masz niespełna 40 lat? Czas dowiedzieć się, jak poprawić ten stan rzeczy.
Wiek metaboliczny: czym jest i jak go poprawić?
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiek metaboliczny reprezentuje prawdziwy stan zdrowia Twojego ciała. Co ważne, może on znacznie różnić się od Twojego rzeczywistego wieku biologicznego, więc obie wartości rzadko kiedy będą takie same.

Czasami możesz spojrzeć w lustro i powiedzieć sobie coś w stylu: “Wyglądam o wiele starzej, niż powinienem”. Jeśli jesteś szczęściarzem, możesz dojść także do odwrotnego wniosku. Jednak niewiele osób bierze pod uwagę wiek metaboliczny i następnie robi coś z tym faktem.

Być może myślisz sobie, że zrobiłeś już wszystko, co możliwe, by się lepiej czuć i młodziej wyglądać. W rzeczywistości jednak nadal istnieją bardzo proste strategie, które możesz zastosować w praktyce, a o których zapewne nawet nie pomyślałeś.

Z drugiej strony, gdy jesteś na spotkaniu towarzyskim, możesz zauważyć, że Twój dawny przyjaciel ze szkoły nadal ma tego samego wesołego ducha co kiedyś i wydaje się tryskać zdrowiem oraz energią. A Ty natomiast czujesz się kiepsko, jesteś przygaszony i mało aktywny.

Możesz zacząć zadawać sobie w takim momencie następujące pytanie: „jak to możliwe, że czas nie wpływa tak samo na niektórych ludzi?” Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w jednym miejscu. Jest nim Twój wiek metaboliczny.

Jak obliczyć swój wiek metaboliczny?

Ogólnie rzecz biorąc, pracownik służby zdrowia może obliczyć Twój wiek metaboliczny podczas specjalistycznego (choć niedrogiego) badania medycznego. Zalecamy jednocześnie zastosować się ściśle do tego, co mówi Twój lekarz, zamiast do tego, co będą twierdzić Twoi osobiści trenerzy na siłowni.

A oni zapewne również oferują możliwość obliczenia Twojego wieku metabolicznego jako jednej z zapewnianych przez siebie usług.

Obwód w talii

Możesz jednak wykonać te obliczenia także na własną rękę i uzyskać mniej lub więcej przybliżone wyniki. Szczególnie, jeśli masz do dyspozycji następujące dane na swój temat:

 • Wiek biologiczny
 • Wzrost
 • Obwód w pasie /w talii
 • Swoją aktualną wagę i wskaźnik masy ciała (Body Mass Index – BMI)

Po zgromadzeniu wszystkich danych możesz skorzystać z kalkulatora wieku metabolicznego, który jest dostępny online w wielu serwisach internetowych. Bądź jednak bardzo ostrożny! Pamiętaj, że dane będące wynikiem tych obliczeń są przybliżone. Tylko lekarz może udzielić Ci wiarygodnej i pewnej odpowiedzi na Twoje pytanie.

To, co robi taki kalkulator, to porównanie bazowego metabolizmu osoby, której badanie dotyczy ze średnim metabolizmem dla danej grupy wiekowej i podobnymi warunkami fizycznymi.

Jaki jest Twój metabolizm bazowy?

Twój metabolizm bazowy jest wskaźnikiem energii, którą Twoje ciało zużywa, gdy pozostaje w spoczynku. Jest to parametr bezpośrednio związany z kaloriami, które należy spożywać, aby zrównoważyć te straty energetyczne.

Metabolizm

“Jemy dokładnie to samo, ale to ja przybieram na wadze w ilościach wystarczających za nas oboje”.
Wiele osób zwykle wypowiada się w ten właśnie sposób. Ale to nie jest tylko wrażenie pozbawione podstaw. Dzieje się tak w Twoim przypadku, ponieważ możecie mieć po prostu różny poziom metabolizmu bazowego.

Są na przykład ludzie, którzy trawią jedzenie szybciej niż inni i lepiej uwalniają z pożywienia energię. Powodem tego jest to, że ci, którzy mają wyższe wskaźniki masy ciała (BMI), mają także większy wysiłek energetyczny, a to z kolei podnosi wartość ich metabolizmu bazowego.

Jakie czynniki mają największy wpływ na Twój wiek metaboliczny?

Na wiek metaboliczny wpływa niezliczona wręcz liczba czynników, ale do obliczeń zwykle używa się zestawu tych, które mają największe znaczenie. Należą do nich między innymi:

 • Wiek biologiczny
 • Poziom gospodarki hormonalnej
 • Budowa mięśniowa i masa tkanki mięśniowej
 • Uwarunkowania genetyczne (rodzinne)
 • Dieta i metabolizm
 • Warunki związane z Twoją tarczycą
 • Częstotliwość i intensywność wykonywanych codziennie czynności fizycznych

Wszystkie wymienione powyżej czynniki mogą wpływać na Twój wiek metaboliczny. Ale nie są także żadną wymówką mogącą powstrzymać Cię od poprawy siebie i swojego stanu zdrowia, tak jak tego potrzebujesz.

W jaki sposób znajomość naszego wieku metabolicznego może nam pomóc?

Świadomość tego, ile wynosi Twój wiek metaboliczny pomoże Ci przejąć kontrolę nad swoim stanem zdrowia. Powinieneś dążyć do tego, by był on równy lub mniejszy niż Twój wiek chronologiczny. Wiedz o tym, że jeśli Twoje ciało będzie w dobrej kondycji ogólnej, to zauważysz od razu szereg zmian na lepsze. Należą do nich między innymi:

 • Poprawienie swojego stanu fizycznego i innych związanych z nim aspektów.
 • Zaplanowanie wszelkich przyszłych działań mających na celu poprawę swojego metabolizmu.
 • Poznanie liczby kalorii, które powinieneś spożywać każdego dnia, aby być zdrowym.
 • Zapobieganie przyszłym chorobom spowodowanym nadmierną utratą tłuszczu lub mięśni.

Jeśli chcesz być zdrowy przez długi czas, po prostu weź w swoje ręce lejce sterujące Twoim własnym życiem.

Czy można zredukować swój wiek metaboliczny?

Odpowiedź na powyższe pytanie jest bardzo prosta. Brzmi ona „TAK. Można zredukować swój wiek metaboliczny.”. Pierwszym krokiem doi tego celu jest podjęcie odpowiedniej decyzji. Aby zacząć poprawiać zdrowie swojego ciała, musisz najpierw zmienić kilka nawyków w swoim życiu.

Siła woli i motywacja to dwa kluczowe czynniki w tym przedsięwzięciu. Plan odmłodzenia swojego ciała obejmuje trzy kluczowe aspekty. Każdy z nich można z ogromną łatwością można poprawić, do tego w bardzo krótkim czasie.

Aktywność fizyczna

Skrupulatne realizowanie codziennej procedury treningowej naprawdę sprzyja Twojemu metabolizmowi. Nie dość, że rozwija Twoją muskulaturę, to jeszcze generuje większy wydatek energii.

Bieganie

Przeznaczenie co najmniej 30 minut dziennie na ćwiczenia fizyczne pomaga zmniejszyć Twój wiek metaboliczny i uzyskać o wiele zdrowszy wygląd. Dodatkowo spalasz kalorie podczas takiego treningu. Ważne jest także to, aby uwzględnić w programie treningowym chodzenie, ćwiczenia aerobowe, a także ćwiczenia w postaci podnoszenia ciężarów.

Dobrze zbilansowana i zrównoważona dieta

Ważne jest także to, aby koniecznie zapomnieć o smażonych potrawach i fast-foodach. Musisz znaleźć zdrową dla siebie żywność i zwiększyć dzienne spożycie warzyw, chudego mięsa, zbóż i białka.

Zdrowa dieta

Istotny jest także ustalony dzienny harmonogram posiłków, a nie ich pomijanie. Zaleca się również picie wystarczającej ilości wody, aby utrzymać odpowiedni stan nawodnienia organizmu i przyśpieszyć w ten sposób swój metabolizm.

Odpowiednia liczba godzin snu i dobre wysypianie się

Twoje ciało potrzebuje wystarczającej ilości godzin odpoczynku, aby mogło prawidłowo funkcjonować. Istnieje kilka środków, które możesz zastosować, aby zapewnić sobie lepszy wypoczynek i odpowiedniej jakości regenerujący sen. Należą do nich przede wszystkim:

Zdrowy sen
 • Wzięcie prysznica lub gorącej kąpieli tuż przed udaniem się do łóżka.
 • Wypicie gorącej herbaty lub naparu ziołowego przed snem.
 • Oczyszczenie swojego umysłu poprzez czytanie książki.
 • Wykonanie niektórych pozycji jogi, które pomagają stymulować relaks i dlatego tego pozwalają się lepiej wyspać.

Jeśli zastosujesz się do tych trzech czynników, zaczniesz szybko zauważać zmiany na lepsze. Twoje ciało zacznie znów czuć się młodo, a Twój ogólny stan zdrowia się znacznie się poprawi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.